Lefényképezhetjük a jó nőket?

Lefényképezhetjük a jó nőket?

2003. 12. 17., 14:20 | Frissítve: 2003. december 17., szerda 14:43

Egy mobilszolgáltató hírlevelében arra buzdít, hogy fényképezzünk le minden jó pasit és jó nőt az utcán. Az adatvédelmi biztos közleményben tiltakozott a jogsértő reklám ellen, és a szolgáltatók felelősségét firtatja.

"Ha látsz egy jó nőt vagy pasit az utcán, ne habozz az esztétikai élményt egy MMS-ben megosztani barátaiddal" - áll egy mobilcég novemberben megjelent hirdetésében. A reklám miatt az adatvédelmi biztos múlt hét végén közleményt adott ki, amelyben felhívja a felhasználók figyelmét: ha a lefotózott személy a kép alapján felismerhető, az érintett hozzájárulása - vagy törvényi felhatalmazás - nélkül a felvétel készítése és továbbítása jogellenes adatkezelésnek minősül. Így az engedély nélküli fotózás polgári jogi, bizonyos esetekben büntetőjogi felelősségre vonáshoz is vezethet.

Nem bátorítanak

A mondat a Vodafone egy kiadványában szerepelt, derítette ki lapunk. Pál Beáta, a Vodafone szóvivője az Index érdeklődésére elmondta: az ominózus mondat nem reklámban jelent meg, hanem a cég hírlevelének egyik cikkében, és az csupán egy tréfás megjegyzés. "Természetesen nem bátorítjuk arra az előfizetőinket, hogy megsértsék a személyiségi jogokat" - tette hozzá a szóvivő. A szóvivő egyébként nem lát lényegi különbséget egy telefon kamerájával vagy egyéb digitális fényképezőgéppel készített képek között. Pál Beáta elmondta: mivel a mondat nem tekinthető felhívásnak, nem is tervezik helyreigazítás megjelentetését.

Az üggyel kapcsolatban megkerestük a többi magyarországi mobilszolgáltatót is. Kérdésünkre Zoltai Ildikó, a Westel sajtóreferense elmondta: úgy látják, ebben a kérdésben nem lehet különbséget tenni egy normál kamerával, vagy egy MMS készülékkel készített fénykép között. Hisz egy fénykepezőgéppel is lehet úgy fényképet készíteni valakiről, hogy azt az illető kevéssé, vagy egyáltalán ne észlelje. Éppen ezért a cég szerint az MMS-ről ugyanúgy kell gondolkodni, mint bármilyen digitális vagy normál fényképről: a kép tartalma és felhasználása a készítő felelőssége, az MMS továbbítása pedig hírközlési szolgáltatás.

Felkai György, a Pannon GSM kommunikációs igazgatója az üggyel kapcsolatban megjegyezte, hogy az adatvédelmi ombudsman közleménye értelmezésük szerint nem konkrétan az MMS-ekről, és a fényképezőgéppel szerelt mobiltelefonokra vonatkozik, hanem általánosságban a fototechnikai eszközök használatának szabályozásáról szól, ezért ők további lépéseket nem kívánnak tenni az ügyben.

Kampány vagy törvény

Gulyás Csaba, az adatvédelmi hivatal főtanácsosa korábban az Indexnek elmondta, hogy technológiától függetlenül az összes fényképezőgépre ugyanazok a szabályok vonatkoznak: a fénykép személyes adat, melynek tárolásához, kezeléséhez és továbbadásához az érintett hozzájárulása szükséges.

Az adatvédelmi biztos novemberben indított vizsgálatot a kamerás mobilokkal és webkamerákkal készíthető képekkel kapcsolatban. Péterfalvi Attila akkor kijelentette: idén valószínűleg nem készülnek el az ajánlással, ezért még nem tudja megállapítani, hogy csak felvilágosító kampány vagy a törvények módosítása szükséges hazánkban.

Nem hagyhatta szó nélkül

Péterfalvi Attilát az Index most Hollandiában, egy kéretlen reklámlevelekkel foglalkozó konferencián érte utol. Az adatvédelmi biztos a közleménnyel kapcsolatban megjegyezte, hogy mivel az MMS-ekről szóló ajánlás az jövő év elejéig nem készül el, kénytelen volt egy közleményben felhívni a figyemet a mobilszolgáltatók felelősségére. Péterfalvi szerint a mobilszolgáltatóknak szabályozniuk kéne az MMS-ek küldését, és minden tőlük telhetőt meg kéne tenniük a jogsértések megakadályozására.

Az adatvédelmi biztos jó példának tartja a dél-koreai szabályozást, amely kötelezi a szolgáltatókat, hogy olyan készüléket forgalmazzanak, amely hangjelzést adnak ki fénykép készítésekor. A dél-koreai távközlési miniszter nemrég rendeletben írta elő, hogy az összes új telefonnak legalább 65 decibellel sípolnia kell fényképezés közben.

Néhol betiltják

Időközben az ombudsman közleményére a világsajtó is felfigyelt. Az érdeklődés nem meglepő, hiszen világszerte egyre több országban merülnek föl hasonló adatvédelmi problémák, sőt néhol már próbálják is megakadályozni a kamerás kukkolást.

Az Egyesült Államokban, Ausztráliában, Japánban és Kanadában is számos fitneszklubban, strandon és munkahelyen tiltották be a készülékek használatát. Egyes vállalatok, például a Samsung, az LG Electronics vagy legutóbb a Volkswagen megtiltotta az alkalmazottaknak és a látogatóknak az ilyen készülékek használatát a fejlesztő- és gyártóüzemekben az ipari kémkedés veszélye miatt. Szaúd-Arábiában a szigorú vallási törvények miatt tilos ilyen telefonokat használni, és Kína is gondolkodik a betiltásukon, bár a kormány ott inkább a kémkedéstől, illetve a rendőri önkény dokumentálásától tart.

hirdetés
hirdetés