|
Jogsértően tartja nyilván vásárlóit a Sulinet?2003. 07. 07., 16:41 | Frissítve: 2003. július 08., kedd 14:19
Az adatvédelmi biztosnál tett panaszt egy magánszemély a Sulinet Expressz program adatkezelési gyakorlata ellen. A szerkesztőségünkhöz is eljuttatott levél szerint a programban részt vevő számítógép-kereskedők jogosulatlanul kezelik a vásárlók adatait. Az adatvédelmi biztos vizsgálja az ügyet, állásfoglalása augusztusra készülhet el. Az APEH állásfoglalása szerint az adóazonosító jel nélkül a számlán nem tűntethető fel, hogy a számítástechnikai eszköz megszerzésére a pályázat keretében került sor.
A Péterfalvi Attila adatvédelmi biztoshoz elküldött beadvány a személyi jövedelemadóról szóló törvényre hivatkozik, amely kimondja: "az adókedvezmény alapját és összegét a vételárat, a bérleti díjat, illetve a lízingdíjat tartalmazó, a magánszemély nevére kiállított számla bizonyítja." Ez annyit jelent, hogy az adókedvezmény igénylésének jogosságát csak a számlával lehet bebizonyítani. Az áfás számlára vásárló vállalkozók már megszokhatták ezt a rendszert, hiszen nekik az éves adóbevallásnál számlákkal kell igazolniuk bevételeiket és kiadásaikat.
Minden adatra szükségük van? A vállalkozóknak az áfás számlás vásárlásoknál csak nevüket és a címüket kell megadniuk, az adószámukat nem. Ezzel szemben az Oktatási Minisztérium keretszerződése azt írja, hogy a Sulinet Expressz Monitor (SEM) rendszer a vásárláskor kiadott számla sorszámát, a termékszerzési módot, a termékkódot, a bruttó árat, a hologramos termékjelölő címke kódját és a vásárló adóazonosító jelét egyaránt nyilvántartja. Az értékesítési pontok egy internetes böngésző segítségével, azonosítóval és jelszóval titkosított SSL csatornán rögzíthetik a rendszerben az adatokat. A minisztérium által működtetett SEM adatbázisából elméletileg pontosan kideríthető, hogy egy adott vásárló mennyi pénzt költött számítástechnikai alkatrészekre a Sulinet Expressz keretében. Sorozatos jogsértés? Az adatvédelmi beadvány beküldője szerint az elárusító hely jogosulatlanul kéri el és küldi tovább a Sulinet Expressz monitorrendszerébe a vásárló adóazonosító jelét. A levél szerint az Oktatási Minisztérium a személyi jövedelemadó törvénnyel ellenétesen, jogosulatlanul írja elő az adóazonosító jel feltűntetését a számlán, és jogosulatlanul állíttatja ki az úgynevezett számlakísérő igazolást, amely a tranzakció során automatikusan létrejön. Végül a levél azt kifogásolja, hogy az Educatio Kht. jogosulatlanul kezeli és tárolja a vásárló adószámát és a vásárlás körülményeinek adatait. Borbola István, az Educatio Kht. igazgatója kérdésünkre elmondta, megvárják, hogy az adatvédelmi biztos hivatalosan megkeresse őket, addig nem kívánnak reagálni. Kovács Györgyi, az adatvédelmi hivatal munkatársa az Index kérdésére elmondta, hogy a levél eljutott hozzájuk, és vizsgálat még folyamatban van. Számos egyéb teendőjük miatt azonban csak július végére, augusztus elejére tudnak minden egyes részletet felderíteni. Az APEH állásfoglalása szerint a sulinetes számítógépet igénylő magánszemélynek közölnie kell a forgalmazóval (a számla kiállítójával) az adóazonosító jelét. Ha nem közli, úgy a számlán nem tüntethető fel, hogy a megszerzésre a pályázat keretében került sor. A pályázat keretében történő vásárlás tényét a forgalmazó azonban a későbbiekben külön igazoláson is feltüntetheti feltéve, hogy a magánszemély az adóazonosító jelét közli a forgalmazóval. Ez esetben a két bizonylat (a számla és a külön igazolás) együttes megléte a feltétele a kedvezmény érvényesítésének.
Kapcsolódó anyagok
Kapcsolódó fórumok |
|