HR Hírek

Szentgotthárdi kényszerszabadság

2003. július 18., péntek 08:48

Félpályás útlezárással kívánnak demonstrálni a rábafüzesi határátkelőnél a szentgotthárdi Lurotex Kft. dolgozói, hogy felhívják a kormány figyelmét a könnyűipar válságára és a közbeszerzési eljárások visszásságára.

A textilipari cégnek azért kell július végén egy hónapra kényszerszabadságra küldenie 270 dolgozóját, mivel elveszítette nemzetközi piacait, a hazai közbeszerzési pályázatokon pedig egyszer sem nyert. A cégvezetés szerint az ágazat közbeszerzési pályáztatási rendszere be van betonozva: mindig ugyanazok nyernek.

A szentgotthárdi székhelyű Lurotex Kft.-t 1992-ben hozta létre az egykori Magyar Selyemipari Vállalat Szentgotthárdi Szövőgyárának felvásárlásával az olasz Radici Group. A céget egymilliárdos törzstőkével alapították, ezt tavaly 600 millióval emelte a tulajdonos. A Radici Vas megyei és tiszaújvárosi telephelyén összesen 600 dolgozót foglalkoztat. Baranyai Ferencné elmondta: nem csak a gazdasági folyamatok miatt kerültek ebbe a helyzetbe, hiszen a cégvezetés tudomásul vette, hogy a recesszió miatt az amerikai piacról kiszorultak. Ezért döntöttek úgy, hogy elindulnak több hazai közbeszerzési pályázaton. Az elmúlt 2-3 évben azonban alig sikerült ily módon megrendeléshez jutniuk. 2002-ben tíz pályázatot nyújtott be a Lurotex, de egyet sem nyert. Baranyai Ferencné véleménye szerint a hazai könnyűipari közbeszerzés be van betonozva: mindig ugyanazok nyernek, holott a Lurotex - bizonyítottan - magyar munkaerővel, feléért gyártott volna alapanyagot több esetben is. Baranyai Ferencné azt mondja: ideje volna felülvizsgálni a közbeszerzési törvényt, hiszen az nem veszi figyelembe az alapanyaggyártókat, a tendert ugyanis uralják az olyan konfekciócégek, amelyek külföldről hozzák be az alapanyagot, ráadásul dupla áron, mint ahogyan a magyar munkaerő megtermeli. Azon tíz pályázat három győztese, melyen a Lurotex indult, szlovén, osztrák és német alapanyaggal dolgozik.

A dolgozók attól félnek, hogy a Styl Ruhagyár Rt. és a Marc Kft. sorsára jutnak, bár az olasz tulajdonos határozottan kijelentette, hogy nem akarja elvinni a gyártást keletre. Ennek az az oka, hogy elégedett a magyar munkaerővel, mindössze tiszta helyzetet szeretne teremteni.

A jövő hétre tervezett demonstrációval a Lurotex dolgozói szeretnék felhívni a figyelmet a közbeszerzési visszásságokra, melyek nemhogy itt tartanák a multinacionális cégeket, inkább a kivonulásukat ösztönzik - sok munkahely megszüntetésével.

hirdetés
hirdetés