HR Hírek

Vért: megoldatlan elhelyezkedés

Kevés új munkahelyet teremtenek a térségben folyó fejlesztések

2003. január 30., csütörtök 19:56

Hiába bővíti termelését több tatabányai nagyvállalat, nem létesül olyan számban új munkahely a városban, hogy ott munkát találjon a Vértesi Erőműnél 2004-ig felszabaduló mintegy 1400 dolgozó. Nem jobb a helyzet a közeli Oroszlányban sem. Ismert, hogy a bő 4000 fős Vértesi Erőmű Rt. (Vért) létszámát 2700-ra kell csökkenteni a mányi aknaüzem bezárása miatt.

A Tatabányán termelését bővítő cégek egyike az Artesyn Hungary Elektronikai Kft., amelynek azonban - éppen a termék-korszerűsítés kapcsán - mai, mintegy 800 foglalkoztatottjánál lényegesen jobban képzett, ám kisebb gárdára lesz szüksége - mondta Bencsik János, a város polgármestere. Háromszázmillió dollárból ugyancsak bővíti alumínium keréktárcsákat gyártó kapacitását a Souftec Kft., az Eural Kft. pedig épp tegnap írt alá egy újabb beruházásáról megállapodást a várossal. (Külön cikkünk a cégsorokban) Ám jelentős munkahelybővülést egyik invesztíció sem hoz. Mindemellett a polgármester szerint a város gazdasági helyzete jó, s továbbra is dolgoznak az autóipar odatelepítésén.

"Sem Tatabányán, sem Oroszlányban nem létesül annyi munkahely, amennyi az 1400 dolgozónak elhelyezkedést biztosíthatna"- erősítette meg Agócs István, a Komárom-Esztergom megyei közgyűlés elnöke. A Vértnél történő leépítés három kistérség munkavállalóit érinti. Nekik ráadásul az erőművitől eltérő munkát kell találniuk, ez átképzést igényel. Oroszlányban is jelentős ipartelepítés történt az elmúlt években. Turbóház- és kipufogócsonk-gyártást hozott például a kanadai érdekeltségű Weslin, a szintén kanadai Zenon pedig membrángyártó bázist telepített. Ma azonban legfeljebb második és harmadik lépcsős fejlesztések történnek, amelyek nyomán nem jön létre nagyobb létszámú munkahely.

Bencsik János szerint semmiféle, a térséget érintő munkahelyteremtő programmal nem ellensúlyozta a kormány a Vértesi Erőműnél történő elbocsátásokat. Mint ismert, az úgynevezett retrofit program keretében a 240 megawattos oroszlányi erőmű egy bő 20 milliárd forintból létrehozott füstgáz-kéntelenítő berendezés révén felel meg az uniós normáknak, így várhatóan 2014-ig fennmaradhat. (A retrofit alapját képező kőhalmi szénmező ezen időpontig képes tüzelőanyaggal ellátni az erőművet.) A kormány tavaly májusban vállalt 10,4 milliárd forint hitelre kormányhatározatban kezességet a beruházáshoz.

hirdetés
hirdetés