HR Hírek

Dunaferr: tüntetés és bizonytalanság

2002. december 13., péntek 12:35

Növekszik a feszültség a Dunaferr körül. Tegnap a munkavállalók demonstráltak az ÁPV Rt. előtt, ma rendkívüli közgyűlés lesz. A kormány hetek óta halogatja a cég jövőjéről való döntést.

A vállalatcsoport ma tartja rendkívüli közgyűlését, amelyen arról szavaznak, hogy a szervezeti átalakítások első lépéseként az Acélmű Kft.-t beolvasszák-e a részvénytársaságba. Ezzel jelentősen csökkenhetnének a költségek, és a legnagyobb veszteséget termelő leányvállalatot ezzel tehermentesíteni lehetne. Csakhogy ez egyben azzal is járhat, hogy - az előzetes becslések szerint - mintegy 800-an elveszíthetik mostani munkájukat. Ezért a dunaújvárosi önkormányzat, amely 14,9 százalékos részesedéssel rendelkezik, szigorú feltételeket szabott, s csak ezek teljesítése esetén járul hozzá, hogy Kálmán András polgármester megszavazza a beolvadást.

A polgármester lapunknak elmondta: az egyik feltétel, hogy ha a cégcsoport privatizációja után az önkormányzati és az állami tulajdon együttesen 25 százalék plusz egy szavazat alá esne, akkor az állam az önkormányzat részvényeit a beolvadáskor meghatározott árfolyamon megvásárolja. Az előzetes számítások szerint ez a jelenlegi névérték 70-75 százalékát tenné ki. Az állami tulajdon képviselőjének arra is kötelezettséget kell vállalnia, hogy a beolvadást követő szervezeti átalakítás során csak annyi munkahely szűnik meg, amennyi embert a térségben működő, illetve létrehozandó foglalkoztatási társaságokban legalább két évig tovább tudnak foglalkoztatni. Az önkormányzat célja, hogy senki ne kerüljön az utcára.

A megvalósulásukhoz azonban feltétlenül szükség van arra az állami szerepvállalásra, amelyről már régóta szó van, de a kormány még nem döntött róluk. Az egyik, hogy az ÁPV Rt. 6,5 milliárd forint értékű vagyont, részvényeket és ingatlanokat, köztük a dunaújvárosi sportlétesítményeket is megvásárolhassa. A másik pedig a két év alatt nyújtandó, összesen hatmilliárd forint támogatás a foglalkoztatási társaságok részére.

Mindehhez még nyilván szükség lenne más lépésekre is, hogy a hitelező bankok, amelyek a cég mintegy 64 milliárd forintos hitelállományára február 28-ig adtak moratóriumot, továbbra is megőrizzék bizalmukat a cégben.

A Dunaferr privatizációjának lehetősége is napirenden van. Erős a külföldi érdeklődés a cégcsoport iránt, amely az elmúlt évtizedben a térség legeredményesebb kohászati központja volt. Az amerikai US Steel mellett angol, indiai és ukrán cégek is érdeklődnek a Dunaferr iránt.

A változások aggodalmat okoznak Dunaújvárosban, hiszen a város annak idején azért kérte a belterületi földek ellenértékét Dunaferr-részvényekben, mert bíztak a cégben, és a város lakói ehhez a vállalathoz kötődnek. Az önkormányzat szeretné megóvni vagyonát, ezért több javaslat is felmerült. Egyes szakértői vélemények szerint ésszerű lenne, ha még a privatizáció előtt az önkormányzat vagy megkaphatná valamelyik jól működő leányvállalatot részvényeiért cserében, vagy esetleg az ÁPV Rt. cserélne, s adna például a Forrás Rt. részvényeiből a városnak.

hirdetés
hirdetés