HR Hírek

Nem kell nyelvvizsga 40 fölött?

2003. február 26., szerda 15:40

A tervek szerint még az idén elkészül egy teljesen új felsőoktatási törvény.

Negyvenéves kor fölött nyelvvizsga-bizonyítvány nélkül is lehet majd 2003 szeptemberétől diplomát szerezni, az egyetemi, főiskolai tanárok pedig munkahely-változtatás esetén "magukkal vihetik címüket" - így módosítaná a tárca tavasszal a felsőoktatási törvényt.

Nyelvvizsga-bizonyítvány nélkül is államvizsgázhatnak majd 2003 szeptemberétől a hallgatók, ám a diplomát majd csak a nyelvvizsga megszerzését követően kaphatják meg - így módosítaná az oktatási tárca a felsőoktatási törvényt. Erről Mang Béla, a szaktárca felsőoktatási helyettes államtitkára. A jelenleg hatályos felsőoktatási törvény szerint a záróvizsgára bocsátás feltétele a nyelvvizsga-bizonyítvány, ám évek óta visszatérő probléma, hogy a hallgatók mintegy húsz százaléka nem szerzi meg azt az utolsó szemeszterig sem. Mang Béla elmondta azt is: javaslatuk szerint a negyven évnél idősebb hallgatóknak ezentúl nem kell majd nyelvvizsgát tenniük ahhoz, hogy diplomát szerezhessenek.

A tárca a tervek szerint tavasszal terjeszti a parlament elé törvénymódosítási javaslatát, a tervezetről tegnap késő délután tárgyalt a Felsőoktatási Érdekegyeztető Tanács. Mang Béla közölte: a módosítás lehetőséget adna az oktatási miniszternek, hogy az államilag finanszírozott nappali tagozatos keretlétszámok egy részét átcsoportosítsa további diplomák megszerzésére. Ez azt jelenti, hogy másoddiplomás képzésekben is lehet majd állami támogatással tanulni. A felsőfokú szakképzésben részt vevők jelenlegi tanulói jogviszonya pedig 2005-től hallgatói jogviszonyra változna, ez több juttatás, például ösztöndíjak igénybevételére jogosítana föl.

Az új jogszabály lehetőséget adna az egyetemi, főiskolai oktatóknak arra, hogy címüket munkahely-változtatás esetén "magukkal vigyék". Jelenleg erre nincs mód: a professzoroknak, ha másik intézménybe mennek, három évet kell várniuk arra, hogy ismét egyetemi tanárokká nevezzék ki őket. A törvénymódosítás emellett rögzíti azt is, hogy az Európai Unió állampolgárai a magyar állampolgárokkal azonos feltételek mellett nyerhetnek felvételt a hazai felsőoktatási intézményekbe. - Az oktatási tárca a fenti kisebb módosításokat követően még ebben az évben egy teljesen új felsőoktatási törvényt kíván megalkotni - közölte Mang Béla. Ez többek között az európai felsőoktatási térséghez történő csatlakozás miatt szükségessé váló intézményi átalakításokat, például a többciklusú képzésre történő áttérést rögzítené.

hirdetés
hirdetés