HR Hírek

Nem tudják, milyen szakmákat tanítsanak

2003. április 30., szerda 13:32

Észak-Magyarországon is érződik, hogy nem lehet tudni, milyen szakmák lesznek a keresettek, illetve melyekből van túlképzés.

Régen, ha valaki kitanult egy szakmát, valószínűleg abból is ment nyugdíjba. Manapság viszont sokan többször is váltanak saját akaratukból vagy kényszerűségből. Az utóbbiakon próbál segíteni a munkaügy a képzési, átképzési programjaival. A munkanélküli kohászból, bányászból lehet például CNC-gépkezelő vagy faipari munkás, de akár nyelvvizsgára felkészítő tanfolyamon is részt vehet.

A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Munkaügyi Tanács döntése értelmében a megyei munkaügyi központ 2003-ban a rendelkezésre álló mintegy 5,4 milliárd forintot kitevő decentralizált foglalkoztatási alapjából 900 millió forintot fordíthat a képzések, átképzések támogatására - közölte érdeklődésünkre Szabó József, a megyei munkaügyi központ megbízott igazgatója. A tanfolyamok szakirányát a munkaügyi központ a munkáltatók előre jelzett és várható foglalkoztatási igényei, a korábban befejeződött programok részvevőinek elhelyezkedési arányai, a kirendeltségek információi és a munkanélküliek körében feltárt tanulási szándékok alapján határozta meg.

A Borsodban induló képzési program (52 tanfolyam csaknem ezer ember részére) széles szakmastruktúrát fed le. A munkaügyi központ nyelvvizsgára felkészítő tanfolyamot éppúgy indít, mint kőműves-, számítógép-kezelői, faipari- gépmunkás-, CN-CNC-gépkezelői, kereskedő-boltvezetői és európai üzleti asszisztensi tanfolyamot. Meghatározó a konkrét munkaadói igény. Foglalkoztatási szándéknyilatkozattal alátámasztott képzési program indul például Tiszaújvárosban minősített hegesztő, szerelő-bádogos szakmákban, Sárospatakon szakácsot, pincért képeznek, Sátoraljaújhelyen pedig faipari gépmunkást.

Az új beruházások előre jelzett munkaerőigényeihez kapcsolódó oktatásban is szerepet vállal a munkaügyi központ. A képzési programokon azok a regisztrált, együttműködő munkanélküliek vehetnek részt, akik megfelelnek a jogszabályokban rögzített követelményeknek.

A Heves Megyei Munkaügyi Központban elmondták: rövid távú prognózisokat készítenek és a munkaerőpiac jelenlegi helyzetéből vonnak le következtetéseket arra, milyen igények várhatók majd. Nincs ugyanis kidolgozva annak a módszere, hogyan lehet hosszú távra prognosztizálni a munkaerőpiac mozgását: nem lehet tudni milyen szakmák lesznek a keresettek, melyekből van túlképzés. Az például látszik, hogy Hevesben évek óta hiány mutatkozik a multinacionális cégek által igényelt, magasan képzett gépipari szakmunkásokból. A foglalkoztatási szakemberek későn értesülnek az ipartelepítési szándékokról, ezért nem tudják biztosítani a kívánt munkaerőt. A munkaügyi központok egyéves átképző tanfolyamokat tudnak szervezni, de ezek nem elégítik ki a minőségi elvárásokat. A szakképzésből pedig jó esetben is három-négy év múlva kerülnek ki a szakemberek.

Egri borászok többször felvetik, hogy nincs elegendő szakember, és megoldatlan a szakma felsőfokú képzése a megyében. A munkaügyi központban azonban nem tapasztalják, hogy tömeges igény lenne borászokra. Túlkínálat mutatkozik viszont más mezőgazdasági szakmákban: a zöldség-, gyümölcs- és növénytermesztők nehezen tudnak elhelyezkedni. Pékekre és cukrászokra viszont nagy szükség van és találnak is munkahelyet. A vendéglátó-ipari szakmákban egyszerre van túlkínálat és hiány. Ennek egyik oka, hogy ugyan sokan szereznek ilyen képzettséget, de sok közülük a pályaelhagyó is. A munkaadók Hevesben keresnek, de nem találnak varrónőket és könnyűipari szakmunkásokat, mert általában alacsony bérért, rossz munkakörülmények között foglalkoztatják ebben a szakmában a dolgozókat.

A Nógrád Megyei Munkaügyi Központ munkatársai évente két alkalommal 180 nagyobb céget keresnek fel, hogy felmérjék e vállalatok rövid távú munkaerő- és ezzel összefüggő szakmai igényeit, amelyeket aztán összesítve elküldenek az iskolákat fenntartó önkormányzatoknak - mondta érdeklődésünkre Tamási Ildikó igazgató. PHARE-támogatással Nógrádban is zajlik egy kísérlet, amelynek célja, hogy a kistérségekben működő munkaügyi kirendeltségek munkatársai, minél részletesebben megismerve a cégek munkaerő- és szakmai igényeit, személyes kapcsolatot alakítsanak ki a munkanélküliekkel. Ezúton segítenék elhelyezkedésüket, bevonva őket valamilyen átképzési, szakképzési programba. A rövid távú munkaerő-piaci prognózisban keresett például az operátor, ami betanítást igénylő munka. Igény van mosónőkre, vasalónőkre, és keresik a vagyon- és biztonsági őröket is. Jó az esélyük az elhelyezkedésre a laboránsoknak, az üveget és üvegterméket gyártóknak, a szabászoknak és a fémmegmunkálóknak, valamint a gépészmérnököknek, technikusoknak és az egészségügyi szakápolóknak. Túltelített a vízvezeték- és csőhálózat-szerelő szakma, valamint a villanyszerelői, a díjbeszedői és a munkagépkezelői. Pályakezdő fiataloknak szabó-varró, eladó, fémmegmunkáló és gépkezelő, asztalos, pék, vendéglátó-, bőr- illetve szőrmeipari szakmák kínálnak munkaalkalmat.

hirdetés
hirdetés