HR Hírek

Milliárdokba kerül a munkahelyi stressz

2003. február 04., kedd 22:28

A tartós munkahelyi stressz súlyos depresszióhoz, szívinfarktushoz is vezethet. Az Európai Unióban több tízmilliárd euróra tehetőek a stressz által okozott költségek. Magyarországon arányosan feltehetően még nagyobbak e kiadások, mégsem foglalkoznak vele a munkaadók.

Az év elején a számviteli év lezárása miatt a legnagyobb könyvvizsgáló cégek (Big 4) munkatársai heti 60-65 órát dolgoznak, nincs megállás, állandó stressznek vannak kitéve - de nem csak ők. Magyarországon a munkahelyi stressz miatt szenvedők pontos számáról nincs adat, egy nemzetközi felmérés szerint azonban az Európai Unió munkavállalóinak 28 százaléka jelentős mértékű munkahelyi feszültséget él át. Feltételezhető, hogy hazánkban ez az arány még magasabb, hiszen a munka- és életkörülmények a legtöbbször rosszabbak az uniós átlagnál - tájékoztatta a napilapot Juhász Ágnes pszichológus, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Ergonómia és Pszichológia Tanszékének munkatársa.

Az is igaz, hogy manapság a stressz hozzátartozik mindennapjainkhoz és nem is a kezelhető mennyiségű stressz jár súlyos következményekkel. Akkor jelent problémát, ha nem tudunk megbirkózni vele mennyisége, vagy az eszközeink hiánya miatt - mondta Juhász Ágnes. A stressz nem más, mint a munkára adott negatív érzelmi reakció. Rengeteg kiváltó oka lehet, mint például a túlzott megterhelés, a rossz kommunikáció, a gyakori konfliktusok, a felelősség és a hatáskörök tisztázatlansága, a vezetés stílusa vagy a nem megfelelő munkahelyi körülmények, mint például a zaj. Különösen azok a munkavállalók veszélyeztetettek, akiknek nincs befolyásuk a munkavégzésre, vagy túlságosan monoton a tevékenységük. Közéjük tartoznak a futószalag mellett dolgozók, a szociális munkások, a tanárok és az orvosok.

hirdetés
hirdetés