Minszk szakított Moszkvával

2009.06.01. 11:47
A fehérorosz elnök a hét végén felhívta a kormányát, hogy a világ más tájain keresse a boldogulást: Oroszország helyett Kazahsztánt javasolta. A sértődés hátterében a fehéroroszoknak ígért félmilliárd dolláros hitel állhat.

Alekszandr Lukasenka bejelentette, hogy Minszk szakított Moszkvával, pedig még a múlt héten is a közös szövetségi állam létrehozásán fáradoztak a közös minisztertanács ülésén, ahol 2011. július 1-jére kitűzték az egységes orosz-kazah-fehérorosz vámterület létrehozásának határidejét.

Félmilliárdos hitelen megy a vita

A pálfordulás oka a közlés szerint az, hogy Alekszej Kudrin orosz pénzügyminiszter összeomlást jósolt a fehérorosz gazdaságnak. A valóságban viszont inkább azon sértődhetett meg Lukasenka, hogy Moszkva nem akarja rendelkezésére bocsátani a soron következő, félmilliárd dolláros hitelt, de ha mégis, akkor rubelben, ez pedig Minszknek nem felel meg.

A Kommerszant című orosz lap hétfőn úgy vélte: amennyiben a gazdasági konfliktus tovább mélyül, az most először hatással lehet a két ország közötti katonai-politikai együttműködésre is. Lukasenka politikai következményekkel fenyegetőzött, és azt mondta, máshol kell keresni a boldogulást, de csak egyetlen országot nevezett meg, amely Oroszország helyére léphet: Kazahsztánt.

Az EU nem adna ennyi pénzt

A Nyugatot nem említette. Pedig az Európai Unió több látványos gesztust is tett Minszknek az utóbbi időben: Fehéroroszország is részese az EU Keleti Partnerség programjának, és az Európa Tanács közgyűlésében helyreállították 1997-ben megvont meghívotti státusát.

A Kommerszant szerint azonban gazdasági haszonra ebből nemigen lehet számítani: a Keleti Partnerség az összes érintett államnak mintegy 600 millió eurót irányoz elő három év alatt, a Nemzetközi Valutaalap és a Világbank pedig szakértők szerint csak jelentős gazdasági reform esetén nyújtana hitelt Minszknek, és még akkor is csak jóval kevesebbet a kért hétmilliárd dollárnál.

A lap szerint Lukasenka eltökélt szavai azt jelzik, hogy a gazdasági konfliktus átcsaphat a katonai-politikai szintre, és ebben az esetben az első hatása a szeptemberre tervezett közös hadgyakorlat lemondása lehet, amelyet Anatolij Szergyukov orosz védelmi miniszter a Szövetségi Állam létrehozása óta legnagyobb közös rendezvényének nevezett.

Az veszít, akinek nem bírják az idegei

A Moszkovszkij Komszomolec című lap úgy vélte, Lukasenka az EU-ra számítva adja a sértődöttet, amiért Moszkvától nem kapta meg a kért hitelt. "A számítás elvben hibátlan, Brüsszel kész befogni az orrát és akár "Európa utolsó diktátorával" is szóba állni, hogy Fehéroroszországot elszakítsa Moszkvától.

"Jelen esetben azonban az elmélet nem állja ki a gyakorlati próbát, mert az EU-nak nincs pénze. Olyan ez, mint a póker: a geopolitikai játszmákban általában az veszít, akinek elsőként mondják fel a szolgálatot az idegei. A Moszkva-Minszk partiban a vesztes szerepe általában Oroszországnak jutott, de ezúttal Lukasenkának nincs elég jó lapja a sikeres blöffhöz" - írta a lap.