Politikailag inkorrekt kabaré az ENSZ közgyűlésén

2009.09.24. 08:38
Bajnai Gordon azért jött az Egyesült Államokba, hogy jó hírét keltse Magyarországnak, igaz az utazás apropóját szolgáltató ENSZ közgyűlésén nem szólalt fel. Nem úgy Mahmúd Ahmadinezsád és Moamar Kadhafi. Az iráni elnök az ENSZ történetének legnagyobb kivonulását provokálta ki, a líbiai pedig a legabszurdabb beszéddel szórakoztatta az egybegyűlteket.

Gyurcsány Ferenc emlékezetes CNN-es interjúja óta mindig rettegés fog el a magyar politikusok angol nyelvű szereplései előtt. Bajnai Gordon viszont kellemes meglepetést okozott. A th-t ugyan ő is sz-nek ejti, de 1. tud hangsúlyozni, 2. ismeri a frazeológiát, 3. olyanokat is tud, hogy a "premium" többes száma "premia". Mindez a Columbia Egyetemen tartott előadásán derült ki. A teltház, 160 vendég előtt tartott beszéd nem sok újdonságot tartalmazott azoknak, akik hallották a miniszterelnököt hétfőn, a konzulátuson. Ami meglepő volt, hogy még a közönség kérdései is ugyanazok voltak. A konzulátuson válogatott, előszűrt közönség volt, a Columbián nem. Igenis vannak véletlenek.

DBELO20090923036

Pár apró eltérés volt csupán, Bajnai például kifejtette, hogy négy tartós változásra számít a válság után. A világ legnagyobb gazdaságainak tartós eladósodása miatti hitelszűkére, ami nem csak a kisebb országok, de a vállalati szektor számára is pénzszűkét jelenthet majd; az alsó-középosztály elszegényedésére; a protekcionizmus, és ezen keresztül a nacionalizmus felerősödésére; valamint geopolitikai átrendeződésre, hiszen az országok stratégiai súlyát gazdasági lehetőségeik is befolyásolják.

És elhangzott egy érdekes kérdés is, hogy mi célja és haszna volt Bajnai amerikai útjának. "Fontos volt elmondanom, hogy Magyarország megbízható gazdaságpolitikát folytat és megbízható politikai partner. Az országnak már az is hasznára válna, ha önök innen jó szájízzel távoznának" - válaszolta.

Diplomáciai forrásaink szerint Bajnai amúgy sikeresen teljesítette ezt a feladatot, a kétoldalú találkozók során partnerei rendre nagyrabecsülésükről biztosították a gazdaság terén elért eredményeiért. A kétoldalú találkozók közül a Lula da Silva brazil elnökkel folytatott keddi megbeszélés emelkedett ki.

Már az is szokatlannak számít, hogy a két vezető háromnegyed órán át tárgyalt. A megbeszélések során szó esett a kétoldalú kapcsolatokról, a kereskedelem és a befektetések élénkítéséről, valamint arról, hogy hogyan kerülte el Brazíliát a gazdasági világválság, és hogyan emeltek ki pár év alatt húszmillió embert a szegénységből.

Magyarország emellett biztosította Brazíliát, hogy támogatják pályázatukat az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagságára, azaz Japán, Németország és India mellett immár a negyedik, a BT reformját sürgető ország mellé is beálltunk. Bajnai felvetette, hogy 2012-13-ban Magyarország is szívesen lenne a BT nem állandó tagja, de forrásaink szerint Lula nem biztosította egyértelműen támogatásáról.

Szerdán az ENSZ közgyűlése is kezdetét vette, Bajnai Gordon rövid időre tette csak tiszteletét az ülésteremben. Az Index tudósítója például már nem is látta, amikor egy brazil tévéstáb tagjai közé keveredve végre bekommandózta magát az ülésterembe. Ahol aztán hangosítás és tolmácsgép híján eredetiben hallgathatta végig Ban Kimun francia, Ali Abduszalam Treki arab és Lula da Silva portugál szónoklatát, mely nyelveken nem beszél. Amikor pedig végre egy angolul beszélő államfő, Barack Obama érkezett volna, lebukott, és a CNN társaságában kihajították a teremből.

DBELO20090923030

(Mivel Magyarország hivatalosan csak szeptember 26-án szólal fel a közgyűlésen, a magyar újságírók elvileg csak aznap juthatnának be az ülésterembe.)

De addig történt pár érdekesség. A nem sokkal később az ENSZ-közgyűlések történetének egyik leghosszabb, egyben legabszurdabb beszédét elmondó Kadhafi líbiai elnöknek elromlott a fejhallgatója, de megjavították. Az ARD-s operatőr szerint barna női ruhát viselő Kadhafi negyedórásra tervezett, másfél órásra nyúló beszédében az elmúlt negyven év összes összeeskűvés-elméletét felsorolta; közölte, hogy az arabok valójában igaz barátai a zsidóknak; követelte, hogy a világ tartsa tiszteletben a szomáliai kalózok kétszáz tengeri mérföld széles gazdasági övezetét; meggyanúsította a gyógyszergyárakat, hogy jövőre majd a halinfluenzával állnak elő, majd hozzávágta az ENSZ vezetőségéhez a szerinte antidemokratikus ENSZ-alapokmányt.

000T TRWas2599089

Az iráni delegáció érkezésekor egy Mahmúd Ahmadinezsádnak tűnő férfi legurult a lépcsőn. A CNN tudósítója ezt lelkesen visongva fogadta, de hamarosan kiderült, hogy mégsem Ahmadinezsád esett el. Irán elnöke, aki a teljes sajtópáholy meglepetésére öltönyt viselt - bár nyakkendőt azért nem kötött -, később sokkal nevetségesebbé tette magát zsidózó kirohanásaival, amire az ENSZ történetének legnagyobb kivonulásával válaszoltak a civilizált világ képviselői. Mire befejezte szónoklatát, gyakorlatilag üres volt a terem.

000T TRWas2600654

New York legdurvább szennylapja, a Post szerdai számában Terror TV-ként hirdette az ENSZ tévécsatornájának aznapi programját. Inkább Comedy Central volt.