A konzervatív-liberális koalíciónak áll a zászló Németországban
További Külföld cikkek
- Újra egymásnak feszült Donald Trump és Justin Trudeau
- Változnak a beutazási szabályok, az Európán kívüli utasok már csak engedéllyel léphetnek be Nagy-Britanniába
- Az izraeli hadsereg megtalálta és kimentette két túsz holttestét a Gázai övezetből
- Túrázni indult az olasz Alpokba két férfi, egyiküknek már csak a holttestét találták meg
- Több száz magyar fiatalnak ad ingyenes európai vonatbérletet az EU
A 2005-ös eredmények
- CDU/CSU: 35,2 százalék
- SPD: 34,2 százalék
- FDP: 9,8 százalék
- Zöldek: 8,1 százalék
- Baloldal: 8,7 százalék
A konzervatív uniópártok szövetsége (CDU/CSU) az ARD exit pollja szerint 33,5 százalékot ért el, így a Bundestag legerősebb frakcióját alkothatják. A CDU/CSU 2005-höz képest 1,7 százalékkal kevesebb szavazatot kapott és 1949 óta ez a második legrosszabb eredménye.
A szociáldemokraták (SPD) a háború utáni legrosszab eredményüket érték el a szavazatok 22,7 százalékával. Ez egy nagyon keserű nap a német szociáldemokráciának, egy nagyon keserű vereség, ezen nincs mit szépíteni, mondta Frank-Walter Steinmeier a szociáldemokraták kancellárjelöltje.
A várakozásokat jelentősen túlszárnyalta a liberális FDP, amely körülbelül a szavazatok 15 százalékát kapta. A párt 5 százalékkal növelte támogatottságát 2005-höz képest.
Megerősödtek a posztkommunisták
Az FDP mellett rekordot döntött a másik két kis ellenzéki párt is, a Baloldal a szavazatok 12, 3 százalékát, míg a Zöldek a voksok 10,5 százalékát szerezték meg.
A korábban már koalíciós hajlandóságot mutató CDU/CSU-nak és az FDP-nek ezzel stabil többsége lesz a Bundestagban és várhatóan ők alakítanak kormányt. A két pártnak az előrejelzések szerint 48-48,5 százaléka lesz szemben a SPD, a Zöldek és a Baloldal együttesen számított 45,5-46,5 százalékával.
Minden német kancellárja
Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke azt mondta: elérték céljukat a választásokon, az FDP-vel együtt biztos többségük lesz a kormányalakításhoz. Merkel ugyanakkor külön hangsúlyozta, hogy kancellárként minden németért dolgozik majd.
Merkel a koalíciós tárgyalásokon nem tart az FDP túlzott követeléseitől. A két párt a kancellár szerint össze tudja egyeztetni programját, még a szociális kérdésekben is.
Elemzők szerint a szociális kérdésekre kényes bajor koalíciós partner, a CSU és a piacbarát FDP között még lehetnek surlódások majd. Az új kormány várhatóan adócsökkentéseket hajt végre. Az FDP 10 és 35 százalék közé csökkentené az adósávokat, amelyek jelenleg 14 és 45 százalék között mozognak. A CDU az alsó sávot 12 százalékra csökkentené, míg a felső 45 százalékos küszöböt 52 ezer euróról 60 ezer euróra növelnék.
Merkel a Phoenix Tv-nek adott interjúban nem kívánt közelebbi időpontot meghatározni az adócsökkentésekre: "Megmondtuk, két lépcsőben csökkentjük az adókat a következő ciklusban, és ehhez tartjuk magunkat". “"Kezdetben csak szimbolikus adócsökkentésre számíthatunk. Leginkább a költségvetési hiányra és a növekvő munkanélküliségre koncentrálnak majd, amivel megalapozzák az új koalíció népszerűségét" - mondta Peter Lösche, a Göttingeni egyetem politikai elemzője a Wall Street Journalnek. "Még nem lesznek nagy reformok, az igazi kiadáscsökkentő programra és adócsökkentésekre majd 2011-ben lehet számítani."
Az FDP három-négy tárcára számíthat, ezek közé tartozhat a külügy, a gazdaság és az igazságügyi minisztérium. Az új koalíció visszavehet az állami beavatkozásból, és privatizációkra lehet számítani, ezek érinthetik a vasutat kezelő Deutche Bahnt is. Az új koalíció emellett várhatóan meghosszabbítja a bezárásra ítélt atomlétesítmények működését.
A jobbközép koalíciónak szűk többsége lesz a Bundestagban, azonban ez várhatóan nem jelent majd komolyabb problémát, mivel a konzervatívok köreiben nem jellemző a lázongás. A koalíciós partnerek viszont esetenként akadályokba ütközhetnek a tartományokat megjelenítő Bundesratban, ahol nincs meg a többségük.
Alacsony részvétel, fokozott biztonság
Az idei választási részvétel várhatóan 72 százalék körül alakul, amely a Bundestag történetében az eddigi legalacsonyabbnak számít.
Országszerte szigorú biztonsági intézkedések voltak érvenyben a választás alatt, miután Oszama bin Laden és az al-Kaida más vezetői is videóüzenetekben fenyegették meg a szavazásra készülő Németországot.
A berlini Tegel reptéren már a megelőző napokon is gépfegyveres rendőrök járőröztek, és a vasútállomásokat is a szoksásoknál jobban őrízték. A hatóságok szombaton megtiltották, hogy repülők haladjanak el az október 4-én véget érő Oktoberfest sörfesztivál helyszíne felett, ahova a szervezők hatmillió látogatót várnak.