Népszavazással fenyeget a brit ellenzék
A brit Konzervatív Párt továbbra is népszavazást kíván tartani a lisszaboni szerződésről, ha annak ratifikációja a jövő tavasszal esedékes brit választásokig nem történik meg mindenhol, mondta vasárnap a párt éves kongresszusa előtt a toryk vezére, egyértelműen a csehországi ratifikáció késedelmére utalva.
Emlékeztetett arra, hogy sem a csehek, sem a lengyelek nem ratifikálták még a szerződést. Nem volt hajlandó azonban egyértelmű választ adni arra a többször is feltett riporteri kérdésre, hogy akkor is kiírná-e a népszavazást, ha a két kelet-európai ország addig törvénybe iktatja a lisszaboni szerződést.
A műsorvezető szerint ez annak a jele, hogy a konzervatívoknak erre az esetre nincs egyértelmű elképzelésük. Cameron viszont azzal indokolta a konkrét válasz megkerülését, hogy nem akarja befolyásolni a szerződés ratifikációjáról más országokban még folyó vitát.
Felidézte, hogy a cseh kormányfő szerint még három-hat hónapba is beletelhet a szerződés csehországi ratifikálása. Ha valóban eltart hat hónapig a cseh elfogadási folyamat, abba már a brit választások időpontja is beleeshet, és akkor ki tudjuk írni népszavazást, tette hozzá. Egyik helyettese korábban arról beszélt, hogy akkor is lenne lehetőség népszavazásra, ha a csehek is elfogadják a szerződést.
Nagy-Britanniában várhatóan jövő tavasszal lesznek a parlamenti választások, és jelenleg a konzervatív ellenzék jelentős előnnyel vezeti a népszerűségi listákat. A brit népszavazás kiírása az EU-szerződés szinte biztos bukását jelentené, mivel a felmérések szerint a brit választók kétharmada elutasítja a dokumentum törvénybe iktatását.
Sok brit elemző úgy véli, hogy az euróövezetből és a belső határellenőrzést lebontó schengeni megállapodásból is kimaradó Nagy-Britannia csak nehezen maradhatna az EU-ban, ha megtorpedózná a lisszaboni szerződést.