Szélvihar csapott le Franciaországra
A mentőalakulatok, amelyek mintegy harminc könnyebb sérültet számoltak össze, s körülbelül hetven embert mentettek ki a Vendée-ban támadt áradások nyomán, attól tartanak, hogy még újabb áldozatokra bukkannak.
A vihar a vasárnapra virradóra érkezett délnyugat felől a középnyugati területre, néhol óránként 130-150 kilométeres széllökésekkel, a nagyobb szeleket a partvidéken regisztrálták. Az áramkimaradásokat Bretagne, Limousin, Centre és Auverge egyes részeiről jelentette az EDF állami elektromos művek.
Az Air France légitársaság vasárnap reggel törölte hetven légi járatát (a mintegy 700-ból), amelyek a párizsi Roissy repülőtérről indultak vagy oda érkeztek volna. A társaság azt javasolja az utasoknak, hogy az interneten ellenőrizzék, indul-e a gépük, mielőtt kimennének a reptérre.
Jelentős áradások voltak a középnyugati Charente-Maritime-ban és Aytréban, ahol a lakók a háztetőkre menekültek, valamint La Rochelle-ben. A francia államvasutak mintegy tucatnyi, Párizst a délnyugati országrésszel és Spanyolországgal összekötő járatot törölt. Délnyugaton, főként Landes-ban és a Pireneusok atlanti vidékén közel 1200 kamion rekedt meg az utakon, mert a spanyol határt lezárták a közlekedés elől a vihar miatt.
Nyugat-Európában összesen 51 ember halálát okozta a szélvihar. A Xynthia előzőleg, szombaton az Ibériai-félszigetre csapott le, és Spanyolországban három, Portugáliában egy ember halálát okozta. Az előrejelzések szerint észak felé fokozatosan elhagyja Franciaországot, s a Benelux-államokon át Skandinávia felé tart majd.
A vihar miatt vasárnap Frankfurtnál megszakadt a forgalom a legfontosabb német főútvonalon, az A3-ason, és a város főpályaudvarát is le kellett zárni az orkán elvonultáig. Az úton és a síneken is törmelék akadályozza a haladást. A vonatforgalom Észak-Rajna-Vesztfália egész területén megszakadt. Fennakadások vannak a frankfurti nemzetközi repülőtér - ez Európa legnagyobb terminálja - forgalmában is. Németországban két embert ütöttek agyon a kidőlő fák. Az ítéletidő a Benelux-államokat és Skandináviát fenyegeti a következőkben, s noha a széllökések ereje csökkenőben van, még mindig elérik a 110 kilométert óránként.