Őrök és poloskák követik a külföldieket Észak-Koreában
További Külföld cikkek
- Az első zuhanást még túlélte a szlovéniai Alpokban meghalt magyar túrázó
- Izrael rakétatámadást hajtott végre Jemenben, kis híján a WHO vezetőjét is eltalálták
- Sikeres csúcstámadás után eltűnt két olasz hegymászó, napok óta keresik őket
- Felfoghatatlan összeget lehet nyerni egy amerikai lottón
- Legalább hárman meghaltak egy buszbalesetben Norvégiában
„Ahogy megérkeztünk Phenjanba, mobiltelefonjainkat már a repülőtéren elkobozták, és internetkapcsolatunk egész ott-tartózkodásunk alatt sem volt. A szobáinkat bepoloskázták, a hotelben a kormány által kijelölt őreinket a szobáinkat körülvevő helységekben szállásolták el, és az egyetlen olyan alkalommal, amikor megpróbáltunk nélkülük elmenni, jelentették feletteseiknek, és dorgálást kaptunk érte” – írja a BBC tudósítónője, Sue Lloyd Roberts.
Beszámolójában elmondja, hogy eleinte borzasztóan zavarták az őrök, akiknek, úgy látszott, halvány fogalmuk sincs róla, hogy mik az elvárásai egy tévéstábnak. „De a kezdeti idegenkedésem lassan elmúlt, ahogy rájöttem, azért viselkednek velünk így, mert nem tudják, hogy létezhet más módja is a filmezésnek. Az észak-koreai tévében ugyanis csak a két vezető magasztaló életrajzait és az ország hadseregét, bemutatófarmjait, városait ünneplő képeket sugároznak. Őreink valószínűleg sohasem láttak más hírműsort vagy dokumentumfilmet az országukról, vagy a világ többi részéről.”
Se internet, se mobiltelefon
Mobiltelefont csak a diplomáciai testületek, a segélyszervezetek és a kis létszámú elit használhat. De még nekik is tilos kapcsolatot létesíteniük a külföldiekkel vagy bárkivel, aki az országon kívül lakik.
Az országban internet-hozzáférése sincs senkinek. Net helyett az észak-koreaiaknak egy speciális, belső intranetük van. Egy posztgraduális képzésben részt vevő, fémkohászattal foglalkozó phenjani diák, aki ráadásul jól beszélt angolul, elmagyarázta, hogy kutatásait nem tudja összehasonlítani a hasonló, Londonban vagy Los Angelesben élő kutatókéval, a rendszer nem engedi.
Majd gyorsan hozzáteszi: „a Kedves Vezető mindent, amire szükségünk lehet, feltett az intranetre.”
„Az egyetem nyelvi tanszékén megkérdeztem a diákoktól, hogyan tudtak ilyen jól megtanulni angolul” – folytatja az újsáírónő. „A Nagy Vezérnek hála mindannyian nézhetünk angol vagy amerikai filmeket, mint például a Muzsika hangjait” – mondja az egyik diák.
Mikor megkérdezik, hogy a Kedves Vezetőn, vagyis Kim Dzsongilen kívül melyik, világszerte ismert vezetőt kedvelik, szinte azonnal rávágják, hogy Sztálint és Mao Ce-tungot. Nelson Mandeláról sohasem hallottak.
Nyaktörő sebesség
„Ottlétünk alatt észrevettük, hogy az egész ország a valótlanság buborékában él, elvágva az országukon kívüli világtól, ráadásul folyamatos megfigyelés alatt” – meséli Roberts.
Ő és stábja a Nagy Vezér, az országalapító Kim Ir Szen születésnapi ünnepségére kapott meghívót. De az ott töltött idő alatt csak modellfarmokat, bemutatóvárosokat, iskolákat és otthonokat filmezhettek.
„Arra utasítottak, hogy filmezzük le a Nagy Vezér, és örökös – ámbár halott – elnök szobrait, és készítsünk portrét a jelenlegi Kedves Vezetőről, a volt elnök fiáról, Kim Dzsongilről. Semmi mást nem filmezhettünk, mint ami a hivatalos programban benne volt, és senkivel sem beszélhettünk, aki nem volt előre rögzítve a programban.”
Emlékei szerint az országban utazva nemegyszer nyaktörő sebességgel hajtottak át velük a városokon és falvakon, a lepusztultság különböző szintjeit hagyva magunk mögött. Phenjanban, bárkit, aki közel jött a kamerához, de nem felelt meg az Észak-Koreáról kialakítani kívánt képnek – elsősorban azok, akikről látszott, hogy nemrég tértek vissza a feketepiacokról, amelyek nagyon kellemetlenek a kommunista rezsim számára – egyszerűen kihessegettek a képből.
A szegény unokatestvérek
Nem meglepő, hogy az a nagyjából háromezer észak-koreai, akiknek sikerül megszöknie a világ legjobban őrzött és leginkább elzárt országából évente, úgy érzik, hogy nem egy másik országba, hanem egy másik bolygóra érkeztek.
A dél-koreaiak használhatják a mobiltelefonjaikat, hogy fizessenek a szupermarketekben, és több, illetve gyorsabb széles sávú internet-hozzáférés van személyekre lebontva, mint a világ bármely más országában. Kamerák és érintőképernyős billentyűzetek állnak a főbb bevásárló utcákban, amikkel bárki fotót küldhet a barátainak.
Minden egyes új, Észak-Koreából érkező disszidens hónapokat tölt a speciális, kormányzati iskolákban, ahol megtanulják, hogyan állják meg a helyüket a XXI. században.
Sena öt hónappal ezelőtt érkezett Észak-Koreából. „Szeretem az internetet, mert így nincsenek titkok. Mindenki megtudhat mindent!” A lány szereti a mobiltelefonját is, mert mint mondja, többé nem kell hosszú mérföldeket gyalogolnia, hogy átadhasson egy üzenetet valamelyik barátjának.
Barátja, Garam leginkább az ételért rajong: „Dél-Koreában bármikor bármit ehetsz. Északon sohasem találsz semmit, amit szeretnél megenni.”
Sok disszidens panaszkodik azonban arra, ahogyan a dél-koreaiak viselkednek velük . „Az emberek lenéznek minket itt – magyarázza egy másik, nemrég érkezett észak-koreai. – Úgy kezelnek minket, mint a szegény, rosszul képzett unokatestvéreket a vicces akcentusukkal. Nehéz nekünk munkát találni itt.”
Újraegyesítési álom
Az északiak a stáb ottjártakor azt mondták, hogy régóta várják a két ország újraegyesítését.
„Hatvan évvel ezelőtt vált ketté az ország a polgárháborúban. Az egyesítés a mi álmunk – mondta egy egyetemi hallgató Phenjanban. – Egy napon megtörténik.”
A dél-koreaiak nem repesnek tőle, hogy huszonhárommillió éhes és rosszul képzett unokatestvér öntse el az országot.
A márciusban elsüllyedt dél-koreai korvett esete óta, amivel a déliek az északiakat gyanúsítják, a két ellenséges ország kapcsolatai még inkább kiélesedtek. Az újraegyesítés esélyei még sohasem tűntek ilyen távolinak.