Tízszer többen halhattak meg Kirgisztánban
További Külföld cikkek
- Bombaciklon sújtott le az Egyesült Államokra, többen meghaltak
- Csalási és vesztegetési ügy miatt emeltek vádat a világ egyik leggazdagabb embere ellen
- Rendkívül rejtélyes tábornok irányíthatja az észak-koreai katonákat Ukrajnában
- Amerika begyújtotta a kanócot, lassan minden a háborús eszkaláció irányába mutat
- Zelenszkij: Nem áldozhatjuk fel több tízezer emberünket, hogy visszaszerezzük az elfoglalt területet
Roza Otunbajeva kirgiz átmeneti elnök szerint akár kétezer ember is életét veszthette az ország déli részén az előző hét végén a kirgiz és üzbég népesség között kirobbant etnikai összecsapásokban. MTIA pénteken Os és Dzsalálábád városokban kirobbant, és a környező falvakra is átterjedő véres konfliktus csak egy hét alatt látszik rendeződni.
A kirgiz elnök az orosz Kommerszant lapnak azt mondta, hogy a hivatalosan bejelentett 197 áldozattal szemben a valós szám ennek tízszerese is lehet, mivel nagyon sokan haltak meg a környező falvak lakói közül, ott pedig a helyi szokások szerint az elhunytakat még aznap, naplemente előtt eltemetik.
Már korábban is több megfigyelő jelezte, hogy magasabb lehet az áldozatok száma, a helyi üzbég közösség vezetői szerint legalább háromszáz üzbég halt meg a harcokban. A sebesültek száma a kétezret is meghaladja.
A pénteken a romba döntött Osba érkezett Otunbajeva a főtéren összegyűltek előtt elmondta, hogy az irányítása alatt működő átmeneti kormány megbirkózik a nehézségekkel, újraépítik a várost, és az emberek visszatérhetnek otthonukba. Az átmeneti kormány válságkezelését többen is bírálták, amiért a zavargások kitörése után Otunbajeva katonai segítséget kért Moszkvától. Oroszország ezt elutasította, a biskeki vezetés pedig jelezte, kezelni tudja a helyzetet.
Négyszázezren hagyták el otthonukat
A főként Os és Dzsalálábád városokban zajló összecsapások miatt négyszázezren hagyták el otthonukat az ország déli részén, százezer üzbég pedig a szomszédos Üzbegisztánban keresett menedéket. Az óriási menekültáradat miatt egy időre le kellett zárni a két ország közötti határátkelőket.
Az Üzbegisztánban felállított táborokban szörnyű állapotok uralkodnak, negyvenezer menekültet nem tudtak még elhelyezni, a Vörös Kereszt szerint a legalapvetőbb szükségletek is hiányzonak, nincs elég víz, étel, sem gyógyszer.
Az amerikai külügyminisztériumot képviselő Robert Blake pénteken felkereste a menekülttáborokat, ahol arról beszélt, békét kell teremteni, hogy a menekültek hazatérhessenek. Ki kell vizsgálni az összecsapások okait, hogy a jövőben elkerülhetőek fordulhassanak elő hasonló események, mondta, mielőtt tovább indult Kirgizisztán fővárosába.
Bakijev tüzelte fel a bűnbandákat?
A súlyos konfliktus kirobbanásának pontos oka továbbra sem tisztázott. Az ország ötmilliós lakosságának 15 százalékát teszik ki az üzbégek, azonban több Üzbegisztánnal határos területen többségben vannak a kirgizekhez képest. Az is élezte a viszonyt, hogy az áprilisban megbuktatott Kurmanbek Bakijev egykori kirgiz elnök továbbra is népszerű maradt a fellegvárának számító déli országrészben, miközben az üzbégek többsége üdvözölte az átmeneti kormány elképzeléseit.
Szemtanúk szerint kirgiz és üzbég bűnbandák támadtak egymásra Osban és Dzsalálábádban, a BBC szerint elképzelhető, hogy az átmeneti kormány gyengeségét kihasználva helyi drogbandák próbálták növelni befolyásukat a két városban.
Otunbajeva és az átmeneti kormány azonban egyértelműen Bakijevet és híveit vádolta az összecsapások miatt. A biskeki hatóságok szerint Bakijev emberei a kirgizekre és üzbégekre is tüzet nyitottak a két városban, hogy a véres összecsapások kiprovokálásával gyengítsék az átmeneti kormányt.
A népszavazás megtorpedózása lehetett a cél
Bár a Fehéroroszországban tartózkodó Bakijev tagadta, hogy bármi köze lenne a történtekhez, az átmeneti kormány szerint a mostani konfliktussal is megpróbálta aláásni a június 27-re tervezett népszavazást az új alkotmányról.
Otunbajeváék azonban már az összcsapások alatt is jelezték, hogy nem halasztják el a mérföldkőnek szánt szavazást. A népszavazás célja az elnöki hatalom gyengítése és a demokratikus intézmények megerősítése az október 10-re kiírt elnökválasztás és parlamenti választás előtt, amikor az átmeneti kormány átadhatja helyét egy megválasztott új kabinetnek.
Otunbajeva a Kommerszantnak azt mondta, hogy a népszavazással meg kell teremteniük a jelenlegi vezetés legitimitását is, enélkül ugyanis nem tudják megtenni a szükséges lépéseket, egyetlen állammal sem tudnak tárgyalni például a volt államfő és fiai kiadatásáról. Reméli, hogy a referendum időpontjára már fel lehet majd oldani az etnikai konfliktus miatt bevezetett rendkívüli állapotot, mondta az átmeneti elnök.