Autókat gyújtottak a fiatalok a korai nyugdíjért
További Külföld cikkek
- Börtönbüntetésre ítéltek egy gyilkosságra felbérelt svéd tinédzsert Dániában
- Halálos fenyegetést kapott a Paraméter szerkesztősége
- Nyilvánosan megöléssel fenyegette az alelnök a Fülöp-szigeteki elnököt, most mindent tagad
- Fellélegezhet a Közel-Kelet, szerdától életbe léphet a tűzszünet Izrael és a Hezbollah között
- Földbe állhat az orosz hadigazdaság, Putyinra káosz várhat a háború után
A szeptemberi tanévkezdés óta hatodik alkalommal hirdetnek keddre országos tiltakozónapot a francia szakszervezetek a nyugdíjreform ellen, az utcai tüntetések mellett számos szektorban tartanak ismét munkabeszüntetést.
A nyugdíjtervezet miatti megmozdulások egyre inkább radikalizálódtak, az olajfinomítók leállásával és a teherfuvarozók bekapcsolódásával a szakszervezetek az üzemanyag-ellátás és a közlekedés nehezítésével próbálnak nyomást gyakorolni a kormányra a szerdai szenátusi szavazás előtt.
A hétvégén a kormányzat még tagadta, hogy üzemanyaghiány fenyegeti az országot, hétfő délután viszont a belügyminisztérium létrehozta az úgynevezett tárcaközi válságközpontot a benzinellátás biztosítására, miután Franciaország mind a tizenkét olajfinomítójában leállt a termelés, és a tiltakozók több olajtárolót is blokád alatt tartanak. Délelőtt a benzinkutak mintegy tíz százaléka már nem működött.
A repülőtereken sem lesz rend
A párizsi repülőterek körüli tárolókat kerozinnal ellátó vezetékek működése - az energiaszektorban egy hete tartó sztrájk miatti - hétvégi fennakadás után hétfőre teljesen helyreállt, így egyelőre a légi közlekedést nem fenyegeti üzemanyaghiány.
A repülőtéri dolgozók keddi sztrájkja miatt azonban az Orly termináljain a járatoknak a felét, a Roissy-Charles de Gaulle repülőtéren pedig harminc százalékát törölték. A polgári légi közlekedési hatóság szerint a 24 órás munkabeszüntetés miatt jelentős fennakadásokra kell számítani kedden, ezért arra kérik az utasokat, hogy a légitársaságoknál érdeklődjenek járataikról.
A vasúti közlekedésben is folytatódik az előző kedd óta tartó határozatlan idejű sztrájk: a vonatoknak a fele közlekedik, és most már a nemzetközi vonalakon is jelentősek a fennakadások.
Diákok tüntetnek a nyugdíjakért
A diákok is csatlakoztak a tiltakozó megmozdulásokhoz, az oktatási minisztérium szerint a négyezer francia gimnáziumból 261-ben, míg a szakszervezetek szerint 850-ben tüntetnek a diákok. Hétfőn több gimnázium közelében, Nanterre-ban, Lyonban és Rouenban is összecsaptak a rendőrökkel, miután nem az iskolákhoz tartozó, fiatal rendbontók keveredtek a diákok közé.
A diákoktól nehezen megkülönböztethető kapucnis randalírozók autókat gyújtottak fel, kirakatokat törtek be, valamint Molotov-koktéllal és egyéb tárgyakkal támadtak a rendőrökre. Közülük 196-ot vett őrizetbe országszerte a rendőrség.
Folytatódik a nyomás
Az ellenzék által támogatott szakszervezetek azt remélik, hogy az előző országos tiltakozónapokhoz hasonlóan milliókat tudnak kedden utcára vinni. Szombaton valamivel kevesebben vettek részt a felvonulásokon, mint korábban, amit a CGT szakszervezeti tömörülés is elismert, mintegy hárommillióra becsülve az országosan megjelentek számát. A belügyminisztérium 825 ezer tüntetőről számolt be.
A szakszervezetek és az ellenzéki Szocialista Párt is azt kéri a kormánytól, hogy függessze fel a nyugdíjreform szenátusi vitáját és indítson tárgyalásokat arról, hogy a nyugdíjkorhatár megemelése nélkül milyen más módon lehetne kipótolni az állami nyugdíjpénztár deficitjét az újraelosztáson alapuló nyugdíjrendszer megtartásáért. Francois Fillon miniszterelnök egy vasárnap esti tv-interjúban azonban megismételte, hogy a kialakult válság ellenére is meg fogják szavazni a reformot szerdán.