További Külföld cikkek
- Az észak-koreai katonák hullazsákban térnek haza – figyelmeztette Kim Dzsongunt az amerikai ENSZ-nagykövet
- Havazott a Hawaii-szigeteken
- Joe Biden nem bír magával, már megint megharapdált egy gyereket
- Elon Musk bárkit teherbe ejtene, aki csak kéri, majd együtt élnének mindannyian, mint egy nagy, boldog család
- A szlovák ellenzék szerint olyat tett Robert Fico, amire még Orbán Viktor sem lenne hajlandó
Megtámadták a marokkói biztonsági erők hétfőn hajnalban a kormányellenes tüntetők táborát Nyugat-Szahara legnagyobb városa, Laajun közelében. Egy marokkói hivatalos forrás szerint egy csendőr, egy rendőr és egy tűzoltó meghalt, és legalább hetven ember megsebesült. A Nyugat-Szahara függetlenségéért küzdő Polisario Front még többre, több százra teszi a sebesültek számát. A szervezet közleményében azt állította, hogy a marokkói erők helikopterek támogatásával csaptak le, az akció során vízágyúkat, könnyfakasztó gázt vetettek be, és éles lőszerrel tüzeltek.
Az elmúlt hónapokban több ezer ember gyűlt össze a sátortáborban a város külterületén, hogy munkahelyet és jobb életkörülményeket követeljen. Egy, az AFP hírügynökségnek nyilatkozó szemtanú szerint több száz nőt és gyereket lehetett látni a tábor körül, amint Laajun városa felé igyekeztek, de a helyi férfiak egy része nem volt hajlandó elmenni. Meg nem erősített jelentések szerint a tüntetők oldaláról is legalább hét halálos áldozata volt az összecsapásnak.
Az összecsapás nem sokkal azelőtt robbant ki, hogy az ENSZ közvetítésével tárgyalások kezdődtek az egykori spanyol gyarmat, Nyugat-Szahara jövőjéről. Ahmed Budzsari, a Polisario Front képviselője szerint szándékos akcióról van szó a marokkói hatóságok részéről, hogy megakadályozzák a párbeszédet.
A szervezet hétfőn a nemzetközi közösséghez, így a Biztonsági Tanácshoz is fordult, hogy követeljék Marokkótól "a védtelen lakosság elleni barbár támadás" leállítását.
Az ENSZ hétfő este közleményben jelentette be, hogy a New York közeli Long Islandben megkezdődött a tárgyalások harmadik fordulója. A dokumentumban a világszervezet sajnálattal állapította meg, hogy a marokkói hatóságok hétfői akciója beárnyékolja a megbeszéléseket.
Trinidad Jimenez spanyol külügyminiszter hétfőn arra szólította Marokkót és a Polisario Frontot, hogy gyakoroljanak önmérsékletet. A bolíviai látogatáson tartózkodó politikus spanyol újságíróknak azt mondta: a legfontosabb az, hogy a felek a lehető leggyorsabban igyekezzenek újrakezdeni a tárgyalásokat, mert az nyugalmat teremthet. Rendkívül fontos, hogy elkerüljék a konfliktus elmélyülését, tette hozzá.
Spanyolország 1975-ben adta meg hajdani gyarmatának a függetlenséget, de a foszfátban gazdag Nyugat-Szahara végül marokkói ellenőrzés alá került. A területért azonnal háború tört ki a függetlenséget követelő Polisario Front és Marokkó között. Az elhúzódó konfliktust 1991-ben ENSZ-közvetítéssel kialkudott fegyverszünet zárta le, de a Polisario továbbra sem fogadja el a marokkói fennhatóságot a vitatott terület fölött. Rabat a területet szerves részének tekinti és jelentős autonómiát ajánl. A Polisario Front viszont a terület függetlenségéről tartandó népszavazás kiírását követeli.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!