Óriási tömeg forrong Egyiptom-szerte

2011.01.28. 15:18 Módosítva: 2011.01.28. 16:01
Fontosabb részletek
  • Minden eddiginél nagyobb tömeg vonult utcára Egyiptomban Hoszni Mubarak elnök távozását követelve
  • Kairóban hetvenezren tüntethetnek, a demonstrációk eddigi helyszínei mellett a megmozdulások már sok nagyvárosra átterjedtek
  • Kairóban és Szuezben állítólag több ember meghalt, sokan megsebesültek, amikor a rendőrök gumilövedékeket vetettek be
  • Az ellenzék hazaérkezett vezéralakját, Mohamed el-Baradeit háziőrizetbe helyezték
  • A tömeg kormányzati épületeket és rendőrörsöket gyújtott fel
  • A beszámolók szerint a rendőrök több helyen csatlakoztak a demonstrálókhoz
 

Ahogy az várható volt, minden eddiginél nagyobb kormányellenes tüntetések kezdődtek a pénteki ima után Egyiptomban, és ezúttal már nemcsak Kairóban, Alexandriában és Szuezben, hanem több városban is ezrek vonultak utcára. Meg nem erősített források szerint hetvenezren is az utcán lehetnek a fővárosban.

A Facebookon többen is azt írják, hogy a rendőrök gumilövedékkel is lövik a tüntetőket. A Reuters azt írja, hogy a tüntetők egy férfi holttestét cipelték Szuezben, valaki azt kiáltozta, hogy a rendőrök megölték a bátyját. Kairóban is állítólag halálos áldozata van a gumilövedékeknek, az al-Dzsazíra szemtanúkra hivatkozva egy halottról és több sebesültről ír, mások három halottról tudnak. Az összecsapások a Tahrír térnél történtek, a teret lezárta a rendőrség, de egyes források szerint a tüntetőknek sikerült elfoglalniuk, a rendőrök a környező épületekbe vették be magukat.

A Telegraph szerint a köveket dobáló tüntetők több helyen felgyújtottak kormányzati épületeket és a rendőri brutalitás jelképének tekintett rendőrörsöket. A demonstrálók Mubarak-ellenes jelszavakat skandálnak, de többen az Egyesült Államokat is hibáztatták, amiért harminc éven át támogatta Mubarak hatalmát.

Peter Bouckaert, a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet egyik vezetője azt mondta, hogy a kormányellenes jelszavakat skandáló tüntetők az ima után "békésen, békésen" felkiáltással, felemelt kézzel jöttek ki a mecsetekből Alexandriában, a rendőrség azonban azonnal könnygázt vetett be ellenük. Más beszámolók szerint rendőrség Kairóban is már percekkel az ima után vízágyút és könnygázt vetett be a Hoszni Mubarak elnök távozását követelő tüntetők ellen. Több városban is óriási füst lepte el az utcákat, a szemtanúk szerint alig lehet látni.

A Guardiannak biztonsági források azt állították, hogy házi őrizetbe helyezték Mohamed el-Baradeit, az ellenzék egyik vezéralakját, aki  csütörtökön érkezett Kairóba, hogy részt vegyen a pénteki tüntetéseken.

Megjelenésével arca lehet az eddig szervezetlenebb megmozdulásoknak, ezért láthatóan a kormányerők is tartottak tőle. Az al-Dzsazíra először arról számolt be, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) volt vezetőjét őrizetbe vették, később azonban a CNN forrásai azt állították, hogy a rendőrség csak körbevette a mecsetet, ahol az ima alatt tartózkodott. A Telegraph végül azt írta, hogy az ellenzéki vezető kijutot az utcára, és támogatói a testükkel védték a rendőröktől.

Az al-Dzsazíra szerint Szuezben a tüntetők elfoglaltak egy rendőrörsöt, és kiszabadították az elmúlt két napban elfogott tüntetőket. A rendőrörsnek szimbolikus jelentősége is van, Izrael azt használta az egyik főparancsokságaként az 1973-as háború alatt. A tüntetők most azt állítják, ahhoz hasonló harcot folytatnak, de ezúttal Mubarak ellen.

Alexandriában a tüntetők felgyújtottak két rendőrautót, és többen sérült rendőröket cipeltek, akik állítólag azt mondták, "mi is egyiptomiak vagyunk, veletek vagyunk." A rendőrök esetleges átállása nagyon fontos lehet, az egyiptomi tüntetések Facebook oldala szerint is több városban a rendőrök nem szálltak szembe a tüntetőkkel, egyes helyeken még csatlakoztak is hozzájuk, ezt ugyanakkor hivatalos hírügynökségek nem erősítették meg.

Port Saidból és Damiettából is nagyobb tüntetésekről érkeztek hírek, több ezren vonultak utcára, tüntetések kezdődtek Luxorban és Ismailiában is. Az al-Dzsazíra egyes forrásai szerint negyvenezer tüntető támadta meg Manszurában a kormánypárt épületeit, ugyanakkor ezt a hatalams tömeget nem erősítették meg a televíziónak.

A kormányzat megpróbálta elejét venni a minden eddiginél nagyobb tüntetéseknek, erőfeszítéseik azonban nem jártak sikerrel. A hatóságok péntek reggel az iszlamista Muszlim Testvériség több vezetőjét is állítólag őrizetbe vették, a legszervezettebb ellenzéki mozgalom először szólította fel hivatalosan híveit, hogy vegyen részt a pénteki demonstrációkon.

A belügyminisztérium megtiltotta pénteken a tüntetéseket, egyben országszerte arra utasították az imámokat, hogy mondják meg híveiknek, hogy ne menjenek az utcára. Azonban sokan állítólag házról házra járva szólítják utcára az embereket, ezzel helyettesítve a kormányzat által letiltott internet és a közösségi oldalak hiányát.

A kormányzat először vetette fel a párbeszéd lehetőségét az ellenzékkel, azonban komoly következményekre figyelmeztette azokat, akik részt vesznek a tüntetésekben.

A pénteki tüntetések hatására kormányzati források jelezték, hogy a tüntetések kezdete óta nyilvánosan nem mutatkozó Hoszni Mubarak elnök a következő napokban kiáll az emberek elé, és reagál a történtekre.

Az egyiptomi tüntetők a környerő országok lakosságát is arra kérték, hogy szolidarítsanak velük, az egyiptomi eseményekkel párhuzamosan Jordániában is több ezer tüntető vonult utcára több nagyvárosban.