A kényes diplomáciai helyzetek mestere is Kairóban

2011.02.01. 16:26

Az Obama kormányzat egy egyiptomi ügyekben jártas diplomáciai problémamegoldót küldött hétfő este Kairóba, hogy találkozzon Hoszni Mubarak elnökkel és más magas rangú tisztviselőkkel. A 72 éves Frank G. Wisner tapasztalt öreg rókaként a helyszínen térképezheti fel a rezsim pontos elképzeléseit a gyorsan változó helyzetben, de sokan azt sem tartják kizártnak, hogy már Mubarak távozásáról tárgyal majd.

Frank G Wisner
Frank G Wisner

Wisnernek nagy tapasztalata van a kényes diplomáciai helyzetekben, 2006-ban és 2007-ben George W. Bush elnök különleges megbízottjaként tárgyalt Koszovó függetlenségéről, kollégái szerint nagyon ügyesen közvetített a szerbek és a koszovóiak között.

A már Kairóba érkezett Wisner 1986 és 1991 között az Egyesült Államok egyiptomi nagykövete volt, jól ismeri Mubarakot és a rezsim több fontos tagját is. Wisner a decemberben elhunyt Richard C. Hoolbrooke által is képviselt diplomatgeneráció egyik jeles képviselője, tapasztalata, de még életkora is megfelelő ahhoz, hogy őszintén beszéljen Mubarakkal a lehetőségekről.

Wisner érkezése miatt sokan találgatják, hogy vajon az Obama-kormányzat rajta keresztül akarja-e finoman távozásra szólítani Mubarakot. A The New York Timesnak nyilatkozó diplomaták szerint Wisner egyértelműen alkalmas személy egy ilyen beszélgetés lefolytatására, azonban a legfontosabb kérdés, hogy vajon Washingtonban eldöntötték-e, hogy Mubaraknak mennie kell, és ha igen, akkor kik jöttek szóba helyette.

Az amerikai külügyminisztérium azonban nem árulta el, hogy Wisner visz-e konkrét üzenetet Obamától a vezetésnek."Nagyon egyértelmű üzenetet küldtünk Egyiptomnak nyilvánosan és magáncsatornákon is. De nyilvánvaló, hogy Wisner nagykövetnek lesz lehetősége megerősíteni, amit eddig mondtunk" - állította P. J. Crowley, a külügyminisztérium szóvivője.

Abban az elemzők egyetértenek, hogy ha Wisner Mubarak lemondását akarja is elérni, akkor sem egy alkalommal, hanem egy sor megbeszélésen juthatnak el odáig.

Az amerikai kormányzat hivatalosan továbbra is azt az álláspontot képviseli, hogy nem választ oldalt. Obama vagy Hillary Clinton külügyminiszter pedig a héten még nem szólalt meg a kérdésben, ami arra utal, hogy most megvárják Wisner első megbeszéléseit, mielőtt továbblépnek.