Washington kétségbeesetten telefonálgat
További Külföld cikkek
- Volodimir Zelenszkij hajlandó területekről lemondani és befejezni a háborút, ha Ukrajnát felveszik a NATO-ba
- A szíriai lázadók betörtek Aleppóba, sokan meghaltak
- Senki nem táncolt még úgy a meleghimnuszra, mint Donald Trump
- Potyautassal a fedélzetén repült a New Yorkot Párizzsal összekötő járat
- Megszavazták az aktív eutanáziáról szóló törvénytervezetet Londonban
Robert Gates amerikai védelmi miniszter a hétvége óta szerdán már harmadszor beszélt telefonon Mohamed Huszein Tantaui védelmi és hadiipari miniszterrel. Mike Mullen tengernagy, amerikai vezérkari főnök egyiptomi kollégájának, Szami Anan tábornoknak arról beszélt, hogy azt szeretné, ha visszatérne a nyugalom az országban, s bízik abban, hogy az egyiptomi hadsereg képes szavatolni a biztonságot, úgy a szárazföldön, mint a Szuezi-csatornán és térségében.
Hillary Clinton külügyminiszter Omar Szulejmán egyiptomi alelnököt hívta fel, hogy vizsgálat indítását szorgalmazza a szerdai kairói tüntetéseket eluraló káosz és erőszak miatt. Clinton elítélte az erőszakot, és arra kérte Szulejmant, hogy állítsák bíróság elé a felelősöket, közölte Philip Crowley amerikai külügyi szóvivő.
A riportereket fenyegetik
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök támogatói a médiára zúdították haragjukat: megvertek vagy megfenyegettek számos külföldi újságírót Kairó belvárosában szerdán. A Tahrír téri erőszakos eseményekről tudósító riporterek, fotósok és operatőrök arról számoltak be, hogy Mubarak hívei rendkívül ellenségesen viselkednek a sajtó munkatársaival szemben. Több újságírót katonák mentettek ki a térről.
Támadás érte, vagy feltartóztatták munkájában a többi között az AFP francia hírügynökség, a BBC brit közszolgálati televízió, az al-Dzsazíra és az al-Arabíja arab nyelvű hírtelevíziók, a CNN és az ABC News amerikai hírtelevíziók, a Le Soir belga napilap, a kanadai közszolgálati televízió, az Aftonbladet svéd újság, a TV2 dán televízió, a France 2 és a France 24 francia televíziók, a török FoX TV, a Zvezda orosz televízió munkatársait, valamint három izraeli újságírót. Veszélybe került és alig tudott elmenekülni az egyik legismertebb amerikai újságírónő, Christiane Amanpour is, aki a Tahrír téren forgatott az ABC stábjával.
A Bizottság az Újságírók Védelméért nevű, New York-i székhelyű szervezet azzal vádolta az egyiptomi kormányt, hogy ő uszította a tudósítókra a tömeget, mert így akarja megakadályozni, hogy a világ független forrásokból tájékozódjon a zavargásokról. A Riporterek Határok Nélkül nemzetközi újságíró szervezet azt állította, hogy civil ruhás rendőrök is voltak a támadók között. Az egyiptomi kormány tagadta, hogy köze lenne az újságírók megfélemlítéséhez és bántalmazásához.