Százak lehetnek a romok alatt Új-Zélandon
További Külföld cikkek
- Erőszakos tüntetések törtek ki Kínában, miután rejtélyes körülmények között meghalt egy diák
- Az Egyesült Államok három korábbi elnöke is részt vett Jimmy Carter gyászszertartásán
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
- Liz Truss nekiment a brit kormányfőnek, jogi lépésekkel fenyegeti
- Nem tetszik az oroszoknak, hogy Donald Trump rátenné a kezét Grönlandra
Legalább hatvanöt halálos áldozata van a keddi új-zélandi földrengésnek, közölte John Key miniszterelnök, aki az ország történelmének egyik legsötétebb napjáról beszélt a New Zealand Herald szerint.
Pataki Eszter, a Külügyminisztérium szóvivője a Független Hírügynökségnek elmondta: nagy bizonyossággal állíthatja, hogy az áldozatok vagy sérültek között nincs magyar állampolgár.
Az áldozatok száma valószínűleg nőni fog, ahogy a mentők a romok között túlélők után kutatnak a déli szigeten lévő Christchurchben, az ország második legnagyobb, 350 ezer lakosú városában.
Bob Parker polgármester, aki már előzőleg szükségállapotot hirdetett ki, azt mondta: 150-200 ember lehet a romok alatt.
Sokan voltak az utcán
A 6,3-es erősségű földmozgás középpontja néhány kilométernyire volt Christchurchtől, mindössze négy kilométer mélyen. A rengést a várostól háromszáz kilométerre is érezni lehetett.
Tavaly szeptemberben is megrázta a várost egy nagy erejű, 7-es fokozatú földrengés, de az kora reggel történt, az utcák néptelenek voltak, a mostani viszont tíz perccel délután egy óra előtt, amikor sokan járnak az utcán.
Szemtanúk szerint súlyosan megrongálódott a város székesegyháza, a homlokzat teljesen leomlott, és tartani lehet attól, hogy emberek vannak a romok alatt. Állítólag két buszra is kövek zuhantak, de nem lehet tudni, itt vannak-e áldozatok.
Pánik tört ki
A tévéfelvételeken látni lehetett, amint mentők kutatnak a törmelékek között egy olyan helyen, ahol néhány órával korábban még egy többemeletes irodaház állt. Egy másik irodaház lángokban állt, helikopterekről próbálták oltani a tüzet.
Az utcákon pánikba esett emberek szaladtak, súlyos sérülteket húztak ki a romok alól. A városban megszűnt az áram- és a telefonszolgáltatás.
A hatóságok arra kérik az embereket, kerüljék el a város központját, segítsenek a szomszédaikon, különösen, ha idős emberekről van szó, valamint tartalékoljanak vizet.
Új-Zéland két tektonikus lemez találkozásánál fekszik, ezért évente több mint 14 ezer földrengést regisztrálnak a szigetországban, ezek közül átlagosan húsz haladja meg az 5-ös erősséget.
Ebben a cikkben a téma érzékenysége miatt nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését.
Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.