További Külföld cikkek
- A politikai elit leborult Elon Musk előtt, mindenki a következő lépését figyeli
- Trump álma: az iowai vásáron ünneplik több mint egy éven át az Egyesült Államok 250. születésnapját
- Újabb szomszédos ország akadt ki a nagy-magyarországos ajándékatlasz miatt
- A függöny buktatta le a szlovák kormányfőt, megtalálták Robert Ficót
- Az FBI öngyilkosságként kezeli a Las Vegas-i Trump-szállodánál történt robbantást
72 órás ultimátumot kapott Kadhafi a felkelőktől, hogy távozzon a hatalomból, jelentette be Musztafa Abdul Dzsalil volt igazságügyi miniszter, a bengázi tanács vezetője. Cserébe a felkelők garantálják, hogy az országon belül nem indítanak jogi eljárást ellene.
Amikor ez a hír megérkezett délután, még arról is keringtek információk, Kadhafi megegyezni készül az ellenállókkal. Az azonban, ami ma történt, a legkevésbé sem ezt támasztja alá.
Kadhafi ugyanis olyan brutális támadást intézett az ellenállók kezén lévő Zavíja város ellen, ami egyáltalán nem arra utal, hogy távozni készülne. A város ugyan stratégiailag nem elsődleges fontosságú, az ellenállás megtörése miatt mégis fontos. Zavíja után ugyanis a következő célpont már Tripoli lehetett volna.
Kadhafi egyik katonája, akit a felkelők fogtak el, azt mondta, a vezető inkább lerombolja a várost, ha nem tudja elfoglalni. A szemtanúk szerint lényegében ez is történt, ötven tank ment Zavíja ellen, golyózápor zúdult válogatás nélkül a városra, mesterlövészek lőttek mindenkire, aki kiment az utcára. Nők és gyerekek is meghaltak, a város romokban. A kadhafista erők közben az ellenállók másik fontos bázisát, Rasz Lanuf kikötővárost is bombázták.
A nemzetközi nyomás továbbra is fokozódik, Obama és Cameron már arról beszélt, minden lehetőséget számba kell venni, ami azonban igazán érzékenyen érintheti a rezsimet, az az olajkereskedelem megbénulása. A bankok megtagadták a fizetések dollárban történő kiegyenlítését, mert nem akarták tovább támogatni Kadhafi rendszerét, így gyakorlatilag megbénult a líbiai olajkereskedelem.
Leállították az exportfinanszírozást, az egyik kereskedő a kialakult helyzettel kapcsolatban azt mondta, embargó alá került a Líbiából kikerülő és beérkező minden dollár. Ha van eszköz, ami többet érhet, mint a dörgedelmes nyilatkozatok, az ez lehet.
Teheránban közben könnygázzal oszlattak fel egy többszáz fős ellenzéki tüntetést. Jemenben halottja is volt egy börtönlázadásnak, a fővárosban pedig ötvenen megsérültek, amikor a tüntetés feloszlatásakor a tömegbe lőttek. Nőnap alkalmából a jemeni nők is tüntettek. Békésen alakult ugyanakkor a kuvaiti tüntetés, amelynek résztvevői görögdinnyékkel fejezték ki elégedetlenségüket a vezetéssel szemben. A helyiek így nevezik az értetlenkedő, vagy elrugaszkodott elveket valló embereket.