Újrakezdték a munkát Fukusimában
További Külföld cikkek
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
- Legalább 13 ember meghalt Nigériában, amikor tömegverekedés alakult ki a karácsonyi adományok elosztása miatt
- Terror Magdeburgban: egy kilencéves gyerek is a támadás áldozata
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
Újra megindult a munka a japán fukusimai erőműben. A cél továbbra is az, hogy helyreállítsák az elektromos rendszert és lehűtsék a túlmelegedett reaktorokat, melyek a március 11-ei földrengésben sérültek meg, írja a BBC.
A munkát azután állították le, hogy a reaktorok közül kettőből gőz és füst szállt fel.
A japán kormány szóvivője szerint egyelőre lehetetlen megmondani mi az oka a füstnek, mert az erőmű dolgozói jelenleg képtelenek megnézni, hogy mi zajlik bent a reaktorházban, tette hozzá. A munkások továbbra is azért küzdenek, hogy lehűtsék a reaktorokat.
A kedd reggeli rendőrségi adatok szerint a halottak száma 9079, további 12 645 ember pedig az eltűntek listáján szerepel. Az evakuálások következtében több mint 350 ezer ember él továbbra is szükségszállásokon Japán északi és keleti részein, sokuknak alig van vize és élelme.
Edano Jukio kormányszóvivő bejelentette: egy új kormánybizottság alakul, melynek célja, hogy együttműködjön a társadalmi szervezetekkel, és biztosítsa a kimenekítettek számára mindazt, amiben szükséget szenvednek.
A kormány törekszik rá, hogy megállapodás jöjjön létre közte és az üzemanyag nagykereskedők közt, hogy minél több üzemanyaggal láthassák el a katasztrófában érintett területeket.
A tengerben magas a jódkoncentráció
Eközben hajnalban 5,7-es, délelőtt pedig már 6,6-os erősségű földrengés rázta meg kedden a japán Honsú sziget északkeleti partvidékét, többet között a fukusimai atomerőmű környékét is.
A tengervízben magas jód- és céziumkoncentrációt mértek az 1-es reaktor környékén, közölte a létesítményt üzemeltető Tokyo Electric Power.
A jód-131 izotópjának a megengedett határérték 126,7-szeresét, a cézium-134 izotóp 24,8-szorosát mérték. A kobalt nagy arányát is kimutatták a tengerből vett mintákban.
A kormányszóvivő szerint még korai lenne azt értékelni, hogy a szennyezett tengervíznek milyen hatása lehet a halászatra, a kormány azonban hamarosan elemzi a kialakult helyzetet.
Az Egyesült Államok Atomenergia Felügyelő Bizottsága (NRC) szerint, melynek egy csapata jelenleg is Tokióban egyeztet a japán kormány tisztviselőivel, úgy nyilatkozott: úgy tűnik, sikerült stabilizálni a japán atomválságot.
Kedden korán reggel a kettes reaktornál fehér gőzt, a hármasnál pedig füstszerű párát láttak felszállni.
Szennyezett víz és élelmiszerek
A kormány ezalatt lefoglalt négy élelmiszerszállítmányt, melyek a fukusimai erőmű körüli vidékről származtak. A szállítmányokban érkező zöldségeken és vízkészleten ugyanis radioaktív sugárzás nyomait találták.
Az erőmű környékén élőknek szintén azt tanácsolták, hogy kerüljék a csapvizet, mert előfordulhat, hogy az szintén sugárszennyezett lehet. 900 ezer háztartásban még mindig nincs folyóvíz.
A felfüggesztés - amire a kormány szerint csak elővigyázatosságból van szükség - vonatkozik a környéken termesztett zöldségekre és a tejre is, mivel a hétvégén ezeknél is nagyobb volt a sugárszennyezettség a megengedettnél. A kormányszóvivő szerint viszont a szennyezett élelmiszer fogyasztása nem jelent feltétlenül egészségügyi kockázatot.
A WHO szerint nincs bizonyíték rá, hogy más országokat is érintene a sugászennyezés, de Kína, Tajvan és Dél-Korea már bejelentette, hogy ellenőrizni fogja az országaikba érkező japán importot.
A külföldi országokból elkezdtek érkezni a segélycsomagok, a japán kormány pedig átmeneti szállást keres az otthon nélkül maradtaknak az ország más részein. Az észak-keleti országrészben átmeneti konténerházakat is építenek az elpusztult városok mellett.