Boszorkánysággal vádolják Mahmúd Ahmadinezsád embereit
További Külföld cikkek
- Megszólaltak a szakértők az új orosz rakétáról: Putyin kezd kifogyni az eszközökből
- Különös dologra hívták fel a figyelmet Vlagyimir Putyin beszédével kapcsolatban
- Franciaország döntött, régóta várt engedélyt adtak meg Ukrajnának
- Populisták versenyével zárják a választási szuperévet Romániában
- Kegyetlenül meggyilkolta saját gyermekeit egy nő, életfogytiglanra ítélték
Furcsa fordulatot vett a Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök, és Ali Hamenei ajatollah, az ország legfőbb vezetője között az elmúlt hetekben kialakult vita. A héten huszonöt, Ahmadinezsád elnökhöz és kabinetfőnökéhez, Esfandiar Rahim Mashaeihez közel álló embert vettek őrizetbe és boszorkánysággal, dzsinnek (szellemek) idézésével vádolják őket.
A huszonöt őrizetbe vett ember szinte kivétel nélkül Mashaei szövetségese. Köztük van Abász Amirifar, a kormányzati kulturális bizottság elnöke, valamint a kabinetfőnök nem régen indított újságjának több munkatársa is, írja a Guardian. Az Ajendeh iráni hírportál az egyik letartóztatott embert, Abbasz Ghaffarit úgy írta le, mint aki "különleges metafizikai képességgel rendelkezik, és kapcsolatban áll az ismeretlen világokkal."
A nézeteltérések egy miniszter miatt csúcsosodtak ki. Ahmadinezsád tüntetőleg tizenegy napig, egészen vasárnapig nem ment be hivatalába, amiért Hamenei őt felülbírálva visszahelyezte pozíciójába a titkosszolgálati minisztert, akit az elnök lemondásra szólított fel.
A síita muzulmánok Mohamed próféta utódának, Mahdi imámnak a visszatérésében hisznek. Ahmadinezsád különösen gyakran hivatkozik Mahdira beszédeiben, 2009-ben pedig azt állította: bizonyítéka van arra, hogy az Egyesült Államok megpróbálja megakadályozni Mahdi visszatérését.
Fokozta a feszültségeket, hogy elkészült egy dokumentumfilm, amelyben Mahdi azonnali visszatérését jósolták. A konzervatív főpapok szerint azonban Mahdi visszatérését nem lehet megjósolni, és az elnök környezetében egy deviáns szárny, köztük Mashaei lehet a felelős a filmért.
Mashaeit azzal vádolják, hogy gyengíteni akarja a vallási hatalmat. Hamenei támogatói szerint a problémák Mashaei kabinetfőnök növekvő befolyásából fakadnak, akit Ahmadinezsád is egyik lehetséges utódaként épített fel (persze Hamenei beleegyezése nélkül nem lehetne elnök a kabinetfőnökből.)
A legfőbb vezető és Ahmadinezsád nézeteltérései miatt több parlamenti képviselő újból Ahmadinezsád leváltását kezdeményezi, ahogy a Wall Street Journal szerint már 2010 novemberében is megpróbáltak eljárást kezdeményezni ellene. Hamenei azonban kiállt Ahmadinezsád mellett.
Az Ahmadinezsáddal szemben álló konzervatív körök most azzal fenyegették meg az elnököt, hogy ha nem vigyáz, akkor Abul-Haszan Baniszadr, az 1979-es forradalom utáni első elnök sorsára juthat. Baniszadrot megbuktatták a képviselők, majd száműzték, amiért állítólag gyengíteni próbálta az ország vallási vezetését.
Iránban a valódi hatalom a legfőbb vezető kezében van, Hamenei beleegyezése nélkül a parlament nem lesz képes leváltani Mahmúd Ahmadinezsádot. A nézeteltérések ellenére Hamenei taktikai okokból nem csak Ahmadinezsádot, hanem adott esetben kabinetfőnökét is támogathatja.