A melegek jogainak védelmére szólított fel az ENSZ
A szexuális orientáció miatti hátrányos megkülönböztetést elítélő határozatot fogadott el pénteken az ENSZ legfontosabb emberi jogi szervezete. A 47 tagú Emberi Jogi Tanács 23-19 arányban, 3 tartózkodás mellett szavazta meg azt a Dél-Afrika által előterjesztett határozatot, amelynek alapján létrehoznak egy, a melegek és a leszbikusok diszkriminációját világszerte vizsgáló nemzetközi munkacsoportot. (Magyarország is támogatta a határozatot.)
Dél-Afrika képviselője elmondta, a határozatnak nem az a célja, hogy "rákényszerítsenek az egyes országokra bizonyos értékeket, hanem a párbeszédet szeretnék megkezdeni". Ez az első olyan ENSZ-határozat, amely kimondottan a szexuális orientáció miatti diszkriminációt és más emberi jogi visszaéléseket ítéli el.
A szavazást heves vita előzte meg a tanács tagországai között. Nigéria vezetésével afrikai államok, valamint az iszlám országok Pakisztánnal az élükön hevesen ellenezték a határozat elfogadását. A pakisztáni képviselő például kifejtette, "komolyan aggasztja, hogy az ENSZ megkíséreli olyan fogalmak bevezetését, amelyeknek semmilyen alapjuk nincs sem a nemzetközi jogban, sem az emberi jogok között". Nigéria delegáltja a vita során kikelt Dél-Afrika ellen, mert szerinte az "szakított az afrikai csoport hagyományaival". Hozzátette, bizonyos abban, hogy "a dél-afrikaiak 90 százaléka ellenezné a határozatot".
Az Egyesült Államok küldötte azonban azt mondta: a határozat megszavazása "bevonul az igazságosságért és az egyenlőségért vívott harc történetébe", és felszólította a szervezetet arra, hogy készítsenek egy tanulmányt a diszkrimináló törvényekről és az embereket szexuális orientációjuk miatt érő erőszakról.