További Külföld cikkek
- Meglátogatta a horvát egészségügyi miniszter a zágrábi késelőt, rejtély, miről beszélhettek
- Szijjártó Péter a RIA Novosztyinak: Az amerikai kormányzat politikai bosszút indított Magyarország ellen
- Politico: Robert Fico 500 millió eurós vesztegetési kísérlettel vádolja Volodimir Zelenszkijt
- Olaf Scholz szörnyű, őrült tettnek nevezte a magdeburgi támadást
- Dróncsapás érte Kazany városát, videókon a támadás
Hallstatt festői városka Ausztria hegyei közt, egy tó partján. Természeti környezete és egységes építészeti képe miatt felkerült a világörökségi listára is. A helyiek közt néhány hete viharokat kavart a hír, hogy Kína felépíti a falu pontos mását Ázsiában, szórakoztató és turisztikai központot alakítva ki.
A hír már csak azért is meglepő, mert a városka mit sem tudott arról, hogy kínai mérnökök már hosszú ideje dolgoznak Hallstatt felmérésén. A város házainak és utcáinak feltérképezése akár már évekkel ezelőtt elkezdődhetett. A helyiek csak június elején értesültek a projektről, miközben a Kínában már április elején megkezdődött az építkezés. Jelenleg a földmunka zajlik egy tó partján, a hongkongi határtól északra.
A kínai másolatról véletlen szereztek tudomást a hallstattiak, amikor az egyik szálloda tulajdonosának egy, addig kínai turistának gondolt vendég megmutatott néhány tervrajzot. Ezen többek közt a 400 éves családi hotel pontos mása is szerepelt.
A hoteltulajdonosok az AP hírügynökségnek elmondták, hogy a tervek az eredeti épületek tükörképét ábrázolják, vélhetően a jogi problémák elkerülésére. „Ez a ház az én személyes műalkotásom – nyilatkozta felháborodottan Monika Wenger. – A helyzet olyan, mintha valaki egy festő képét másolná le.”
A 900 lakosú városkát egyébként nem csak a másolás ténye rázta meg, hanem hogy a kínai vállalat emberei titokban már jó ideje végzik munkájukat, és erről nem értesítettek senkit.
A természetet nem tudták lemásolni
A beruházó, Kína legnagyobb fémkereskedő cége, a China Minmetals ingatlanos leányvállalata, a Minmetals Land Ltd. A cég elit lakóparkként és szórakoztató központként hirdeti a beruházást. A 20 ezer négyzetméteres fejlesztésben vásárlóutca is helyet kap, ahol például osztrák stílusú kristálytárgyakat és egyéb európaias szuveníreket is árulnak majd.
A cég hangsúlyozza, hogy a kínai projekt nem vet fel szerzői jogi kérdéseket.
Az AP beszámolója szerint a helyszín valóban távol van az eredetitől. Hallstattot az Alpok havas hegyei veszik körbe, amelyek tükröződnek a tó vizében. A kínai utánzat körül azonban csak nagyobb dombok emelkednek, és kristálytiszta tó helyett zöldes, halhulláktól kevéssé vonzó tó terül el majd a város előtt.
Az osztrák örökségvédelmi hivatal vezetője, Barbara Neubauer úgy vélte, irodája semmit nem tehet a kínai terv ellen. A polgármester, Alexander Scheutz bizakodóan annyit mondott, Hallstatt több évszázados kultúráját viszont nem tudják lemásolni.