Titkos kínai katonai bázisok a Google Earth-ön
További Külföld cikkek
- Vádat emeltek a magdeburgi támadás elkövetője ellen
- Irán mostanra már teljesen letérdelt a nyugati szankciók miatt
- Halálos balesetet okozott Ausztriában egy magyar autós
- Egy kisteherautó sofőrje behajtott egy texasi plázába, öt embert elütött
- Egy évre betiltják a TikTokot Albániában egy iskolai gyilkosság miatt
A bázisok a Góbi-sivatagban, a mongol határhoz közel találhatók, száz kilométerre a legközelebbi utaktól, és még távolabb a lakott településektől. Errefelé helyezkedik el egyébként a kínai légierő Ding Xin nevű bázisa, ahol az új harci repülőket tesztelik, illetve a közelben van a Lop Nur nevű kiszáradt sós tómeder, ahol a hatvanas évek óta 45 kísérleti atomrobbantást hajtottak végre a kínai katonai nukleáris programban.
A műholdképeken három furcsa építmény látható, mindegyik több négyzetkilométeres. Az egyik egy 10-12 koncentrikus körből álló, óriási céltáblára emlékeztető ábra, a középpontjában felfedezhető három ott parkoló repülőgép is. Egy másik építmény négyszer négy tömbből áll, egy szabályos négyzetrácsban elhelyezve, a tömbök körül a környezettől elütő törmelékkel. A tömbök nagyjából teherszállító konténer méretűek, a törmelék az egész környéket beteríti, 3-4 kilométeres körben. A harmadik fura struktúra utcák hálózatára hasonlít, csak éppen épületek nincsenek mellettük. Ilyenből kettőt is lefényképeztek a Google műholdjai.
Kattintson a nagyobb térképért!
A kínai hadsereg nem kommentálta a műholdfelvételeket, de a Jane's Defence Weekly hadiipari lap szakértői szerint a képek valószínűleg rakéták teszteléséhez használt terepeket ábrázolnak, ehhez hasonlóak vannak az amerikai hadsereg híres nevadai 51-es körzetében is.
A Google egyébként az érintett kormányok kérésére fekete téglalapokkal szokta lefedni a Google Earth és Maps fotóin a titkos katonai bázisok területét.