Hatvannégy gyerek kapott ólommérgezést Kínában
Tungtang (Dongtang) 103 lakóját vetették alá vérvizsgálatnak, és közülük 64 gyerek esetében állapítottak meg magas ólomtartalmat. Az első gyanús eseteket február közepén regisztrálták.
A helyiek véleménye szerint a tüneteket a közeli olvasztóüzem okozhatja. Az érintett gyerekek egészségügyi ellátásáról intézkedtek, a hatóságok megkezdték a környező üzemek, gyárak szennyezőanyag-kibocsátásának mérését.
Kínában nem ritkák a tömeges ólommérgezések, 2009-ben például a dél-kínai Hunan tartományban legkevesebb 1300 gyerek volt az áldozat, egyebek közt egy magántulajdonú olvasztóüzemet bezártak. 2011 elején Anhuj (Anhui) tartományban egy akkumulátor gyár miatt közel 200 gyerek vérében találtak magas ólom mennyiséget.
Tavaly az év közepén legalább hatszáz ember - köztük 103 gyerek - kapott ólommérgezést Csöcsiang (Zhejiang) tartományban. A felnőttek alufóliakészítő családi üzemekben dolgoztak. Az ólommérgezés idegrendszeri, izom- és szaporodószervi gondokat okoz, károsítja a vérképző szerveket, csökkenti számos létfontosságú enzim működését.
Az orvosok száznegyven mesterséges megtermékenyítésre jelentkező párt megvizsgálva kimutatták, hogy a férfiak spermiumában lévő magasabb ólomszint összefüggésbe hozható az alacsony megtermékenyülési rátával. Különösen fontos megállapítás, hogy egyik megvizsgált férfi sem dolgozott olyan helyen, ahol kiemelkedően magas ólomszennyezésnek lettek volna kitéve.
Az ólommérgezésről
Az ólommérgezés tünetei általában hetek vagy még hosszabb idő alatt alakulnak ki. A 6 év alatti gyermekek különösen érzékenyek az ólommérgezésre, súlyos szellemi és fejlődésbeli károsodást okozhat náluk a mérgezés. Az ólomtartalmú festékek, az ólommal szennyezett por, víz, játékok, kozmetikumok, talaj az ólommérgezés legfőbb forrásai. Már kis mennyiségű ólom jelenléte komoly szervi károsodásokat okozhat. A legkomolyabb veszélynek az agy van kitéve, visszafordíthatatlan károsodások alakulhatnak ki. Ettől magasabb ólomszint esetében a vesék és az idegrendszer károsodása alakul ki. Ettől is magasabb ólomszintek görcsrohamokat, eszméletvesztést, halált okozhatnak. A 2 éves kor alatti gyerekek fokozottabban érzékenyek az ólomra, ezért válik halálos áldozattá minden negyedik ólommérgezett kisgyermek. (Forrás: webbeteg.hu)