Keresztbe tett a Shellnek, leváltották

2012.06.22. 16:20

A francia környezetvédelmi tárca élére alig egy hónapja kinevezett Nicole Bricq-nek feltehetően azért kellett távoznia hivatalából, mert egy héttel ezelőtt megtagadta az engedély kiadását a Shell olajipari vállalatnak egy francia guyanai olajmező kitermelésére – adta hírül pénteken a France 2 közszolgálati televízió híradója mellett a Le Monde című napilap.

A szocialisták nemzetgyűlési választási győzelmét követően csütörtök este bejelentett kisebb kormányalakítás – amelynek során a kormánytagok száma 34-ről 38-ra emelkedett – legnagyobb meglepetése a környezetvédelmi kérdésekért, a fenntartható fejlődésért és az energiaügyekért felelős miniszter elmozdítása volt, aki péntektől a gazdasági minisztérium alá tartozó, de önállóan működő külkereskedelmi tárcát vezeti.

Nicole Bricq
Nicole Bricq
Fotó: Joel Saget

A szocialista Nicole Briq június 14-én leállítatta annak a két közigazgatási engedélynek a kiadását a Shellnek, amelyekre az olajipari vállalatnak Francia Guyana egyik olajmezőjének kitermeléséhez lett volna szüksége. Az új miniszter azzal indokolta a döntést, hogy „a teljes engedélyeztetési folyamatot újra kell gondolni, mert nem lehet a környezetvédelmet többé feláldozni”.

A Shell alig 150 kilométerre az Atlanti-óceán partjaitól felfedezett egy ígéretesnek tűnő olajmezőt, amelyből napi 120 ezer hordó olaj kitermelését tervezi. Ez Franciaország fogyasztásának hat százalékát teszi ki. Az olajmezőből kitermelhető olaj értékét évi legalább 5 milliárd euróra becsülik. A Shell több mint ezer ember foglalkoztatását tervezi, a 12 százalékos adóból az állam és a tengerentúli régió fele-fele arányban osztozna egy, a még az előző nemzetgyűlés által 2011 végén megszavazott törvény alapján.

A miniszteri határozat ellenére a kormányátalakítással egyidőben a prefektúra Jean-Mary Ayrault miniszterelnök utasítására csütörtök este mégis kiadta az engedélyeket a Shellnek - erősítette meg Najat Vallaud-Belkacem kormányszóvivő pénteki sajtótájékoztatóján.

„A olajipari vállalatok hatalmas lobbizást folytattak a kérdésben. Szeretném, ha a kormány részéről pontosan megindokolnák, hogy Nicole Bricq-nek miért kellett távoznia. Kiválóan ismeri a környezetvédelmi kérdéseket, a civil szervezetek az elmúlt egy hónapban nagyra értékelték a munkáját, nem értem, mit akart ezzel a kormány üzenni” – mondta az Europe 1 kereskedelmi rádióban Jean-Vincent Placé, a Zöldek szenátusi frakcióvezetője.

A Le Monde szerint a két nagy olajipari vállalat, a Shell és a Total mellett a francia olajipari unió (UFIP) és Laurence Parisot, a Francia Munkaadói Szövetség (MEDEF) elnöke személyesen hívta fel a miniszterelnöki, majd a köztársasági elnöki hivatalt.

„A kérdéses miniszterrel folytatott vitánk mellett két-három dolgot elmagyaráztunk a kormánynak a francia állam szavahihetőségéről. A Shellnek már volt egy engedélye és 250 millió dollárt fektetett be ebbe a vállalkozásba. A környezetvédelmi miniszter döntése rossz üzenet volt a külföldi befektetők felé is. Ne is beszéljünk arról, hogy semmilyen előzetes egyeztetés nem történt!” – idézte a Le Monde Jean-Louis Schilanskyt, az UFIP elnökét.

A Shell július elején kezdi meg a 6000 méteres mélységű fúrásokat Francia Guyanán.