Orosz atom-tengeralattjárók rajzanak szét a világtengereken
Putyinék húsz évvel a Szovjetunió szétesése után újra meg akarják mutatni az orosz flotta erejét, ezért 2014-től atom-tengeralattjárókat küldenek járőrözni a déli félteke tengereire – közölte szombaton a fegyveres erők egy meg nem nevezett vezérkari tisztje az ITAR-TASZSZ állami hírügynökséggel.
A tervezet szerint az orosz hadiflotta 2014-től szakaszosan bővítené ki hadászati rakétahordozó atom-tengeralattjáróinak tevékenységét a világ óceánjain, abban az ütemben, ahogy hadrendbe állítják majd az új, Borej-osztályú tengeralattjárókat. Az új atom-tengeralattjárók első példánya, a Jurij Dolgorukij idén januárban állt szolgálatba, és 2020-ig a tervek szerint még hét ilyen hadihajót kap az orosz hadiflotta. Mindegyik egyenként 16, nagy hatótávolságú nukleáris töltettel rendelkező rakéta hordozására alkalmas.
"Az atom-tengeralattjárók járőrözésének felújítása lehetővé teszi számunkra, hogy a hadászati nukleáris elrettentés feladatait ne csak az Északi-, de a Déli-sarkon keresztül is elláthassuk" - idézte az ITAR-TASZSZ a vezérkari tisztet.
A lépés újabb példája az orosz haderő, és ezzel együtt az orosz hadászati presztízs újjáépítésére irányuló terveknek. Ennek egyik korábbi lépéseként jelentette be Vlagyimir Putyin márciusban azt is, hogy a hadiflotta egyik kötelékét állandó jelleggel a Földközi-tengerre telepítik. A most nyilvánosságra került lépés presztízs-jellegét látszik alátámasztani az, hogy Viktor Csirkov tengernagy, a hadiflotta főparancsnoka nemrég még arról beszélt, hogy az orosz hadászati tengeralattjáróik jelenlegi tevékenysége is képes maradéktalanul garantálni az ország biztonságát.