Belebukott a korrupciós botrányba a cseh kormányfő

2013.06.16. 23:09
Bár Petr Necas mindeddig azt mondta, hogy nem hajlandó lemondani a miniszterelnökségről a csütörtökön kirobbant, magas rangú állami tisztviselőket is érintő korrupciós botrány után, vasárnap este mégis bejelentette, távozik. Necas szeretné, ha ezzel nem bukna a kormány is, az alkotmány szerint most a köztársasági elnökön a sor.

Petr Necas cseh miniszterelnök bejelentette, hogy hétfőn lemond miniszterelnöki tisztségéről. "Holnap lemondok miniszterelnöki tisztségemről" - mondta újságíróknak Necas a három koalíciós párt vezetőségének vasárnap késő este tartott tanácskozása után.

A miniszterelnök azt mondta, szeretné, ha a kormánykoalíció folytatná munkáját, de egy más miniszterelnökkel. "Nyilvánvaló, hogy az ODS élén sem maradok, de ezt holnap a párt vezetőségi ülésén fogom hivatalosan bejelenteni" - mondta az MTI beszámolója szerint.

A miniszterelnök lemondása a cseh alkotmány szerint egyben a kormány távozását is jelenti. A következő lépés a köztársasági elnök kezében van, ő dönt arról, elfogadja-e Necas lemondását, és ha igen, a helyzet rendeződéséig megbízza-e a kormányt a folytatással.

Korrupció a vád

Az ügy előzménye, hogy csütörtökön a korrupcióellenes rendőrség razziájában a kormányhivatalban, a védelmi minisztériumban, a prágai városi hivatalban és néhány vállalat, illetve vállalkozó székhelyén összesen nyolc személyt vettek őrizetbe, köztük Jana Nagyovát, a miniszterelnök kabinetfőnökét.

Petr Necas miniszterelnök
Petr Necas miniszterelnök
Fotó: Petr Josek

Közülük hét ellen vádat emeltek korrupció, illetve hivatali hatalommal való visszaélés gyanújával. Rács mögé került Ondrej Páleník, a katonai hírszerzés egykori vezetője, Jan Pohunek hírszerző, Petr Tluchor, a kormányzó Polgári Demokratikus Párt (ODS) volt képviselőházi frakcióvezetője, Ivan Fuksa volt mezőgazdasági miniszter és Roman Bocek volt mezőgazdasági miniszterhelyettes is. A csütörtökön őrizetbe vettek közül egyedül Lubomír Poul, a kormányhivatal vezetője ellen nem emeltek vádat, a hét vádlottból pedig Milan Kovandát, a katonai hírszerzés főnökét nem helyezték vizsgálati fogságba.

Necas pályája

Petr Necas 49 éves, végzettsége szerint fizikus, 1991 óta az ODS tagja, néhány évvel később már hadügyminiszter-helyettes volt, 2006-ban munkaügyi, szociális miniszter és miniszterelnök-helyettes lett. Korábban a párt alelnöke volt, 2010-ben választották elnökké, majd ő lett az ODS miniszterelnök-jelöltje is. A három párti koalíció (ODS, TOP 09, LIDEM) megalakításával ugyan miniszterelnök lett, elfogadottsága saját pártján belül sem volt nagy, a koalíciós kormányt pedig nehezen tudta összetartani.

A vádak között a katonai hírszerzéssel való visszaélés, többek esetében pedig kenőpénzek elfogadása volt. Nagyováról például kiderült, megfigyeltette Petr Necas miniszterelnök feleségét és a miniszterelnöki hivatal két alkalmazottját. Az eddig kiszivárgott rendőrségi anyagok szerint Nagyovának viszonya van Necasszal, a miniszterelnök feleségének megfigyeltetésével pedig a válást gyorsították volna fel. Necas ugyanakkor azt mondta, nem tudott az akcióról. A rendőröket emellett főleg a befektetési osztály iratai érdeklik, a főváros és Roman Janoušek vállalkozó kapcsolatait próbálják feltérképezni, többek közt építőipari ügyekben.

Szombatra virradóra pedig őrizetbe vették Marek Snajdr volt parlamenti képviselőt is, aki a csütörtöki akció idején külföldön volt. Visszatérése után önként jelentkezett a rendőrségen.

És szóba kerülhet, a párt belső ellenzékének számító néhány képviselő ügye is, Marek Snajdr, Petr Tluchor és Ivan Fuksa jó állást kaptak állami cégek vezetésében, cserébe lemondtak a mandátumukról. A cseh rendőrség szervezett bűnözés elleni osztálya (ÚOOZ) harmincegy helyen tartott házkutatást, 150 millió koronát – mintegy 1,6 milliárd forintot – és több tucat kilogramm aranyat foglaltak le.

Milos Zeman köztársasági elnök már az ügy kirobbanásakor azt mondta, Petr Necas kormányának nem kellene folytatnia munkáját. A kormánypárt végrehajtó bizottsága azonban szombaton még kiállt a miniszterelnök és pártelnök mellett.

A pártja támogatta

A polgári demokraták vezetősége nem látott kivetnivalót azokban a politikai megállapodásokban, melyek alapján az ODS-ből távozó képviselők jól fizető helyeket kaptak állami vállalatokban. A párt álláspontja az volt, hogy ez nem tekinthető bűncselekménynek.

„Tudtommal nem követtem el semmilyen törvénytelenséget, nem tartom időszerűnek a kormány lemondását” – közölte szűkszavú sajtótájékoztatóján Petr Necas még csütörtökön. Azt mondta, valószínűleg megválik őrizetbe vett munkatársaitól, beleértve Nagyovát is. „Valószínűleg úgy oldjuk meg ezt a problémát, ahogy ez szokás” – mondta.

Egy rendőr áll a cseh miniszterelnöki hivatal bejárata előtt Prágában 2013. június 13-án
Egy rendőr áll a cseh miniszterelnöki hivatal bejárata előtt Prágában 2013. június 13-án
Fotó: Filip Singer

Az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt pénteken bizalmatlansági indítványt nyújtott be a Petr Necas vezette kormány ellen, az indítványt kedden iktatták volna be a képviselőház ülésének programjába. Necas lemondásával ez tárgytalanná vált.

A dotoho.blog.hu beszámolója szerint a cseh hírtévé folyamatosan hívja fel a cseh politikusokat és közéleti személyiségeket, hogy mit szólnak a fejleményekhez. A többség eddig úgy gondolta, hogy jobb lenne egy előrehozott választás. Eközben az ODS-es belül állítólag már arról pletykálnak, hogy Necas utóda Martin Kuba lehet, korábbi ipari és kereskedelmi miniszter, ODS-alelnök.

Mi lesz a kormánnyal?

A 2010-as parlamenti választást formálisan a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) nyerte meg, végül a Polgári Demokratikus Párt (ODS) alakított kormányt, mert neki sikerült koalíciós többséget szereznie a 200 tagú képviselőházban. Ha a jelenlegi hárompárti koalíciónak (ODS, TOP 09, LIDEM) sikerül biztosítania 101 képviselő támogatását, akkor Zeman elnök várhatóan ezt tiszteletben fogja tartani, és a koalíció képviselőjének ad majd kormányalakítási megbízatást.  Miroslav Kalousek pénzügyminiszter, a TOP 09 első alelnöke közölte: pártja tiszteletben tartja az ODS jogát az új kormányfő jelölésére.

Miután azonban a helyzet nem szokványos, és "a TOP 09 nem hajlandó az ODS bármilyen jelöltjének elfogadására", ezért álláspontjuk szerint tárgyalásokra van szükség. Az ellenzéki szociáldemokraták szerint lehetetlen, hogy a hét közepén kirobbant korrupciós és politikai botrány - s ezzel kapcsolatban hét magas rangú cseh politikus és állami tisztviselő vizsgálati fogságba helyezése - után a jelenlegi jobbközép koalíció hatalmon maradjon, még ha más miniszterelnökkel is. A CSSD úgy véli: fel kell oszlatni a képviselőházat és új választásokat kell kiírni. A szintén ellenzéki kommunistáknak ugyancsak meggyőződésük, hogy új választásra van szükség. Erre az álláspontra helyezkedett a legkisebb ellenzéki párt, a Közügyek is. A következő képviselőházi választás rendes időpontja 2014 májusára esne.

Egyes felmérések szerint a mostani cseh kormányt az ország mindössze öt százaléka tartja hitelesnek, a korrupciós botrányok erősen rányomták a bélyegüket a politika megítélésére. A cseh közélet megtisztítását éppen ezért közel egy éve éppen Necas tűzte a zászlajára, azóta korrupciós-ügyek miatt nem csak ellenzéki, de kormánypárti politikusok is kibuktak már, többek közt két védelmi miniszternek is le kellett mondania. A cseh törvények szerint egyébként az elmúlt napokban őrizetbe vetteket három hónapig tarthatják vizsgálati fogságban.