Hogy jutottak idáig a szomszédunkban?
További Külföld cikkek
- Botokkal és üvegekkel támadtak magyar szurkolókra Kolozsváron, mert magyarul beszéltek
- Szlovákiában már a farmokon alszanak a dolgozók, nem engedik haza őket a száj- és körömfájás vírus terjedése miatt
- Egy liberális bíró elsöprő győzelmet aratott Elon Musk milliói felett
- Újabb nemzetbiztonsági botrány az Egyesült Államokban: Trump tanácsadói Gmailen intézték az államügyeket
- Továbbra sem ért véget a botrány, de Donald Trump már továbblépne
1991
Napokkal a moszkvai puccs után az ukrán legfelsőbb tanács nyilatkozatot fogad el a teljes állami függetlenségről, a decemberi népszavazáson a résztvevők 90 százaléka támogatja az elszakadást.

1994
Az elnökválasztást Leonyid Kucsma nyeri, Leonyid Kravcsuk után Ukrajna második elnöke lesz.
1996
Új demokratikus alkotmány lép életbe, bevezetik a hrivnyát.
1999
Eltörlik a halálbüntetést. Kucsmát újraválasztják, a választás előtt az ellenzék vezéregyénisége, Vjacseszlav Csornovil autóbalesetben meghal.
2001
Az Európai Unió felszólítja Ukrajnát, hogy vizsgálja ki Georgij Gongadze oknyomozó újságíró 2000-es halálának körülményeit. Ellenzéki tüntetők Kucsmát teszik felelőssé, ő viszont tagadja, hogy köze lett volna az ügyhöz.

2001
2002
A választások után az ellenzék csalással vádolja Kucsmát. Miközben az ország a NATO-hoz csatlakozna, az USA által hitelesnek tartott felvételek kerülnek elő, amelyeken Kucsma jóváhagyja radarok eladását Iraknak, illetve elrendeli, hogy egy tisztségviselő „intézze el” Georgij Gongadze újságírót.
2002
Kucsma Viktor Janukovicsot nevezi ki miniszterelnöknek, aki szegénység elleni harcot és EU-integrációt ígér.
Viktor Janukovics

Viktor Janukovics orosz-fehérorosz-lengyel származású ukrán politikus, eredeti foglalkozásai villanyszerelő, majd gépészmérnök voltak. Nagy szegénységben nőtt fel, fiatalkorában rablás és bántalmazás miatt is elítélték, ezeket utólag „fiatalkori hibáknak” nevezte. 1997 és 2002 között a Donecki terület közigazgatási hivatalának elnöke volt. 2002 és 2004 között miniszterelnök volt, a 2004-es elnökválasztáson Viktor Juscsenko legyőzte. 2006 és 2007 között egy évig újra miniszterelnök volt, ezúttal Juscsenko elnöksége alatt. 2010. március 3-án Janukovics átadta a párt vezetését Mikloa Lazarovnak. Janukovics a 2010-es elnökválasztás második fordulójában Julija Timosenkót győzte le a szavazatok 48,95 százalékával.
2003
Nő az elégedetlenség. Tízezrek vonulnak az utcára, hogy Kucsma lemondását követeljék.
Narancsos ForradaLOM
2004
A 2004-es ukrán elnökválasztás eredményére több mint három hónapig kellett várni. A két főszereplő az oroszbarát miniszterelnök, Viktor Janukovics, és az EU-párti ellenzéki vezető, Viktor Juscsenko volt, hosszas huzavona után végül utóbbi lett Ukrajna elnöke.
október 31.
Juscsenko a választás első fordulóját mindössze fél százalékkal nyeri Janukovics előtt. Nyugati megfigyelők szerint a szavazást súlyos hiányosságok árnyékolták be. A kampányt megfélemlítés, elfogult média és gyilkossági kísérletek jellemezték.
november 22.
A választási bizottság Janukovicsot kiáltja ki győztesnek. Juscsenko támogatói elutasítják az eredményt, a kijevi tüntetések napról-napra szélesednek a hideg idő ellenére.
november 24.
A hivatalos eredmények szerint Janukovics 49,46, Juscsenko 46,61 százalékot ért el.
Viktor Juscsenko

Viktor Juscsenko tanárok gyerekeként született Horuzsivkában. 1999 és 2001 között volt miniszterelnök, 2005 és 2010 között Ukrajna elnöke. Korábban a központi banknál dolgozott, fontos szerepe volt a hrivnya bevezetésében és a kereskedelmi bankrendszer megteremtésében. A 2004-es elnökválasztás első fordulóját megnyerte, a második fordulóban alulmaradt Viktor Janukovics mögött. A narancsos forradalom nyomására a legfelsőbb bíróság megismételtette a szavazás harmadik fordulóját, Juscsenko ezt megnyerte. A kampány közben dioxinnal megmérgezték, ezért arca eltorzult, de életben maradt. 2010-ben már az első fordulóban kiesett. 2005. szeptember 8-án egy korrupciós botrány kapcsán Juscsenko menesztette Julija Timosenko kormányfőt. Szeptember 9-én Jurij Jehanurov próbált meg kormányt alakítani, 2006 augusztusában végül egykori ellenfelét, Viktor Janukovicsot nevezte ki miniszterelnökké.
november 25.
A legfelsőbb bíróság felfüggeszti az eredmény kihirdetését arra az időre, amíg az ügy kivizsgálása tart.
november 26.
Janukovics és Juscsenko megegyeznek, hogy békés megoldást keresnek. Juscsenko új választást követel, támogatói állami épületeket vesznek ostrom alá.
november 28.
A keleti régiók kiválással fenyegetnek, ha Juscsenkót megválasztják.
december 2.
Folytatódnak a tárgyalások, miközben a felek a legfelsőbb bíróság ítéletére várnak.
december 3.
A legfelsőbb bíróság megsemmisíti a második forduló eredményét.
december 8.
A parlament előkészíti a december 26-i megismételt választást.
december 9.
december 11.
december 20.
A két rivális választási csalással vádolja egymást az élő tévévitában.
december 26.

december 27.
Majdnem minden adat összesítése után Juscsenko győzelme megkérdőjelezhetetlen. Janukovics bejelenti, hogy mivel választási csalások történtek, sosem fogja elismerni a vereséget.
december 26.
december 30.
december 31.
Janukovics lemond, mert „nem tud együtt dolgozni Juscsenko híveivel”.
2005
január 11.
január 16.
január 20.
január 23.
Julija Timosenko

Julija Timosenko a kilencvenes években szerzett hatalmas vagyont, akkoriban gázhercegnőként emlegették. Pártfogója az a Pavlo Lazarenkovolt kormányfővolt, aki több mint 200 millió dollárt sikkasztott az ukrán államtól, amivel belőtte magát a világ 10 legnagyobb sikkasztója közé. Timosenko meggazdagodásában jelentős szerepet játszott a Lazarenkóhoz fűződő viszonya. Férjével, Olekszandr Timosenkóval együtt ők szerezték meg az ukrán energia- és nyersanyag-gazdálkodás kulcspozícióit. A narancsos forradalom után került be a hatalomba, 2005. január 24 és szeptember 8 között, majd 2007 és 2010 között miniszterelnök volt. 2005-ben a Forbes listáján a világ harmadik legbefolyásosabb nőjének kiáltották ki. 2010-ben indult az elnöki székért, de Viktor Janukovics három százalékot ráverve legyőzte. Politikusként EU-párti, ellenzi Ukrajna tagságát az orosz-kazah-fehérorosz vámunióban. 2010 májusa után visszaélésekkel és sikkasztásokkal vádolták meg, 2011-ben hét év börtönre ítélték. Nemzetközi szervezetek az ítéletet politikai indíttatásúnak tartják, Timosenkót jelenleg kórházban ápolják rendőri felügyelet mellett.
2005
Juscsenko bejelenti, hogy Georgij Gongadze feltételezett gyilkosait elkapták. Jurij Kravcsenko volt belügyminiszter a beidézése előtt gyanús körülmények között öngyilkosságot követ el. Szeptemberben Juscsenko meneszti Timosenko kormányát, utódja Jurij Jehanurov.
2005-2006
Kijev szerint politikai okokból emeli Oroszország a földgáz árát és csökkenti az Ukrajnába szállított gáz mennyiségét.
2006
Több hónapos huzavona után megegyeznek a koalíció feltételeiben, végül a megállapodás összeomlik, amikor a szocialisták Viktor Janukoviccsal és a kommunistákkal lépnek szövetségre.
2007
Timosenko újra miniszterelnök.
2008
A válság hatására csökken a kereslet az acél iránt, ezzel Ukrajna egyik fő exportcikkének ára omlik össze. Az IMF 16,5 milliárd dolláros kölcsönt ajánl fel, a Gazprom közvetlenül szolgálja ki az ukrán ipari fogyasztókat.
2009
Oroszország felfüggeszti a gázszállítást Ukrajnába, a hiányt Délkelet-Európa is megérzi. Egy hét múlva Ukrajna és Oroszország tízéves egyezményt ír alá.

2010
Az elnökválasztás második fordulóját Viktor Janukovics nyeri, Timosenko szerint választási csalás történt. Timosenko elveszít egy bizalmi szavazást, ezért lemondásra kényszerül, Janukovics régi szövetségesét, Mikola Azarovot nevezi ki a helyére.
2010
A parlament 25 évre meghosszabbítja az orosz Fekete-tengeri Flotta szevasztopoli bázisának bérletét az olcsóbb gázért cserébe.
2010
A parlament leszavazza a NATO-csatlakozási terveket. Nemzetközi szervezetek tiltakoznak, amikor egy kijevi bíróság megszünteti két magán-tévécsatorna sugárzási jogát. Timosenkót és Lucenkót sikkasztással vádolják, mindketten tagadják bűnösségüket.
2011
Kucsmát azzal vádolják meg, hogy részt vett Georgij Gongadze meggyilkolásában. Olekszij Pukah volt belügyminiszter állítólag bevallotta, hogy megfojtotta és lefejezte Gongadzét. Timosenkót bűnösnek találják, és elítélik hatalommal való visszaélés miatt.
2012
Ukrajna és a Gazprom egymásra mutogat az orosz gáz csökkentése kapcsán. Timosenko éhségsztrájkba kezd.
2012
A képviselők összeverekednek az ukrán parlamentben egy olyan törvényjavaslat miatt, ami a keleti területeken hivatalossá tenné az orosz nyelvet.
Vitalij Klicsko

Vitalij Klicsko profi bokszoló, a WBC nehézsúlyú címvédője, emellett 2012. december 15-e óta az ukrán parlament tagja, és egyben az első PhD-fokozattal rendelkező profi bokszvilágbajnok(doktori disszertációját a tehetség és szponzoráció témakörében írta Kijevben). Klicsko 87,23 százalékkal a világ egyik legjobb KO per meccs rátáját tudhatja magáénak. Politikusként EU-párti, az uniót „a politikai és gazdasági fejlődés mintájának” tartja, programjának része a korrupció elleni küzdelem, az átláthatóság és az adócsökkentés. Klicsko kiállt az elítéltek emberi jogaiért, és azzal vádolta meg az igazságügyi rendszert, hogy nem független, a bírók pedig elfogultak.
2013
Oroszország csökkenti ukrán importját Kijev EU-s közeledésére válaszul. Janukovics elfordul az EU-tól, ez hatalmas tömegtüntetéseket robbant ki.
november 21.
november 29.
Arszenij Jacenjuk
Arszenij Jacenjuk ukrán politikus, közgazdász és jogász. 2005 és 2006 között gazdasági miniszter, később külügyminiszter és 2007 és 2008 között házelnök volt, jelenleg Timosenko mozgalmának vezetője. Önálló pártja 2013-ban olvadt a mozgalomba. Ellenzi az orosz második államnyelvvé tételét, EU-párti és ellenzi az állami tulajdon privatizációját.
november 30.

december 1.
Oleg Tyahnibok
Oleg Tyahnibok, a Szvoboda vezetője, oroszellenes és antiszemita töltetű megszólalásairól is ismert, 2008-ban a kijevi polgármesterségért is indult. 2010-ben indult az ukrán elnökválasztáson, a szavazatok 1,43 százalékát szerezte meg, de pártja Kelet-Galíciában fontos helyi erővé vált. A 2012-es parlamenti választáson pártja 38 helyet szerzett, a párt frakcióvezetőjének Tyahhnibokot választották.
december 2.
december 3.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Mindenre gondoltak a tervezők, csak erre nem: újabb probléma merült fel a csernobili szarkofágnál
A lángok után most újabb problémával kell szembenézni, amire egyelőre nincs megoldás.
március 26., 18:57
- Külföld
Lezárják a kisebb határátkelőket Szlovákia és Magyarország között
A nagy átkelőkön fertőtlenítő kapuk lesznek.
március 26., 13:41
- Külföld
Biztonságpolitikai szakértő a kiszivárgott amerikai hadititkokról: Egy ilyen műveleti fegyelemsértés kivizsgálást igényel
Kis-Benedek József szerint felelősségre fogják vonni a hibázókat.
március 26., 18:32
- Mindeközben
Zimány Linda 39 évesen sem érzi, hogy elkésett volna a családalapítással: „Minden a megfelelő időben történik az életben”
28 perce
- Mindeközben
Társai egyöntetűen szerették volna, ha Dávid Petra távozik a Farm VIP-ből, de mégsem ő esett ki
1 órája
- Címlapon
Ez lehet az ígéret földje a magyar gazdaság számára, ám locsolni kellene
A paripa és a fegyver adott a magyar gazdaság kitöréséhez, már csak a pénz kell.
58 perce
- Külföld
Tarjányi Péter: Túl nagy a kabát az amerikai adminisztrációra
A biztonságpolitikai szakértő kapkodást és zavart lát Donald Trumpék cselekedetei mögött.
március 26., 18:57
- Külföld
Elismerte Dél-Korea, tömegesen exportáltak gyerekeket külföldre
Sokan a mai napig küzdenek a traumákkal.
március 26., 19:01
- Külföld
A változásról álmodtak Európa közepén, de csak csalódást és adósságot kaptak
Nem erről volt szó a választási kampányban.
március 26., 14:17
- Címlapon
Két újabb telepen jelent meg a ragadós száj- és körömfájás, 3500 állat lehet fertőzött
Azonnal új intézkedéseket vezettek be.
1 órája
- Külföld
„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”
A VOX Ukrajina ügyvezető igazgatóhelyettese nyilatkozott az Indexnek.
március 26., 06:19
- Külföld
Ausztria megteremti a lehetőséget a menedékkérők családegyesítésének felfüggesztésére
Jogvédő szervezetek bírálják a kormány tervét, amit bíróságon terveznek megtámadni.
március 26., 19:46
- Külföld
Scotland Yard: nem bűncselekmény okozta a Heathrow repülőteret megbénító tüzet
A Heathrow-t 18 órára lezárták, és 63 ezer környékbeli lakás is áram nélkül maradt.
március 26., 06:23
- Külföld
Bikaviadal csak vérontás nélkül rendezhető Mexikóvárosban
A matadorok kezében nem lehet szúró vagy éles eszköz, a viadal időtartamát pedig korlátozták.
március 26., 19:52
- Mindeközben
Mihályfi Luca buktatta le Hegyes Bercit, aki olyan egyszerű étrenddel tartja formában magát, amit nem is gondolnánk
6 órája
- Mindeközben
Magasan viszi a prímet áprilisi tréfájával egy kisfiú, sikerült a szívbajt hoznia a kukásokra
7 órája
- Címlapon
Akasztják a hóhért – Gulyás Márton túl messzire ment?
Gulyás Márton a marxista–feminista kultúrkritika újrakanonizáló módszereit pörgetve igyekszik egyoldalúan újraírni a történelmet.
53 perce
- Mindeközben
Mihalik Enikő: Amerika a ’90-es években nagyon az álmok földje volt, talán most már nem annyira
tegnap, 21:30
- Mindeközben
Szoboszlai Dominik karikagyűrűjének árától kiakadt a luxusmérő, nem aprózta el
tegnap, 20:30
- Külföld
Döntöttek az örmény képviselők, megindulhat az ország EU-csatlakozása
Az örmény külügyminiszter hétfőn még Szijjártó Péterrel kötött gazdasági megállapodást.
március 26., 13:13
- Külföld
Puccskísérlet miatt bíróság elé állítják Jair Bolsonaro volt brazil elnököt
Akár 28 év börtönt is kaphat.
március 26., 20:06
- Külföld
Donald Trump rendelete milliókat foszthat meg a választójoguktól
Ezzel szeretné megelőzni az illegális szavazatokat az amerikai elnök.
március 26., 12:07
- Külföld
Donald Trump tanácsadója felelősséget vállalt a háborús tervek kiszivárogtatásáért
Nem csitul a botrány Mike Waltz körül.
március 26., 09:17
- Külföld
Nem hagyja magára feleségét, J. D. Vance is Grönlandra látogat
A sziget biztonsági helyzetét vizsgálják.
március 26., 07:54
- Külföld
Légitámadást intéztek egy amerikai hadihajó ellen a jemeni húszik
A támadásokkal nem fognak felhagyni addig, amíg a gázai háború véget nem ér.
március 26., 08:58
- Külföld
Pataky Attila elmondta, mit gondol valójában Azahriah-ról
A rocker szerint a fiatal előadó nem figyelt a suliban, ezért keveri a diktatúrát és szabadságot.
március 26., 07:42
- Külföld
Huszonkettőre emelkedett a dél-koreai erdőtűz halálos áldozatainak száma
Az oltást nehezíti az erős szél.
március 26., 06:45
- Külföld
Szijjártó Péter fontos bejelentést tett Moszkvában a magyar energiaellátással kapcsolatban
A tárcavezető közlése szerint tavaly rekordmennyiségű földgáz érkezett Magyarországra.
március 26., 10:51
- Mindeközben
Nagy Feró keményen beszólt A Nagy Duett zsűrijének: „Először is: ki az a Szabó Zsófi? Nem ismerem!”
tegnap, 16:19
- Külföld
Nem tartott sokáig a fekete-tengeri tűzszünet, több ukrán drón is behatolt az orosz területekre
A rijádi megállapodás ellenére csaptak le.
március 26., 08:34
- Külföld
Dániában a nők számára is bevezetik a sorkatonaságot
Az EU-ban eddig csak Svédországban volt hasonló.
március 26., 07:00
- Külföld
Florida lazítana a gyerekmunkára vonatkozó törvényen
Ezzel szeretnék leváltani a papírokkal nem rendelkező munkavállalókat.
március 26., 08:15
- Mindeközben
A Nagy Ő korábbi szereplője, Péntek-Gyulai Virág: „Bekaptam a legyet, ahogy mondják, nincs mit szépíteni”
tegnap, 15:03
- Külföld
Nagyszülei ölhették meg a 2023-ban eltűnt két és fél éves francia kisfiút
A letartóztatások az elmúlt hónapokban végzett tényfeltárás eredménye.
március 26., 13:33
- Külföld
Fiatal magyar szurkolókra támadtak Kolozsváron, mert magyarul beszéltek
Egyikük arcát üveggel vagdosták össze.
26 perce
- Külföld
Rekordmennyiségű kokaint foglaltak le egy tengeralattjárón az Atlanti-óceánon
A 2024-es mennyiség negyede került elő egyetlen szállítmányban.
március 26., 12:03