Krím félsziget: fegyveresek a repülőtérnél
További Külföld cikkek
-
Beindult a konteó-gyártás, Brüsszelhez kötik, hogy Magyarországon és Szlovákiában terjed a száj- és körömfájás
- Magyarország autoriter rendőrállam; maguk ne oktassanak ki minket demokráciából – éles vita az EP-ben
- Kilövési engedélyt adhatnak a medvékre Szlovákiában a halálos támadás után
- Donald Trump szerint ma hozza el a felszabadulás napját, de ezzel akár a teljes világot összedöntheti
- Csődvédelmet kért a Hooters Texasban
- Katonai teherautók és oroszbarát fegyveresek zárták le csütörtök éjjel a szevasztopoli nemzetközi repülőtérre vezető utakat.
- A repülőteret ukrán katonák ellenőrzik, akiket körbevettek az álarcos fegyveresek.
- Péntek reggelfegyveresek hatoltak be aszimferopoli repülőtérre is, de később elhagyták a légikikötőt.
- A feloszlatott Berkut alakulat felfegyverzett tagjai a Krím félszigetre vezető utakat zárták le. Ők is orosz nemzeti színű karszalagot viselnek.
- Az ukrán belügyminiszter orosz fegyveres beavatkozásnak és megszállásnak minősítette a Krím félszigeten történteket.
Másfél tucatnyi katonai teherautó érkezett csütörtök éjszaka Belbek, a szevasztopoli nemzetközi repülőtér közelébe. A rajtuk érkező fegyveresek lezárták a repülőtérre vezető utat. Lezárták annak a vendégháznak a körzetét is, ahol egykoron Mihail Gorbacsov volt szovjet elnök, illetve más magas beosztású állami vezetők is nyaraltak.

Az Interfax orosz hírügynökség szevasztopoli katonai forrásokra hivatkozva azt írta: a katonai egyenruhások célja megakadályozni "valamilyen fegyveresek" érkezését. A repülőtér területén egy páncélozott harci jármű is látható.
Az ukrán belügyminiszter Oroszország fegyveres behatolásának és megszállásnak tekinti a Krími Autonóm Köztársaság területén pénteken történteket. Arszen Avakov Facebook-oldalán kijelentette: „az orosz hadiflotta egységei blokád alá vonták” a Belbek szevasztopoli nemzetközi repülőteret.
A repülőtéren belül ukrán katonák és határőrök tartózkodnak. Kívül álarcos fegyveres katonák jelzés nélküli egyenruhában vannak, nem titkolva ugyanakkor hovatartozásukat
- írta a miniszter, aki szerint
Ez nyíltan a fegyveres vérontás kiprovokálását szolgálja egy szuverén állam területén.
Péntekre virradóra fegyveresek egy csoportja hatolt be Szimferopol légikikötőjébe. Az "ismeretlenek" már elhagyták a repülőteret, de a történtekről továbbra is ellentmondó értesülések látnak napvilágot.
Géppisztolyokkal felfegyverzett ismeretlenek ellenőrzőpontokat állítottak fel Csanga és Armjanszke falvak körzetében, a Perekopi-földszoroson, s átvizsgálják szárazföldről a félszigetre érkező járműveket – jelentette pénteken hajnalban az Unian hírügynökség az ukrán TSzN hírcsatornára hivatkozva.
A feloszlatott Berkut rendőri rohamosztag egyenruhájába öltözött fegyveresek, illetve karszalagot – az orosz zászló színeivel – viselő civilek tucatjai betonakadályokat állítottak, és golyószóróknak tüzelőállásokat építettek ki (szintén orosz zászlókkal fellobogózott homokzsákokkal) a két településnél. A Szevasztopolból és a környező falvakból érkezett fegyveresek újságíróknak azt állították, hogy céljuk megakadályozni ukrán nacionalisták bejutását a Krímbe, s elérni a félsziget csatlakozását Oroszországhoz.
Csütörtök hajnalban helyi orosz fegyveresek elfoglalták a Krími Autonóm Köztársasági parlamentjének épületét a dél-ukrajnai Szimferopolban. Az ideiglenes ukrán vezetés válaszul készültségbe helyezte az ukrán rendőrség teljes állományát, beleértve a különleges erőket is. A Rosszija 24 orosz állami hírtelevízió jelentése szerint az épületfoglalók azt állítják: azért vonták ellenőrzés alá a törvényhozás épületét, hogy az előző nap történt összetűzéseket elkerülendő, szavatolják a parlament normális működését.
Viktor Janukovics oroszbarát ukrán elnök múlt szombati megbuktatása után, minden jel szerint a Krím, Ukrajna egyetlen, többségében orosz ajkú régiója vált az új hatalommal szembeni ellenállás egyik utolsó bástyájává. Az új ukrán vezetők az elmúlt napokban többször is aggodalmukat fejezték ki a krími szakadár törekvések jelei miatt.
A Krím félszigeti Szevasztopolban állomásozik az orosz Fekete-tengeri Flotta, amely egy 2010-ben, Janukovics elnökké választása után aláírt szerződés értelmében 2042-ig használhatja az oroszok számára stratégiailag és érzelmileg is fontos haditengerészeti támaszpontot.