Nem volt jó ötlet fekvő tüntetőbe rúgni
További Külföld cikkek
- Fáról lezuhant, meglőtt medve zúzott halálra egy vadászt az Egyesült Államokban
- Őrizetbe vettek egy üzbég férfit a kedd reggeli moszkvai pokolgépes merénylettel kapcsolatban
- Szörnyű tömegsírok tanúskodnak az Aszad-rezsim rémtetteiről
- Zelenszkij kemény üzenetet küldött Orbán Viktornak, de szerinte eljöhet a béke 2025-ben
- Vád alá került az amerikai egészségbiztosító vezérigazgatójának meggyilkolásával vádolt férfi
Tovább kutatnak a túlélők után, még mindig 120-an lehetnek a föld alatt, de már biztos, hogy a somai Törökország történetének legsúlyosabb bányabalesete, amelyben legalább 282-en vesztették életüket. Miközben csütörtökön már több bányászt eltemettek, a szakszervezetek sztrájkot hirdettek, több városban pedig fellángoltak a kormányellenes tüntetések a baleset és Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök nyilatkozatai miatt.
Isztambulban több ezren vonultak utcára, többen pedig „Nem baleset, gyilkosság" feliratú molinókat emeltek a magasba. Zonguldak tartományban a CBS beszámolója szerint az egyik bányánál megjelentek ugyan a bányászok, de a sztrájknak engedelmeskedve nem mentek le a mélybe.
Az is fokozta a kormányellenes indulatokat, hogy több újság is címlapon hozta csütörtökön, amint Erdogan egyik tanácsadója belerúg egy földön fekvő tüntetőbe, akit két rohamrendőr tepert le. A miniszterelnöki hivatal próbálta elhatárolni magát az esettől, egy névtelenül nyilatkozó tisztviselő „személyes ügynek" nevezte a történteket.
Több mint 700-an a föld alatt
Az Isztambultól 500 km-re délkeletre lévő Soma egyik szénbányájában műszakváltás idején történt egy robbanás, amit a transzformátor hibája okozhatott. Rögtön tűz ütött ki, és az áram is elment a bányában, így a liftek is használhatatlanok lettek. A műszakváltás miatt a szokásosnál sokkal több, a legfrissebb adatok alapján 787 bányász volt a föld alatt, közülük 383-at sikerült eddig kimenteni.
Utoljára szerda hajnalban hoztak fel élő embert a bányából, és egyre kevesebb esély van arra, hogy túlélőket találjanak, de a mentőegységek tovább dolgoznak. Taner Yildiz energiaügyi miniszter szerint még két olyan területen lehetnek bányászok, ahova eddig nem sikerült eljutniuk a mentés során.
Csütörtökön újabb nyolc bányász holttestét találták meg. A hatóságok szerint a legtöbben szén-monoxid-mérgezésben vesztették életüket, a több kilométer hosszú járatokban beállt a sűrű füst. A mentés során is fontos szerepe volt annak, hogy oxigént juttattak a járatokba, de így is több órára fel kellett függeszteni szerdán a mentést, mert megnőtt a gázkoncentráció a föld alatt. Három nappal a robbanás után sikerült eloltaniuk a tüzet, de még mindig áramlik ki a bányából a füst.
Kifütyülték Erdogant
92 ezer ember a szektorban
Az Euracoal adatai szerint Törökországnak még 1,3 milliárd tonna feketeszén-, és 11,5 milliárd tonna lignitkészlete van. A Fekete-tengerhez közeli Zonguldak tartomány az egyik leghíresebb bányászvidék, emellett a mostani baleset helyszínén, Somában is sokan dolgoznak. A szektor összesen 92 ezer embert foglalkoztat Törökországban.
Minden tizedik munkahelyi baleset bányában történik Törökországban, a mostani balesetig a legtöbb áldozata egy 1992-es bányakatasztrófának volt, amikor 263-an haltak meg Zonguldakban egy gázrobbanás miatt. A TEPAV alapítvány jelentése szerint minden egymillió tonna kibányászott szén hét bányász életébe kerül évente. Összehasonlításul Kínában, ahol szintén rendszeresek a súlyos bányabalesetek, egy bányász életébe kerül ennyi szén.
A török kormány tagjai lemondták külföldi útjaikat, és szerdán Erdogan is a helyszínre érkezett, ahol azonban a tüntetők a konvoja ellen fordultak, megrugdosták a miniszterelnök autóját is, és többen már akkor fütyültek, amikor megérkezett. Erdogan ugyan teljeskörű, részletes vizsgálatot ígért a robbanás okainak kiderítésére – tizenöt ügyész csak ezen fog dolgozni –, de csak olajat öntött a tűzre, amikor azt mondta, a Somában történt baleset nem ritka ebben a szektorban, a más országokban történt hasonló esetek között pedig még XIX. századi baleseteket is példaként említett.
A tömegből
gyilkos, tolvaj
bekiabálások mellett sokan lemondásra szólították fel. Erdogan a testőreivel együtt egy közeli boltban keresett menedéket, a dühös tömegből pedig többen összecsaptak a rendőrökkel. Végül több embert őrizetbe vettek. A közösségi oldalakon is sokan nekiestek Erdogannak, akit érzéketlennek neveztek.
Csütörtökön Abdullah Gül elnök is a bányánál járt, azonban el akarták kerülni, hogy megismétlődjenek a szerdai események, ezért a bánya bejáratának közeléből arrébb terelték az aggódó rokonokat.
Isztambulban vonultak legtöbben utcára
Somában a tüntetők feldúlták a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) irodáit, de nemcsak a bányánál voltak összecsapások, országszerte több városban is fellángoltak a kormányellenes tüntetések. A legtöbben Isztambulban vonultak utcára, ahol tavaly a Gezi park fáinak kivágása, és tervezett beépítése miatt komoly zavargások voltak. „Gyilkosok" – írta fel szerdán a bányát üzemeltető cég épületére több száz tüntető, csütörtökön pedig már több ezer tüntetőt próbált könnygázzal és vízágyúval feloszlatni a rendőrség. A fővárosban, Ankarában nyolcszáz tüntető ellen lépett fel a rendőrség.
Egynapos sztrájkot hirdetett több szakszervezet is, az egyik szakszervezeti vezető pedig arra kérte a tüntetőket, hogy vegyenek fekete ruhát, és vonuljanak a munkaügyi minisztérium épületéhez. A szakszervezetek azt állítják, hogy a bányák privatizációjával sokkal veszélyesebbek lettek a munkakörülmények, mivel a magáncégek a nagyobb profit reményében spórolnak a biztonsági intézkedéseken.
Az egyik szakszervezet közleményében egyenesen azt írta, hogy a privatizációt levezénylők felelnek „a somai mészárlásért", és el kell számoltatni őket. A szakszervezetek szerint nem történt volna meg mindez, ha a kormány jobban odafigyel a bányák biztonságára, különösen a 2005-ben privatizált Soma esetében. A CBS News szerint egyébként is sokan gondolják úgy, hogy Erdogan kormánya túlságosan is közel áll a bányatársaságokhoz.
Nem értik, miért nem mondott le a miniszter
A bányát üzemeltető cég azt állítja, hogy ügyeltek a biztonsági előírásokra. A munkaügyi minisztérium állítása szerint pedig az elmúlt két évben ötször is átvizsgálták a bányát, legutóbb éppen márciusban, írja a Reuters.
Ugyanakkor számos török lap is keményen bírálta a kormányt a történtek miatt. Több lap is megdöbbent azon, hogy Taner Yildiz energiaügyi miniszter még nem mondott le, miután kilenc hónapja személyesen járt a bányában, és méltatta a biztonsági intézkedéseket. A jobbközép Hürriyet napilap arról írt, hogy a kormány nem vette figyelembe a figyelmeztetéseket, ezért pedig most a bányászok az életükkel fizettek.
Az ellenzék nem érti
Az ellenzék is nekiment a kormánypártnak, a legnagyobb ellenzéki tömörülés, a Köztársasági Néppárt (CHP) emlékeztetett rá, hogy a bányabiztonsági kérdések már egy hónapja is napirenden voltak. „Valamit tennünk kell ezeknek a tragédiáknak a megakadályozásáért" – mondta Ozgur Ozel, a CHP egyik képviselője egy bányászsisakkal a kezében a parlamenti felszólalásában, a párt pedig parlamenti vizsgálatot sürgetett a bányabalesetek ügyében, és átfogó ellenőrzésekre tett javaslatot. Az AKP képviselői ugyanakkor leszavazták az előterjesztést.
Erdogan pártja győzött a márciusi helyhatósági választásokon, noha egy korrupciós botrány is rontotta az AKP népszerűségét. Négy miniszternek is le kellett mondania decemberben, de Erdogan tagadta a vádakat, és azt állította, hogy a botrány egy terv része, amivel a kormányát akarják megbuktatni.
A 11 éve hivatalban lévő Erdogan kormányfőségét letartóztatások és korrupciós botrány kísérik, de hatalma stabil maradt. Nem tudni, mennyire fajulnak el a most kirobbant kormányellenes tüntetések, de Erdogan kijelentései pont akkor szították tovább a feszültséget, amikor elemzők szerint be akarta jelenteni hivatalosan is, hogy indulna az augusztusi elnökválasztáson. Kérdés, hogyan alakul a népszerűsége a következő hónapokban, a Gezi park után kirobbant zavargások, a korrupciós botrány után ezt is átvészeli-e.