Közzétették a maláj gépet lelövő rakéta röppályáját

2014.07.22. 23:51 Módosítva: 2014.07.23. 00:15
Az amerikai hírszerzés szerint a kelet-ukrajnai szakadárok feltehetően tévedésből lőtték le öt nappal ezelőtt a maláj utasszállító repülőgépet. Közzétették a rakéta röppályáját is. Amerikában újabb oroszellenes szankciókat sürgetnek.

Az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége nyilvánosságra hozott egy térképet, amin bemutatják annak a rakétának a röppályáját, amellyel öt nappal ezelőtt lelőtték a maláj utasszállító gépet a kelet-ukrajnai légtérben. A terrortámadásnak 298 halálos áldozata volt.

A nagykövetség Facebook-oldalán látható, műholdas felvétellel készített térképen a röppályán kívül be van jelölve a rakéta becsapódásának és a gép lezuhanásának a helye, továbbá a rakéta és a gép típusa is kiolvasható belőle, írja az MTI. 

1406055165-7129-karta-traektoriya-poleta

Az ukrán Unian hírügynökség azt írja, hogy a térképen látható adatok megerősítik azt a feltételezést, hogy a maláj gépet Buk típusú föld-levegő rakétával lőtték le a szakadárok ellenőrzése alatt álló donyecki területről.

Az Egyesült Államok kizárja azt a lehetőséget, hogy a tragédiát az ukrán hadsereg kötelékében lévő Buk-rakéták okozták volna.

A Donyecki Népköztársaság legyen terrorszervezet!

Az amerikai szenátus külügyi, hírszerzési és katonai bizottságának elnökei kedden közös levélben sürgették Barack Obama elnököt, hogy hirdessen ki jelentős új szankciókat Moszkva ellen a maláj fép tragédiájában játszott szerepe miatt. Hangsúlyozták, hogy a tragédiával kapcsolatos bizonyítékok, valamint a vizsgálat késleltetésére irányuló erőfeszítések „rámutatnak Oroszország és az általa támogatott szakadárok bűnösségére”.

A három bizottsági elnök sürgette, hogy a Fehér Ház az ott elkövetett emberrablások, kínzás és az emberi jogok más formában történt megsértése miatt minősítse külföldi terrorszervezetnek a szeparatisták által uralt úgynevezett Donyecki Népköztársaságot. (MTI)

„Ukrajnában is rendszeresítve vannak Buk-rendszerek, de meggyőződésünk, hogy az ukrán légvédelem egyik ütege sem volt a katasztrófa környékén. Az ukrán erők nem lőttek fel egyetlen föld-levegő rakétát sem a konfliktus ideje alatt, holott gyakran panaszkodtak arra, hogy orosz harci repülőgépek megsértik az ország légterét” – olvasható a nagykövetség közleményében.

 Az amerikai külképviselettel szemben Moszkvában azt állítják, hogy a katasztrófa napján az ukrán erők a lázadók kezén lévő térség közvetlen közelébe szállítottak egy Buk-üteget, majd a gép lezuhanása után sietséggel eltávolították onnan, és pont a katasztrófa napján vagyis július 17-én működtek a legnagyobb intenzitással az ukrán légvédelem lokátorai. Ráadásul egy ukrán harci gép közelítette meg a maláj utasszállítót a tragédia idején - közölte hétfőn az orosz védelmi minisztérium.

Tévedésből lőtték le?

Az amerikai hírszerzés szerint a kelet-ukrajnai szakadárok feltehetően tévedésből lőtték le öt nappal ezelőtt a maláj utasszállító repülőgépet. Az amerikai hírszerzés névtelenül nyilatkozó illetékesei helyi idő szerint kedden tájékoztatták erről Washingtonban a sajtó képviselőit.

Közlésük szerint nincs bizonyíték arra, hogy az orosz kormánynak közvetlenül köze lett volna a tragédiához. Mint mondták, a maláj gépet valószínűleg Buk (NATO kódja: SA-11) típusú rakétával lőtték le az Oroszország által támogatott szakadárok, és Moszkva a felfegyverzésükkel teremtette meg a feltételeket a gép lelövéséhez.  Az amerikai hírszerzés nem tudja, hogy a rakétát kilövő szakadárok Oroszországban kaptak-e kiképzést.

"Nem tudunk nevet vagy rangot mondani, hogy ki lőtte ki a rakétát, egyelőre a nemzetiségét sem tudjuk biztosan" - szögezte le a hírszerzés egyik név nélkül nyilatkozó alkalmazottja.