
További Külföld cikkek
- Csődvédelmet kért a Hooters Texasban
- A kormány szerint erről szól majd a Magyarországról szóló vita az Európai Parlamentben
- Botokkal és üvegekkel támadtak magyar szurkolókra Kolozsváron, mert magyarul beszéltek
- Szlovákiában már a farmokon alszanak a dolgozók, nem engedik haza őket a száj- és körömfájás vírus terjedése miatt
- Egy liberális bíró elsöprő győzelmet aratott Elon Musk milliói felett
Amit eddig tudunk
- Az Azovi-tenger partján fekvő Mariupol közelében vannak már az orosz harckocsik - jelentette pénteken az ukrán média.
- Porosenko ukrán elnök csütörtök délben bejelentette, hogy orosz reguláris erők hatoltak be Ukrajnába, ami új fejezetet nyithat a konfliktusban
- Előtte a szakadárok egyik vezetője beszélt arról, hogy orosz katonák nyaralás helyett küzdenek az oldalukon
- Moszkva visszautasítja a vádat, kijelentve, hogy sem katonái, sem fegyverei nincsenek Ukrajnában
- Az ukrán erők Délkelet-Ukrajna több pontjáról orosz ellentámadásról számolnak be
- Mindez egy nappal a sikertelen minszki orosz–ukrán csúcs után történt
- Az ukrán kormány szükségállapot bevezetéséről dönthet, Porosenko az ENSZ BT ülésének összehívását kérte
- Washington óvatos, több EU-s vezető elítélte az orosz lépéseket
Az Azovi-tenger partján fekvő Mariupol közelében vannak már az orosz harckocsik - jelentette pénteken az ukrán média.
A kelet-ukrajnai Moszkva-barát szakadárok - eleget téve az orosz elnök kérésének - pénteken beleegyeztek abba, hogy humanitárius folyosót nyissanak, amelyen az általuk körbezárt ukrán katonák elhagyhatják a harcteret.
Olekszandr Zaharcsenko, a szakadárok önhatalmúlag kikiáltott "donyecki népköztársaságának miniszterelnöke" a Rosszija 24 tévének nyilatkozva pénteken közölte, hogy készek humanitárius folyosót nyitni, de a katonáknak ott kell hagyniuk páncélozott katonai járműveiket és lőszereiket.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtök este szólította fel a lázadókat, hogy nyissanak humanitárius folyosót, és hagyják távozni a bekerített ukrán katonákat a Donyeck melletti Ilovajszk városánál, ahol egy hete súlyos harcok folynak.
Porosenko: betört Ukrajnába az orosz hadsereg!
A hadseregvezetéssel tárgyalva az ukrán elnök csütörtökön bejelentette, hogy Kelet-Ukrajnába betört az orosz hadsereg. Petro Porosenko nyilatkozata lényegében azt jelenti, hogy immár nem az oroszbarát, Moszkvából burkolt támogatást élvező szeparatistákkal küzd, hanem hogy nyílt háborúban áll Oroszországgal.
Meddő volt a minszki randevú
Az már a találkozó előtt is sejthető volt, hogy áttörést nem hoz Petro Porosenko és Vlagyimir Putyin találkozója, bár azt, hogy mennyire volt meddő a megbeszélés, azt az ukrán elnök csütörtöki nyilatkozata tette egyértelművé.
Putyin szerdán még úgy nyilatkozott, hogy bízik az Ukrajnába „véletlenül áttévedt deszantosok” ügyének mielőbbi rendezésében, igaz, eközben a tíz katona Kijevben egy nyilvános sajtótájékoztatón beszélt az orosz sajtó és az orosz vezetés hazugságairól, amellyel berángatták az orosz katonákat a háborúba. Válaszul Voronyezsben folytatódott a nyáron donyecki szeparatisták által elfogott ukran Negyezsda Szavcsenko pilótanő pere.
A minszki vizit – amelyen a belarusz elnök, Alekszandr Lukasenko mellett az EU kül- és biztonságpolitikai főmegbízottja, Catherine Ashton is részt vett – eredetileg egy Oroszországgal közösen megfogalmazandó rendezési terv kidolgozását célozta volna meg, Putyin rögtön kitért a felajánlás elől, felismerve, hogy így közvetve elismerte volna, hogy valóban támogatja a szeparatistákat. „Őszintén szólva mi nem fogalmazhatjuk meg, hogy milyen feltételek mellett jöhet létre tűzszünet Kijev, Donyeck és Luganszk között. Ez nem a mi feladatunk, hanem Ukrajnáé” – mondta az orosz elnök.
Hogy komoly bejelentésre készül az elnök, azt már jelezte az is, hogy az államfő hivatalos honlapján közölték, Porosenko lemondja csütörtökön esedékes törökországi vizitjét.
Porosenko kora este már azt mondta, hogy a helyzet bonyolult Kelet-Ukrajnában, de ellenőrzésük alatt tartják, és nincs ok a pánikra. Szerinte az orosz katonák azért érkeztek, hogy megsegítsék a szakadár erőket, amik nem bírták az ukrán hadsereg nyomását.
A NATO is bejelentette, hogy műholdképeik alapján jóval több, mint ezer orosz katona van Ukrajnában, és a szeparatisták oldalán harcol. A Reuters úgy tudja, hogy pénteken a 28 NATO-tagország és Ukrajna is rendkívüli ülést tart.

3-4 ezer orosz lehet Kelet-Ukrajnában
Az egyelőre nem derült ki, hogy Porosenko az első nyilatkozatával az egyik szakadár vezető interjújára reagált-e, vagy pedig más információik is vannak az eddig is átáramló „önkéntesek" mellett reguláris erők behatolásáról is.
A Vesti.ru orosz hírportálnak nyilatkozó Konsztantyin Zaharcsenko szakadár vezető kissé romantikus színezetben festette le az oroszok beáramlását, és arról beszélt, aktív állományban lévő katonák is vannak közöttük. Zaharcsenko szerint a katonákkal együtt összesen 3-4 ezer orosz segíthet nekik.
„Olyan katonák küzdenek az oldalunkon, akik
ahelyett, hogy a tengerparton töltenék a kimenőjüket, inkább velünk, testvéreikkel harcolnak a szabadságért"
– idézte a szakadár vezetőt az al-Dzsazíra.
Moszkva nincs a spájzban
„Csak tíz orosz katona van Ukrajnában – az a tíz desszantos, akiket a héten fogtak el, miután véletlenül átlépték a határt" – állította Vlagyimir Csizsov, Oroszország EU-nagykövete a BBC-nek. Azt azért elismerte, hogy vannak rajtuk kívül a szolgálattól már visszavonult katonák, és éppen szabadságon lévő katonák is, de „mind önkéntesként".
„Már a múlt héten és az az előtti héten vádolták Oroszországot azzal, hogy katonai konvojok tartanak Ukrajnába, mindezt cáfoltuk akkor is, most is. Ezeknek a vádaknak semmi értelmük“
– idézte az ITAR-TASZSZ Andrej Kelint, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetben (EBESZ) Oroszország képviselőjét.
Vjacseszlav Nyikonov, Putyin Egyesült Oroszország pártjának egyik fontos képviselője is arról beszélt a BBC-nek, hogy az ukránok csak kitalálták az orosz beavatkozást, hogy ezzel magyarázzák a vereségeiket. „Biztosíthatom, nincsenek állománybeli orosz katonák Ukrajnában" – mondta.
Száz halott orosz katona
A hivatalos moszkvai nyilatkozatokra némileg rácáfol a Putyin által létrehozott Emberi Jogi Tanács tagjának nyilatkozata Ella Poljakova – aki a Katonaanyák Szövetsége érdekvédelmi szervezet vezetője is – kijelentette: kedden száz sérült katonát szállítottak katonai repülőn Szentpétervárra – tudatta a Kremllel kritikus Dozsgy tévécsatorna. Hogy ilyen nagy számú katona hogyan sérülhetett meg, arra nem sikerült választ találni. Poljakova két dagesztáni származású katona halála kapcsán kérdéssel fordult a Nyomozati Hatósághoz.
Csütörtökön Poljakova már száz halott katonáról és háromszáz sebesültről számolt be a Reutersnek. A szemtanúkra és az áldozatok hozzátartozóira hivatkozva elmondta, hogy a Donyeck melletti Sznyizsne településen augusztus 13-án egy lőszerekkel teli teherautó aknatűz alá kerülve felrobbant, ez okozta az áldozatok nagy számát, és egyúttal igazolta, hogy orosz erők jelen vannak Kelet-Ukrajnában.
Nem találják fiaikat
Megszaporodott azok száma is, akik napok óta nem tudnak kapcsolatba lépni a hadseregben szolgáló hozzátartozóikkal. „A katonáknak a hadsereg által kiadott sim-kártyájuk van, kedvezményes díjjal. Ha ez valami miatt nem működne, akkor a család megkeresésére is biztosítnia kell a hadseregnek, hogy az édesanya kapcsolatba léphessen katona gyermekével” – írta le a szokásos ügymenetet Valentyina Melnyikova. Az orosz Katonaanyák Szövetségének Bizottságát vezető jogvédő szerint ha ezt nem biztosítják, úgy erős a gyanú, hogy a katona valójában nem ott van, ahol a vezetés mondja.
A magyar külügy aggódva figyel
A Külgazdasági és Külügyminisztérium aggodalommal figyeli a Kelet-Ukrajnában - a jelenleg rendelkezésre álló információk alapján - növekvő feszültséget - ez áll a Külügyminisztérium közleményében. "Kijevi nagykövetségünk és más ukrajnai külképviseleteink útján folyamatosan figyelemmel kísérjük és értékeljük a helyzetet, valamint kapcsolatban állunk európai uniós és NATO szövetségeseinkkel. Amennyiben beigazolódnak azok a hírek, hogy orosz reguláris csapatok behatoltak Ukrajna területére, azt a válság súlyos eszkalációjának tekintjük."
Klasszikus háború?
Ha az ukrán bejelentés igaz, úgy egészen más dimenzióba kerül a konfliktus, amelynek eddigi leírására leginkább a hibrid háború kifejezés volt a pontos. Ebben Oroszországnak a kelet-ukrajnai káosz fenntartása lehet a célja.
Az ukrán terrorelhárító művelet vezetője, Andrej Liszenko szerint Oroszország erői elfoglalták szerda estére Novoazovszkot és több környező települést, habár az elmúlt napokban még úgy lehetett tudni, az ukránok vették át az ellenőrzést a terület felett.
Novoazovszk nagyobb térképen
Ukrán források szerint két konvoj is áthaladt a határon csütörtök délután, a tankokból és harckocsikból álló egységek Grad-rakétákat lőttek ki a határátkelőkre, mielőtt behatoltak Ukrajnába, írja az AP.
Az ukrán hadsereg által Kelet-Ukrajnában folytatott terrorelhárító műveletet (ATO) szóvivője a Donyeck város közelében fekvő Sahtarszk-Ilovajszk közelében is orosz ellentámadásról számolt be. Kedden még Ilovajszk közelgő ukrán felszabadításáról érkeztek jelentések.
„Harcok folynak Luganszk közelében, Novoszvetlovka, Hrjascsevatij, Donyeck, és Ilovajszk körül. Az elmúlt hét során az orosz zsoldosok által ellenőrzött Luganszk megyei településeken
a helyi fegyvereseket felváltották az orosz reguláris erők katonái”
– idézte a Newsru.com az ATO beszámolóját. Az ATO adatai szerint tegnap 13 katona meghalt és 36 megsebesült.
A Reuters tudósítói az orosz oldalon páncélos konvojt és több katonai teherautót láttak, három kilométerre az ukrán határtól. Krasznodarovka közelében egy azonosító nélküli helikopter is leszállt a tudósítók szerint.
Óvatosan a jelentésekkel
Porosenko nyilatkozata súlyos kijelentést tartalmaz, hiszen egy ország elnöke egyértelműen az orosz fegyveres erők behatolásáról beszélt. Az információt más források nem erősítették meg az orosz behatolásról.
Kijev viszont már korábban is igyekezett minél nagyobb nemzetközi erőket bevonni a konfliktusba: az ukrán külügyminiszter is szólt, hogy Irakhoz hasonló katonai beavatkozás kell Kijev oldalán, és Olekszandr Turcsinov házelnök is a NATO segítségének szükségességéről beszélt korábban.
Kérdés, mennyire új a jelenség, hiszen az ukrán vezetés eddig is az orosz katonák átszivárgásáról szólt, és a nemrég elfogott tíz desszantos – akik Moszkva szerint csak véletlenül tévedtek át a határon – is annak volt a bizonyítéka, hogy reguláris erők is megjelentek Oroszországból Ukrajna területén.
Porosenko minden eddiginél egyértelműbb kijelentése afféle figyelemfelkeltésnek is felfogható, hogy a nemzetközi reakcióban bízva időben megállíthatja az orosz erők további beáramlását.
Az elnök ehelyett azt a fordulatot használta, hogy „Oroszország gyakorlatilag katonai erőket vitt Ukrajnába.”
Porosenko az ENSZ BT tagjainak rendkívüli ülését kérte, és arra szólította fel az EU tagjait is, hogy ők is rendkívüli ülésen foglaljanak állást az orosz akcióval kapcsolatban. A Biztonsági Tanács Litvánia kérésére magyar idő szerint ötkor ül össze New Yorkban. A brit ENSZ-nagykövet, Mark Lyall Grant szerint elég egyértelmű, hogy most már orosz reguláris erők vannak Ukrajnában. Szerinte Moszkvának magyarázatot kell majd adnia a BT ülésén.
Állítsák meg Oroszországot!
Az önkéntesek máshol is jól jöttek
A reguláris katonák lelkes önkénteseknek való álcázása egyébként a koreai háborúban már egyszer bevált. Amikor ugyanis 1950 októberére úgy nézett ki, hogy az amerikai vezetésű ENSZ-csapatok megtörték a Kim Ir Szen vezette koreai kommunisták ellenállását, akkor az elvtársak – és a geopolitikai érdekek – miatt aggódó Kínában gyorsan megalakították az Önkéntes Népi Hadsereget.
Ugyan ennek tagjai egytől egyig a kínai reguláris erőkhöz tartoztak, de Maóék a formális trükkel lényegében felkínálták a lehetőséget az Egyesült Államoknak a totális háború elkerülésére – az USA pedig élt is ezzel. A kezdetben 270 ezer fős, de milliós nagyságrendűre duzzasztott "önkéntes" hadsereg bevetése meg is hozta az eredményt, és kicsikarta a félszigeten a ma napig fennálló status quót.
A Twitteren az ukrán kormányfő, Arszenyij Jacenyuk felszólította az EU-t és az Egyesült Államokat, hogy fagyasszák be a hozzáférést minden orosz kintlevőséghez – messze túllépve az eddig érvényben lévő szankciókon.
We urge the EU and the USA to frozen all Russian assets until Russia pulls back its forces #RussiainvadedUkraine #UkraineUnderAttack
— Arseniy Yatsenyuk (@Yatsenyuk_AP) 2014. augusztus 28.
Porosenko eközben összehívta az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanácsot (RNBO), ami akár szükségállapotról vagy kijárási tilalomról is dönthet. Eközben Kijevben már tömegek vonultak utcára, az orosz behatolás ellen tiltakozva, de többen a katonai vezetés ellen is tüntettek. Ők az ellen tiltakoztak, hogy a fegyveres harcok helyszínéről visszarendelt erők utánpótlásáról nem gondoskodtak, veszélybe sodorva így a térségben maradt harcoló alakulatokat.
Washington óvatos
Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár is arról beszélt, hogy az oroszok behatoltak Ukrajnába szerdáról csütörtökre virradóra, a fegyverek és a harcosok pedig folyamatosan áramlanak át. Moszkva már korábban is hazugsággal vádolta Rasmussent, most pedig azzal reagáltak, hogy nem foglalkoznak már a NATO-főtitkár vádjaival.
Az Ukrajnszkaja Pravda szerint kijevi diplomáciai források viszont csalódottak és meglehetősen meglepettek, hogy az Európai Unió nem nagyon reagált az orosz katonák behatolására Kelet-Ukrajnába.
A reagáló EU-s vezetők közül Dalia Grybauskaite litván elnök elítélte az orosz behatolást, ami szerinte veszélyezteti a nemzetközi békét és biztonságot. Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter agressziónak nevezte az orosz lépéseket, szerinte évtizedek óta nem volt ilyen súlyos a helyzet. Carl Bildt svéd külügyminiszter is nyilatkozott: szerinte minden arra mutat, hogy háború van, és a reguláris orosz katonák megjelenése nagyon súlyos eszkalálódást jelent.
„Ha Oroszország valóban aggódik a békéért és a humanitárius helyzetért, akkor hagyjon fel azzal, hogy tápot ad az erőszak terjedésének, lehetővé téve, hogy a területéről fegyverek, emberek, és anyagi javak áramoljanak át” – idézte a BBC, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetben (EBESZ) az Egyesült Államokat nagykövetként képviselő Daniel Baert. Ahhoz képest, hogy Ukrajna lényegében nyílt háború megindításával vádolja Oroszországot, a nyilatkozat meglehetősen visszafogott, ami jelzi, hogy Washington is visszafogottan kezeli a kijevi bejelentést.

A diplomata csütörtökön nyilatkozatot adott ki, amelyben kiáll a szabadságukat megbecsülő ukránok mellett.
Igaz, az Egyesült Államok kijevi nagykövete már szerdán felhívta a figyelmet, hogy orosz tankok, és a nehéztüzérség egységei már támadnak Ukrajnában. Geoffrey Pyatt szerint rakétarendszereket is juttatott Moszkva a szeparatisták által ellenőrzött területekre.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Elismerte Dél-Korea, tömegesen exportáltak gyerekeket külföldre
Sokan a mai napig küzdenek a traumákkal.
március 26., 19:01
- Külföld
A változásról álmodtak Európa közepén, de csak csalódást és adósságot kaptak
Nem erről volt szó a választási kampányban.
március 26., 14:17
- Külföld
Szijjártó Péter Moszkvából jelentette be, hogy optimista a béketárgyalásokat illetően
A miniszter az orosz kormány több vezető tisztviselőjével is tárgyalt.
március 26., 15:23
- Mindeközben
Pély Barna is jelen volt gyermeke születésénél, de a sokktól elfelejtette, mit mondott először lánya láttán
45 perce
- Mindeközben
Fenyvesi Barna már megbánta, hogy kitálalt Nemazalány hűtlenségéről: „Senkinek nincs joga támadni őt”
2 órája
- Külföld
Lezárják a kisebb határátkelőket Szlovákia és Magyarország között
A nagy átkelőkön fertőtlenítő kapuk lesznek.
március 26., 13:41
- Külföld
Az Atlantic a jemeni offenzíváról szóló teljes Signal-csoportbeszélgetést közzétette
Mindezzel cáfolni akarták Donald Trumpék korábbi állításait.
március 26., 17:56
- Külföld
Tarjányi Péter: Túl nagy a kabát az amerikai adminisztrációra
A biztonságpolitikai szakértő kapkodást és zavart lát Donald Trumpék cselekedetei mögött.
március 26., 18:57
- Címlapon
Vojnich Erzsébet: A Kossuth- és a Munkácsy-díj egytől egyig devalválódik
Közös kiállításukra készülve Szüts Miklós is vele volt.
50 perce
- Külföld
Mindenre gondoltak a tervezők, csak erre nem: újabb probléma merült fel a csernobili szarkofágnál
A lángok után most újabb problémával kell szembenézni, amire egyelőre nincs megoldás.
március 26., 18:57
- Címlapon
Ez lehet az ígéret földje a magyar gazdaság számára, ám locsolni kellene
A paripa és a fegyver adott a magyar gazdaság kitöréséhez, már csak a pénz kell.
3 órája
- Külföld
Bikaviadal csak vérontás nélkül rendezhető Mexikóvárosban
A matadorok kezében nem lehet szúró vagy éles eszköz, a viadal időtartamát pedig korlátozták.
március 26., 19:52
- Külföld
„Az orosz propaganda megpróbálja kihasználni a magyar politikai helyzetet”
A VOX Ukrajina ügyvezető igazgatóhelyettese nyilatkozott az Indexnek.
március 26., 06:19
- Címlapon
Két újabb telepen jelent meg a ragadós száj- és körömfájás, 3500 állat lehet fertőzött
Azonnal új intézkedéseket vezettek be.
4 órája
- Mindeközben
Zimány Linda 39 évesen sem érzi, hogy elkésett volna a családalapítással: „Minden a megfelelő időben történik az életben”
3 órája
- Mindeközben
Társai egyöntetűen szerették volna, ha Dávid Petra távozik a Farm VIP-ből, de mégsem ő esett ki
4 órája
- Címlapon
Politikai földindulás Nyugat-Magyarországon, a komplett városvezetés kilépett a pártokból
A polgármester is így döntött.
2 órája
- Címlapon
Ragasztószalaggal hallgattattak el egy síró kétévest a somogyi bölcsődében
Az esetet egy szülő is végignézte.
2 órája
- Külföld
Az Európai Bizottság azt kéri az uniós polgároktól, hogy állítsanak össze egy 72 órára elegendő túlélőcsomagot
A tagállamok felé is kéréseket fogalmaztak meg.
március 26., 19:45
- Külföld
Scotland Yard: nem bűncselekmény okozta a Heathrow repülőteret megbénító tüzet
A Heathrow-t 18 órára lezárták, és 63 ezer környékbeli lakás is áram nélkül maradt.
március 26., 06:23
- Külföld
Légitámadást intéztek egy amerikai hadihajó ellen a jemeni húszik
A támadásokkal nem fognak felhagyni addig, amíg a gázai háború véget nem ér.
március 26., 08:58
- Külföld
Florida lazítana a gyerekmunkára vonatkozó törvényen
Ezzel szeretnék leváltani a papírokkal nem rendelkező munkavállalókat.
március 26., 08:15
- Külföld
Szijjártó Péter fontos bejelentést tett Moszkvában a magyar energiaellátással kapcsolatban
A tárcavezető közlése szerint tavaly rekordmennyiségű földgáz érkezett Magyarországra.
március 26., 10:51
- Külföld
Donald Trump tanácsadója felelősséget vállalt a háborús tervek kiszivárogtatásáért
Nem csitul a botrány Mike Waltz körül.
március 26., 09:17
- Külföld
Huszonkettőre emelkedett a dél-koreai erdőtűz halálos áldozatainak száma
Az oltást nehezíti az erős szél.
március 26., 06:45
- Címlapon
Terrortámadásra készültek az oroszok, beszervezett ügynökeiket is fel akarták robbantani
9 órája
- Mindeközben
Mihályfi Luca buktatta le Hegyes Bercit, aki olyan egyszerű étrenddel tartja formában magát, amit nem is gondolnánk
8 órája
- Mindeközben
Magasan viszi a prímet áprilisi tréfájával egy kisfiú, sikerült a szívbajt hoznia a kukásokra
9 órája
- Címlapon
Attól lett világhírű, hogy papírra vetette számtalan lányszöktetését és szerelmi kalandját
Ma háromszáz éve, 1725. április 2-án született Giacomo Girolamo Casanova.
50 perce
- Külföld
Dániában a nők számára is bevezetik a sorkatonaságot
Az EU-ban eddig csak Svédországban volt hasonló.
március 26., 07:00
- Külföld
Folytatódnak a törökországi tüntetések, már 1400 embert tartóztattak le
Több jogvédő csoport és az ENSZ is elítélte a rendőrök erőszakos fellépését.
március 26., 06:39
- Külföld
Nagyszülei ölhették meg a 2023-ban eltűnt két és fél éves francia kisfiút
A letartóztatások az elmúlt hónapokban végzett tényfeltárás eredménye.
március 26., 13:33
- Külföld
Csődvédelmet kért a Hooters Texasban
Az étteremlánc főleg a testhezálló ruhákat viselő pincérérnőiről és csirkeszárnyairól ismert.
12 perce
- Címlapon
A jövő elkezdődött, Kína lassan bekebelezi az európai autóipart
Megérkezett a Jaecoo 7-es modellje.
3 órája
- Címlapon
Hiába a hágai elfogatóparancs, sem Putyint, sem Netanjahut nem tartóztatják le Budapesten
Ma hazánkba érkezik az izraeli miniszterelnök.
9 órája