Semmitmondó nyilatkozatokat tettek az EU-s vezetők
Miközben Ukrajna és Oroszország háborúban áll egymással, az uniós vezetők rendkívül óvatosan nyilatkoznak. Az Európai Tanács élére frissen megválasztott lengyel miniszterelnöke például azt mondta, hogy - idézzük -
bátran, de ésszerűen kell cselekednie az Európai Uniónak az ukrán válság ügyében, és közös álláspontot kell kialakítaniuk a tagállamoknak.
Donald Tusk azt is mondta, hogy az unió előtt álló kihívások, mint az iraki, az ukrán vagy a gazdasági válság,
nem tűnnek el az év végéig.
Tusk ezért azt tervezi, hogy ősszel rendkívüli csúcstalálkozót tartanak az euróövezet országai a makrogazdasági helyzet áttekintésére, majd az unió csúcsvezetői a gazdasági növekedés és a foglalkoztatottság kérdéseit veszik napirendre.
Tusk szerint a költségvetési fegyelem és a gazdasági növekedés összeegyeztethető Európában. Azt ígérte, hogy megpróbálja eloszlatni az Európai Unióval kapcsolatban táplált brit aggodalmakat.
Miközben az Európai Unió további Oroszország elleni szankciókat fontolgat, nyitva kell hagynia az utat a diplomáciai rendezés előtt is
- ezt pedig Federica Mogherini olasz külügyminiszter mondta. Őt választották meg az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének a tagállamok csúcsvezetői. Mogherini szerint a szankciók esetleges szigorításának és a diplomáciai megoldásnak "bölcs ötvözésére" van szükség. Közölte, hogy ő azon fog fáradozni, hogy megkönnyítse a párbeszédet Moszkva és Kijev között.
Arról is beszélt, hogy új tisztségében két terület élvez majd elsőbbséget, az egyik a munkanélküliség elleni küzdelem, a másik pedig a béke érdekében folytatott állhatatos munka.