Ausztrália 600 katonát küld az Iszlám Állam ellen

2014.09.14. 10:29 Módosítva: 2014.09.14. 16:39

Ausztrália az Egyesült Államok kérésére 600 katonát és repülőket, többek között nyolc Super Hornet gépet is küld a Közel-Keletre az Iszlám Állam ellen formálódó koalíció részeként, jelentette be Tony Abbott ausztrál miniszterelnök. A kiküldött katonák közül 400-an a légierőtől, 200-an a különleges erőktől mennek, a vadászgépeken kívül pedig egy felderítő és egy légi utántöltő gépet is küldenek. Első körben az Egyesült Arab Emírségekben lesz a támaszpontjuk.

Ausztrália pénteken emelte meg a terrorfenyegetettség riadószintjét az országban, mert hírszerzési információk szerint egyre több ausztrál kerül kapcsolatba valamilyen formában iszlamista csoportokkal.

Közben Irakban amerikai harci gépek a moszuli gát környékén támadtak célpontokat, megsemmisítettek egy aknavető állást és egy felfegyverzett járművet. Az Egyesült Államok augusztus 8. óta már 160 légi csapást hajtott végre Irakban az Iszlám Állam ellen, ami szombaton brit túszát is lefejezte. Barack Obama amerikai elnök szerda esti beszédében jelentette be az Iszlám Állam elleni stratégiát, közben pedig tovább dolgoznak egy akár 40 országot tömörítő koalíció kiépítésén>>>

Párizsban hétfőn nemzetközi csúcstalálkozót tartanak az Iszlám Állam elleni küzdelemről. Húsz ország vesz majd részt a tanácskozáson, ugyanakkor Irán jelezte, nem örül annak, hogy nem hívták meg. Szeptember 24-én majd az ENSZ Biztonsági Tanácsában is az Iszlám Állam elleni fellépés lesz a téma.

Aszad odabombázott 

A szíriai hadsereg légi csapásában az Iszlám Állam legalább tizenhét fegyverese és egy gyermek halt meg Deir ez-Zór tartományban, jelentette az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű ellenzéki szervezet. A szíriai gépek a dzsihadisták egyik kiképzőtábora ellen intéztek támadást a szomszédos Rakka tartomány határának közelében.

Deir ez-Zór a szomszédos Rakka tartománnyal együtt majdnem teljesen a dzsihadisták ellenőrzése alatt áll. A szíriai hadsereg augusztus végén kezdett légicsapás-sorozatot az Iszlám Állam ellen az ország északkeleti részén. Barack Obama amerikai elnök azonban a stratégia bejelentésekor azt is jelezte, nem működnek együtt Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimével a szíriai műveletek során.