Rosszabbul élnek a gyerekek, mint 6 éve
A jelentés szerint a válságra az országok többsége előbb-utóbb valamilyen megszorító csomaggal válaszolt, amely a gyerekeket is rosszul érintette, különösen a dél-európai országokban. Magyarországon 2,9 százalékkal nőtt a szegény gyerekek aránya 2008-hoz képest a kutatás szerint.
Ezek a kutatás legfontosabb megállapításai:
- A kutatásban részt vevő 41 országból 23-ban nőtt a gyerekszegénység 2008 óta. Írországban, Horvátországban, Litvániában, Görögországban és Izlandon több mint 50 százalékkal
- Görögországban a 2012-es medián háztartási jövedelem a gyerekes családok körében 1998-as szintre esett vissza, tehát 14 évet estek vissza. Írország, Spanyolország és Luxemburg egy évtizedet, Izland kilenc évet, Olaszország, Magyarország és Portugália 8 évet esett vissza.
- 18 országban csökkent a gyerekszegénység. Ausztráliában, Chilében, Finnországban, Norvégiában, Lengyelországban és Szlovákiában nagyjából 30 százalékkal.
Jeffrey O'Malley, az Unicef stratégiai igazgatója szerint sok gazdag országban szenvedték meg a háztartások a válságot, ami a gyerekekre hatással van hosszú távon. Az Unicef kutatása szerint a szociális védelem nagyon fontos a szegénység kialakulásának megakadályozásában.
"Minden országban erős szociális védőhálóra van szükség, hogy a gyerekek kedvezőbb és nehezebb időkben is védettek legyenek a szegénységtől. A gazdag országoknak ebben az élen kell járniuk és olyan politikát kell követniük, amely a gyerekszegénység radikális lecsökkentésére irányul, illetve reagálni képes a gazdasági visszaesésekre" - mondta O'Malley.