Szétbarmolták Tutanhamon maszkját
Az Egyiptomi Múzeum legféltettebb kincsei közé tartozó halotti maszk tavalyi megrongálódásának pontos időpontjára és mikéntjére az intézmény restaurátorai különféle magyarázatokat adtak, jelenti az MTI. Nem világos, hogy a stilizált szakáll a műtárgy tisztításakor sérült meg, vagy esetleg azért távolították el, mert meglazult.
A letört darabot feltehetően felsőbb utasításra kellett gyorsan visszailleszteni, ezért választhatták az erre teljesen alkalmatlan epoxi ragasztót. Az epoxi ugyanis kő- vagy fémfelületek ragasztására való, és semmiképpen nem szabadott volna a halotti maszk helyreállítása során felhasználni - hangsúlyozta az egyik restaurátor.
A beavatkozás következményeként a korábban pontosan illeszkedő szakáll és arc között egy rés figyelhető meg, amelyet átlátszó sárga réteg tölt ki.
Egy másik restaurátor, aki jelen volt a műveletnél, elmondta: az epoxi ragasztó a fáraó arcára is rászáradt, azért azt spatulával távolították el, megkarcolva a maszkot.
Tutanhamon halotti maszkját Howard Carter és George Herbert brit régészek fedezték fel 1922-ben a fiatalon elhunyt fáraó csaknem érintetlen sírjának feltárásakor.
Az egyiptomi turizmus, amely egykor az ország gazdaságának egyik motorja volt, éppen újjáéledőben van a Hoszni Mubarak elnök bukását hozó, 2011-es forradalom után. Ebben komoly szerepük van a múzeumoknak és a frissen megnyitott ókori síroknak. Az Egyiptomi Múzeum ennek ellenére 1902-es megnyitása óta nem esett át számottevő korszerűsítésen, és a Tutanhamon-kiállítás átköltöztetését a 2018-ban megnyitni tervezett Nagy Egyiptomi Múzeumba sem jelentették még be hivatalosan.
A maszk megrongálásáról sem a Régészeti Minisztérium, sem a múzeum vezetése nem nyilatkozott hivatalosan.