Minszk: a szakadároknak elég az autonómia

tag-reuters (3) - Copy
2015.02.11. 16:45 Módosítva: 2015.02.11. 16:47
Nyilvánosságra került a donyecki és luganszki szakadárok keddi követeléslistája, amelynek átadása után kedden félbeszakadt a tárgyalás köztük és a kijevi megbízott között. A gyorsan berekesztett tárgyalás rossz jelnek tűnt a szerdai csúcs előtt, ám a dokumentum tartalma alapján úgy tűnik, Putyin, Porosenko, Merkel és Hollande találkozója érdemi eredményt hozhat. Az orosz külügyminiszter szerint csütörtökön már alá is írhatják a megállapodást.

Utolsó esély. A nyilatkozatok alapján úgy tűnt ez az egyetlen, amelyben Moszkvában, Kijevben és Nyugaton is egyetértettek, a kelet-ukrajnai krízis rendezését ígérő szerdai minszki csúcs előtt.

Az utolsó pillanatig kérdéses volt, hogy a találkozó létrejön az orosz és az ukrán elnök között, a francia államfő és a német kancellár jelenlétében. Csak délután erősítették, meg, hogy Vlagyimir Putyin és Petro Porosenko tényleg találkoznak a belarusz fővárosban, ahová Francois Hollande és Angela Merkel is elutazott. Többszöri néhány órás halasztás után a tárgyalás magyar idő szerint este fél hétkor megkezdődött. Először a négy ország vezetője tárgyalt delegációik nélkül, ezután külügyministzereik is bekapcsolódtak a tárgyalásba.

Az este folyamán Porosenko, miután a források szerint indulatos beszélgetésbe keveredett Putyinnal, elhagyta a tárgyalótermet, de néhány perc múlva visszatért. A tárgyalások zárt ajtók mögött folynak, a helyszíni tudósítók csak a terem néha kinyíló ajtaján keresztül jutnak információmorzsákhoz a megbeszélések hangulatáról.

Öt óra tárgyalás után a delegációk tagjai távoztak a teremből, a tárgyalás ismét csak négyesben folytatódott – számolt be a Ria Novosztyinak az orosz elnök szóvivője, Dmitrij Peszkov.

Moszkva jól indul

Bár a megállapodás megkötése korántsem garantált, elemzők szerint ennyi elnök és kormányfő nem utazna Minszkbe, ha nem volna eltökélt szándékuk a Donyeck és Luganszk megyében folyó harcok lezárása – írta a Reuters.

A Kreml egy fontos sikert már elkönyvelhet: a kelet-ukrajnai rendezés kapcsán a francia külügyminiszter, Laurent Fabius elismerte, hogy ez nem érinti a Krím helyzetének megvitatását.

Sikerült tehát leválasztani egymásról a kelet-ukrajnai szakadárok és a tavaly márciusban Oroszországhoz csatolt Krím félsziget ügyét.

Moszkvának ez alapvető célja volt, hiszen a Krímben nem hagyott magának visszautat, Kelet-Ukrajnában viszont sosem állt ki a terület átcsatolása mellett, sőt, a függetlenség elismerését sem támogatta egyértelműen, mindig Ukrajna föderációs átalakítása mellett érvelve.

Mit jelent a rendezés

Kijev a föderalizáció szót következetesen kerülte, de a nagyobb önállóság és a decentralizáció elősegítését szavak szintjén nem utasította el. Porosenkónak azonban óvatosan kell lavíroznia a kemény tárgyalófél és a kompromisszum kész vezető imidzse között, nehogy otthon – részben épp politikai szövetségesei – gyengekezűséggel vádolják, aki lefeküdt az oroszoknak, másrészt, nehogy ő váljon a megállapodás kerékkötőjévé, ami nagyon kényelmes helyzetet teremtene Moszkva számára.

Rakétatűz a tűzszünet előtt

A tárgyalásokra könnyen rányomhatta volna a bélyegét, hogy kedden Kramatorszkban rakétatámadás ért több épületet, legalább tíz civil életét követelve. Az ukrán erők által ellenőrzött Donyeck megyei települést ért támadás miatt a keddi tárgyalás kezdete is több órát csúszott.

Szerdán a kramatorszki támadásra is gondolva jelentette ki Porosenko, hogy szükség esetén egész Ukrajna területére érvényes hadiállapotot vezethet be. Erre azonban egyelőre nem került sor, és ha a tárgyalások eredményre vezetnek, már nem is fog. A rendezés azonban még messze, a helyzet törékeny.

Szerdán kijevi beszámolók szerint rakétatámadások érték Debalcevét. Az ukrán ellenőrzés alatt álló 25 ezres várost az elmúlt héten szinte körbe kerítették a szeparatisták. A vasúti csomópont megszerzése azonban nem sikerült, kérdés, mi lesz a város sorsa a minszki tárgyalások fényében.

Kedden a szakadár Donyecki (DNR) és Luganszki Népköztársaság (LNR) képviselői átadták követeléslistájukat a kijevi megbízottnak, Leonyid Kucsmának. A volt ukrán elnökkel folytatott tárgyalás ezután megszakadt, ami rossz előjelnek tűnt a szerdai csúcstalálkozó előtt, főként, mert a felek ezután a sajtó előtt sem jelentek meg.

A Zerkalo Nyegyeli ukrán lapban azonban szerdán megjelent a szakadárok követelése, amely a jelenlegi helyzetben nagyon is vállalható feltételeket szabott Kijevnek a béke megteremtéséhez:

  • A dokumentumban a szakadárok nem nevezték magukat LNR-nek és DNR-nek, csupán "Donyeck és Luganszk megye egyes területeinek harcoló erőinek", ami fontos gesztus Kijev felé, hiszen így nem kell az ukrán vezetésnek attól tartania, hogy a dokumentum elfogadásával közvetve elismeri a két terület önállóságát.
  • A fegyverek visszavonásának vonalát a szeptember 5-én megkötött, de érvénybe nem lépett minszki megállapodás alapján húzták meg, noha a szakadárok január végén már előnyősebb helyzetben is voltak és utaltak rá, hogy ezután azt tekintenék a tárgyalások kiindulópontjának. (Bár elképzelhető, hogy e körül lesznek viták.)
  • A nehézfegyverzetet hatótávolságától függően 50-140 kilométerre vonnák vissza. Igaz, utóbbi táv csak az ukrán erőkre vonatkozna, noha Uragan rakétarendszerük a szakadároknak is van.
  • A szakadárok elfogadják, hogy a fegyverek visszavonását az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői ellenőrizzék. Nemzetközi békefenntartókról azonban nincsen szó, Moszkva azt ellenezné, ahogyan a szeparatisták is.
  • A tűzszünet csütörtöki életbelépésének másnapján elég lenne megkezdenie Ukrajnának nehézfegyverzete visszavonását a megadott vonalakra.
  • Február 20-ig Kijev jelölje ki azt a Donyeck és Luganszk megyei területet, amelyre vonatkozna az ideiglenes különleges státusz. A kérés inkább formaság, hiszen a státusz megadását Kijev elvben már elfogadta, bár, hogy pontosan milyen jogkörökkel jár az érintett terület számára, az pontosan nem tisztázott.
  • Február 23-ig Kijev hivatalosan is számolja fel a terrorelhárítási akciónak nevezett művelettel kapcsolatos politikai és katonai döntéseket.
  • Teljes amnesztia és a foglyok kölcsönös szabadon bocsátása.
  • Eljuttatni Donyeck és Luganszk megyébe az elmúlt hónapokban elmaradt nyugdíjakat, fizetéseket.
  • Alkotmányos reform, amely révén biztosítják Ukrajna decentralizációját, autonómiát biztosítva a Doni-medence egyes részeire. (Megintcsak pozitívum, hogy a szakadárok nem Donyeck és Luganszk megye teljes területéről beszéltek, amikor az autonómiára utaltak.)

Putyin révbe érhet

Ha a megállapodás a fenti pontok alapján valóban megszületik, akkor azzal Moszkva lényegében mindenütt elérte célját: a Krím leválasztását közvetve a Nyugat és Kijev is tudomásul veszi, a szakadároknak pedig biztosítják az autonómiát. Ezzel Moszkva úgy tudja saját befolyását megőrizni a terület felett, hogy nem kell a szakadárok ellenőrizte 16 ezer négyzetkilométeres, 4,5 millió lakosú régió szociális ellátását magára vállalnia.

Amerika távolról is jelen van

Washington ugyan nem vesz részt közvetlenül a tárgyalásokon, de alapvetően hatással lehet a helyzet alakulására. Elsősorban a katonai támogatás ígéretének beváltásával. Az Egyesült Államok egymilliárd dollár katonai segítség megadását is felvetette Kijev számára, és fegyverek átadását sem zárja ki. Ezt azonban az EU nem támogatja, a konfliktus szétterjedésétől tartva. Épp ezért Merkel és Hollande is a mielőbbi érdemi megállapodásban érdekelt.

Márciusban az Egyesült Államok katonai kiképzőket küld Ukrajnába, hogy felkészítsék az ukrán erőket az orosz hadsereg és az általuk támogatott szeparatisták nehéztüzérségével szemben – idézte a Reuters az Egyesült Államok európai haderőinek vezetőjét. Ben Hodges minderről szerdán a lengyelországi Szczecinben beszélt.

Ha fel is merülne Ukrajna NATO-tagsága – bár a katonai szövetség ennek valódi felkínálásától korábban is tartózkodott –, ezután valószínűleg már reménytelen lenne elérni, hogy ahhoz az autonómiát kapó, Oroszországhoz húzó térségek hozzájáruljanak.

Kockázatos referendum

A megállapodás néhány hónapig biztosíthatja a békét, ám elfogadása esetén is sok benne a bizonytalansági tényező. A legfontosabb, hogy az új alkotmány elfogadásához népszavazásra lesz szükség – hívta fel a figyelmet az RBK orosz üzleti hírportálon Kirill Koktis. A politológus szerint könnyen lehet, hogy a Nyugat-Ukrajna többsége, és az ország középső részének fele ellenezné a regionális autonómiát, és ez útját állhatná a tárgyalóasztalnál kialkudott megállapodás érvényesítésének.

Márpedig az ország éles politikai megosztottsága az elmúlt évtized során minden választáson csak erősödött – épp ez adta a táptalajt a jelenlegi, immár valódi háborús konfliktushoz.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Külföld
Észak-Koreában első alkalommal tesztelték az ország új rombolójának fegyverrendszerét

Észak-Koreában első alkalommal tesztelték az ország új rombolójának fegyverrendszerét

Kim Dzsongun tovább bővítené a haditengerészet flottáját.

1 órája

  • Külföld
A Hamász propagandavideót tett közzé a magyar állampolgárságú túszról

A Hamász propagandavideót tett közzé a magyar állampolgárságú túszról

Omri Mirant még 2023 októberében hurcolták el otthonából.

április 23., 19:11

  • Külföld
Donald Trump fia Budapestre utazik

Donald Trump fia Budapestre utazik

Bulgáriába, Romániába és Szerbiába is ellátogat.

április 23., 19:00

  • Címlapon
Ingyenpénz helyett valódi fejlődés – aki csak a pénz miatt pályázik, az már elbukott

Ingyenpénz helyett valódi fejlődés – aki csak a pénz miatt pályázik, az már elbukott

A magyar cégvezetők legnagyobb tévedése: mitől lesz valóban sikeres egy vállalkozás?

46 perce

  • Külföld
Földrengés a stúdióban – élő adásban rögzítették, ahogy megremegett a föld Isztambulban

Földrengés a stúdióban – élő adásban rögzítették, ahogy megremegett a föld Isztambulban

Szijjártó Péter elárulta, van-e magyar érintettje a tragédiának.

április 23., 17:39

  • Külföld
Pokoli veszteségek jönnek, minden eddiginél véresebb harcok várhatók Ukrajnában

Pokoli veszteségek jönnek, minden eddiginél véresebb harcok várhatók Ukrajnában

Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő elemezte az orosz–ukrán háború eseményeit.

április 23., 19:02

  • Külföld
A francia hírszerzés szerint a Le Monde cikke miatt végezték ki az szíriai informátort

A francia hírszerzés szerint a Le Monde cikke miatt végezték ki az szíriai informátort

Hosszú évekre börtönbe kerülhet a cikket készítő újságíró.

április 23., 18:43

  • Külföld
Újabb pápajelöltek vannak, de Erdő Péter még az esélyesek között

Újabb pápajelöltek vannak, de Erdő Péter még az esélyesek között

Ma már az afrikai a leggyorsabban növekvő katolikus közösség, így nem kizárt, hogy az új pápát is ők adhatják.

április 23., 19:05

  • Külföld
Dánia több tucat hajót épít és vásárol járőrözésre és tenger alatti kábelek felügyeletére

Dánia több tucat hajót épít és vásárol járőrözésre és tenger alatti kábelek felügyeletére

A védelmi miniszter szerint ezzel a lépéssel részben egy fenyegető Oroszországra reagálnak.

április 23., 15:05

  • Külföld
Lelőtt egy 21 éves férfit egy német rendőr Oldenburgban

Lelőtt egy 21 éves férfit egy német rendőr Oldenburgban

A halálos lövéseket leadó tisztet felfüggesztették.

április 23., 15:50

  • Külföld
Percekkel a koncertje előtt lett rosszul Carlos Santana, mentővel szállították kórházba

Percekkel a koncertje előtt lett rosszul Carlos Santana, mentővel szállították kórházba

A művész egy korábbi fellépésén is összeesett, akkor a műsor közben.

április 23., 07:23

  • Külföld
A világ eddigi legsúlyosabb menekülthulláma várható az elfeledett háború miatt

A világ eddigi legsúlyosabb menekülthulláma várható az elfeledett háború miatt

Tízmilliónál is többen menekülnek.

április 23., 21:09

  • Külföld
Hadüzenetet küldött Franciaország, leszámolnának egy veszélyes TikTok-trenddel

Hadüzenetet küldött Franciaország, leszámolnának egy veszélyes TikTok-trenddel

Már az Európai Unió szervei előtt is ismertek az anorexiát népszerűsítő videók.

április 23., 06:27

  • Címlapon
Újabb gyomrost kapott Magyarország, egy helyben toporog a gazdaság

Újabb gyomrost kapott Magyarország, egy helyben toporog a gazdaság

Ismét bekopogtatott a technikai recesszió.

4 órája

  • Külföld
A Gucci-ház örökösét meggyilkoló férfi saját fiát, majd magát próbálta megölni

A Gucci-ház örökösét meggyilkoló férfi saját fiát, majd magát próbálta megölni

Eldurvult a családi veszekedés, szemtanúja azonban nincsen.

április 23., 20:22

  • Külföld
Hamarosan megkezdődik Harvey Weinstein szexuális erőszak perének újratárgyalása

Hamarosan megkezdődik Harvey Weinstein szexuális erőszak perének újratárgyalása

Ez volt az az ügy, ami hatására útjára indult a #metoo mozgalom.

április 23., 20:47

  • Címlapon
Bejelentést tett a kormány, azonnal reagáltak a GDP-adatokra

Bejelentést tett a kormány, azonnal reagáltak a GDP-adatokra

A korábban meghirdetett 100 új gyár programot 150-re bővítik.

4 órája

  • Külföld
Kiutasíthatják az Egyesült Államokból azt az orosz tudóst, aki áttörést érhetne el a rákkutatásban

Kiutasíthatják az Egyesült Államokból azt az orosz tudóst, aki áttörést érhetne el a rákkutatásban

A határőrség szerint jogszerűen vették őrizetbe.

április 23., 13:49

  • Külföld
Három robbanás rázta meg Moszkva egyik bevásárlóközpontját

Három robbanás rázta meg Moszkva egyik bevásárlóközpontját

Az ok egyelőre ismeretlen.

április 23., 20:41

  • Külföld
Kigyulladt és leomlott egy 640 méteres híd Pekingben

Kigyulladt és leomlott egy 640 méteres híd Pekingben

Vizsgálják a baleset okát.

április 23., 10:37

  • Külföld
6,2-es erősségű földrengés rázta meg Isztambult, a magyarországi állomásokon is érzékelték

6,2-es erősségű földrengés rázta meg Isztambult, a magyarországi állomásokon is érzékelték

Egyelőre nem tudni, mekkora a kár, vagy vannak-e sérültek.

április 23., 12:51

  • Külföld
Petíció indult Ausztriában az állatok kötelező leölése ellen

Petíció indult Ausztriában az állatok kötelező leölése ellen

Az egyik állatorvos szerint a karantén is elegendő lenne.

április 23., 13:31

  • Külföld
Ferenc pápának havi 11 milliós fizetése volt, mégis nincstelenül halt meg

Ferenc pápának havi 11 milliós fizetése volt, mégis nincstelenül halt meg

Egyetlen húga él, egy argentínai idősotthonban.

április 23., 08:37

  • Külföld
Még el sem temették Ferenc pápát, a fogadóirodáknál már látni az utódjelöltek esélyeit

Még el sem temették Ferenc pápát, a fogadóirodáknál már látni az utódjelöltek esélyeit

Szent Péter székét újra egy Péter foglalhatja el.

április 23., 11:43

  • Külföld
Donald Trump végső béketervet küldött a háborúzó feleknek, kiderültek a részletek

Donald Trump végső béketervet küldött a háborúzó feleknek, kiderültek a részletek

Egy nap maradt a döntésre, Ukrajna oroszpártiságot kiált.

április 23., 12:24

  • Címlapon
Hivatásos szájról olvasó fejtette meg, hogyan alázta meg Macront Trump

Hivatásos szájról olvasó fejtette meg, hogyan alázta meg Macront Trump

A harmadik államfőt hívatlan vendégnek tartották.

6 órája

  • Címlapon
Mennyi esélye van ma egy vidéki egyetemistának Budapesten?

Mennyi esélye van ma egy vidéki egyetemistának Budapesten?

Kiszámoltuk, mennyit költ egy vidéki egyetemista megélhetésre ma a fővárosban. A végeredmény brutális lett.

22 perce