
További Külföld cikkek
-
Észak-Koreában első alkalommal tesztelték az ország új rombolójának fegyverrendszerét
- Elsötétítik és áthatolhatatlanná teszik a Sixtus-kápolnát, gőzerővel készülnek a pápaválasztásra
- Döntött az Európai Néppárt, felgyorsítanák Ukrajna uniós csatlakozását
- Fontos kijelentést tett Kanada frissen megválasztott miniszterelnöke
- Egyiptomba látogatott Kövér László
Utolsó esély. A nyilatkozatok alapján úgy tűnt ez az egyetlen, amelyben Moszkvában, Kijevben és Nyugaton is egyetértettek, a kelet-ukrajnai krízis rendezését ígérő szerdai minszki csúcs előtt.

Az utolsó pillanatig kérdéses volt, hogy a találkozó létrejön az orosz és az ukrán elnök között, a francia államfő és a német kancellár jelenlétében. Csak délután erősítették, meg, hogy Vlagyimir Putyin és Petro Porosenko tényleg találkoznak a belarusz fővárosban, ahová Francois Hollande és Angela Merkel is elutazott. Többszöri néhány órás halasztás után a tárgyalás magyar idő szerint este fél hétkor megkezdődött. Először a négy ország vezetője tárgyalt delegációik nélkül, ezután külügyministzereik is bekapcsolódtak a tárgyalásba.
Az este folyamán Porosenko, miután a források szerint indulatos beszélgetésbe keveredett Putyinnal, elhagyta a tárgyalótermet, de néhány perc múlva visszatért. A tárgyalások zárt ajtók mögött folynak, a helyszíni tudósítók csak a terem néha kinyíló ajtaján keresztül jutnak információmorzsákhoz a megbeszélések hangulatáról.
Öt óra tárgyalás után a delegációk tagjai távoztak a teremből, a tárgyalás ismét csak négyesben folytatódott – számolt be a Ria Novosztyinak az orosz elnök szóvivője, Dmitrij Peszkov.
Moszkva jól indul
Bár a megállapodás megkötése korántsem garantált, elemzők szerint ennyi elnök és kormányfő nem utazna Minszkbe, ha nem volna eltökélt szándékuk a Donyeck és Luganszk megyében folyó harcok lezárása – írta a Reuters.
A Kreml egy fontos sikert már elkönyvelhet: a kelet-ukrajnai rendezés kapcsán a francia külügyminiszter, Laurent Fabius elismerte, hogy ez nem érinti a Krím helyzetének megvitatását.
Moszkvának ez alapvető célja volt, hiszen a Krímben nem hagyott magának visszautat, Kelet-Ukrajnában viszont sosem állt ki a terület átcsatolása mellett, sőt, a függetlenség elismerését sem támogatta egyértelműen, mindig Ukrajna föderációs átalakítása mellett érvelve.
Mit jelent a rendezés
Kijev a föderalizáció szót következetesen kerülte, de a nagyobb önállóság és a decentralizáció elősegítését szavak szintjén nem utasította el. Porosenkónak azonban óvatosan kell lavíroznia a kemény tárgyalófél és a kompromisszum kész vezető imidzse között, nehogy otthon – részben épp politikai szövetségesei – gyengekezűséggel vádolják, aki lefeküdt az oroszoknak, másrészt, nehogy ő váljon a megállapodás kerékkötőjévé, ami nagyon kényelmes helyzetet teremtene Moszkva számára.

Rakétatűz a tűzszünet előtt
A tárgyalásokra könnyen rányomhatta volna a bélyegét, hogy kedden Kramatorszkban rakétatámadás ért több épületet, legalább tíz civil életét követelve. Az ukrán erők által ellenőrzött Donyeck megyei települést ért támadás miatt a keddi tárgyalás kezdete is több órát csúszott.
Szerdán a kramatorszki támadásra is gondolva jelentette ki Porosenko, hogy szükség esetén egész Ukrajna területére érvényes hadiállapotot vezethet be. Erre azonban egyelőre nem került sor, és ha a tárgyalások eredményre vezetnek, már nem is fog. A rendezés azonban még messze, a helyzet törékeny.
Szerdán kijevi beszámolók szerint rakétatámadások érték Debalcevét. Az ukrán ellenőrzés alatt álló 25 ezres várost az elmúlt héten szinte körbe kerítették a szeparatisták. A vasúti csomópont megszerzése azonban nem sikerült, kérdés, mi lesz a város sorsa a minszki tárgyalások fényében.
Kedden a szakadár Donyecki (DNR) és Luganszki Népköztársaság (LNR) képviselői átadták követeléslistájukat a kijevi megbízottnak, Leonyid Kucsmának. A volt ukrán elnökkel folytatott tárgyalás ezután megszakadt, ami rossz előjelnek tűnt a szerdai csúcstalálkozó előtt, főként, mert a felek ezután a sajtó előtt sem jelentek meg.
A Zerkalo Nyegyeli ukrán lapban azonban szerdán megjelent a szakadárok követelése, amely a jelenlegi helyzetben nagyon is vállalható feltételeket szabott Kijevnek a béke megteremtéséhez:
- A dokumentumban a szakadárok nem nevezték magukat LNR-nek és DNR-nek, csupán "Donyeck és Luganszk megye egyes területeinek harcoló erőinek", ami fontos gesztus Kijev felé, hiszen így nem kell az ukrán vezetésnek attól tartania, hogy a dokumentum elfogadásával közvetve elismeri a két terület önállóságát.
- A fegyverek visszavonásának vonalát a szeptember 5-én megkötött, de érvénybe nem lépett minszki megállapodás alapján húzták meg, noha a szakadárok január végén már előnyősebb helyzetben is voltak és utaltak rá, hogy ezután azt tekintenék a tárgyalások kiindulópontjának. (Bár elképzelhető, hogy e körül lesznek viták.)
- A nehézfegyverzetet hatótávolságától függően 50-140 kilométerre vonnák vissza. Igaz, utóbbi táv csak az ukrán erőkre vonatkozna, noha Uragan rakétarendszerük a szakadároknak is van.
- A szakadárok elfogadják, hogy a fegyverek visszavonását az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői ellenőrizzék. Nemzetközi békefenntartókról azonban nincsen szó, Moszkva azt ellenezné, ahogyan a szeparatisták is.
- A tűzszünet csütörtöki életbelépésének másnapján elég lenne megkezdenie Ukrajnának nehézfegyverzete visszavonását a megadott vonalakra.
- Február 20-ig Kijev jelölje ki azt a Donyeck és Luganszk megyei területet, amelyre vonatkozna az ideiglenes különleges státusz. A kérés inkább formaság, hiszen a státusz megadását Kijev elvben már elfogadta, bár, hogy pontosan milyen jogkörökkel jár az érintett terület számára, az pontosan nem tisztázott.
- Február 23-ig Kijev hivatalosan is számolja fel a terrorelhárítási akciónak nevezett művelettel kapcsolatos politikai és katonai döntéseket.
- Teljes amnesztia és a foglyok kölcsönös szabadon bocsátása.
- Eljuttatni Donyeck és Luganszk megyébe az elmúlt hónapokban elmaradt nyugdíjakat, fizetéseket.
- Alkotmányos reform, amely révén biztosítják Ukrajna decentralizációját, autonómiát biztosítva a Doni-medence egyes részeire. (Megintcsak pozitívum, hogy a szakadárok nem Donyeck és Luganszk megye teljes területéről beszéltek, amikor az autonómiára utaltak.)
Putyin révbe érhet
Ha a megállapodás a fenti pontok alapján valóban megszületik, akkor azzal Moszkva lényegében mindenütt elérte célját: a Krím leválasztását közvetve a Nyugat és Kijev is tudomásul veszi, a szakadároknak pedig biztosítják az autonómiát. Ezzel Moszkva úgy tudja saját befolyását megőrizni a terület felett, hogy nem kell a szakadárok ellenőrizte 16 ezer négyzetkilométeres, 4,5 millió lakosú régió szociális ellátását magára vállalnia.
Amerika távolról is jelen van
Washington ugyan nem vesz részt közvetlenül a tárgyalásokon, de alapvetően hatással lehet a helyzet alakulására. Elsősorban a katonai támogatás ígéretének beváltásával. Az Egyesült Államok egymilliárd dollár katonai segítség megadását is felvetette Kijev számára, és fegyverek átadását sem zárja ki. Ezt azonban az EU nem támogatja, a konfliktus szétterjedésétől tartva. Épp ezért Merkel és Hollande is a mielőbbi érdemi megállapodásban érdekelt.
Márciusban az Egyesült Államok katonai kiképzőket küld Ukrajnába, hogy felkészítsék az ukrán erőket az orosz hadsereg és az általuk támogatott szeparatisták nehéztüzérségével szemben – idézte a Reuters az Egyesült Államok európai haderőinek vezetőjét. Ben Hodges minderről szerdán a lengyelországi Szczecinben beszélt.
Ha fel is merülne Ukrajna NATO-tagsága – bár a katonai szövetség ennek valódi felkínálásától korábban is tartózkodott –, ezután valószínűleg már reménytelen lenne elérni, hogy ahhoz az autonómiát kapó, Oroszországhoz húzó térségek hozzájáruljanak.
Kockázatos referendum
A megállapodás néhány hónapig biztosíthatja a békét, ám elfogadása esetén is sok benne a bizonytalansági tényező. A legfontosabb, hogy az új alkotmány elfogadásához népszavazásra lesz szükség – hívta fel a figyelmet az RBK orosz üzleti hírportálon Kirill Koktis. A politológus szerint könnyen lehet, hogy a Nyugat-Ukrajna többsége, és az ország középső részének fele ellenezné a regionális autonómiát, és ez útját állhatná a tárgyalóasztalnál kialkudott megállapodás érvényesítésének.
Márpedig az ország éles politikai megosztottsága az elmúlt évtized során minden választáson csak erősödött – épp ez adta a táptalajt a jelenlegi, immár valódi háborús konfliktushoz.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Külföld
Észak-Koreában első alkalommal tesztelték az ország új rombolójának fegyverrendszerét
Kim Dzsongun tovább bővítené a haditengerészet flottáját.
1 órája
- Külföld
A Hamász propagandavideót tett közzé a magyar állampolgárságú túszról
Omri Mirant még 2023 októberében hurcolták el otthonából.
április 23., 19:11
- Külföld
Donald Trump fia Budapestre utazik
Bulgáriába, Romániába és Szerbiába is ellátogat.
április 23., 19:00
- Mindeközben
Babát vár Lola, kiderült a kicsi neme is: „Hatalmas ajándék, hogy nagyon gyorsan sikerült”
2 órája
- Mindeközben
Máig szoros kapcsolatot ápol egymással a Barátok közt anya-lánya párosa: „Rengeteg jó és rossz élmény köt össze minket”
3 órája
- Címlapon
Ingyenpénz helyett valódi fejlődés – aki csak a pénz miatt pályázik, az már elbukott
A magyar cégvezetők legnagyobb tévedése: mitől lesz valóban sikeres egy vállalkozás?
46 perce
- Mindeközben
A világ legkisebb kutyája meglátogatta a világ legmagasabb ebét, nem mindennapi látványt nyújtanak együtt
5 órája
- Mindeközben
Mindenki rémálmát élte át szállodai szobájában egy nő, hátborzongató dolgot talált az ágya alatt
7 órája
- Külföld
Földrengés a stúdióban – élő adásban rögzítették, ahogy megremegett a föld Isztambulban
Szijjártó Péter elárulta, van-e magyar érintettje a tragédiának.
április 23., 17:39
- Külföld
Pokoli veszteségek jönnek, minden eddiginél véresebb harcok várhatók Ukrajnában
Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő elemezte az orosz–ukrán háború eseményeit.
április 23., 19:02
- Külföld
A francia hírszerzés szerint a Le Monde cikke miatt végezték ki az szíriai informátort
Hosszú évekre börtönbe kerülhet a cikket készítő újságíró.
április 23., 18:43
- Külföld
Újabb pápajelöltek vannak, de Erdő Péter még az esélyesek között
Ma már az afrikai a leggyorsabban növekvő katolikus közösség, így nem kizárt, hogy az új pápát is ők adhatják.
április 23., 19:05
- Külföld
Dánia több tucat hajót épít és vásárol járőrözésre és tenger alatti kábelek felügyeletére
A védelmi miniszter szerint ezzel a lépéssel részben egy fenyegető Oroszországra reagálnak.
április 23., 15:05
- Külföld
Lelőtt egy 21 éves férfit egy német rendőr Oldenburgban
A halálos lövéseket leadó tisztet felfüggesztették.
április 23., 15:50
- Mindeközben
Köllő Babett elárulta, számára az Alkonyat sztárja testesíti meg a tökéletes férfit
tegnap, 22:00
- Külföld
Percekkel a koncertje előtt lett rosszul Carlos Santana, mentővel szállították kórházba
A művész egy korábbi fellépésén is összeesett, akkor a műsor közben.
április 23., 07:23
- Külföld
A világ eddigi legsúlyosabb menekülthulláma várható az elfeledett háború miatt
Tízmilliónál is többen menekülnek.
április 23., 21:09
- Külföld
Hadüzenetet küldött Franciaország, leszámolnának egy veszélyes TikTok-trenddel
Már az Európai Unió szervei előtt is ismertek az anorexiát népszerűsítő videók.
április 23., 06:27
- Címlapon
Újabb gyomrost kapott Magyarország, egy helyben toporog a gazdaság
Ismét bekopogtatott a technikai recesszió.
4 órája
- Külföld
A Gucci-ház örökösét meggyilkoló férfi saját fiát, majd magát próbálta megölni
Eldurvult a családi veszekedés, szemtanúja azonban nincsen.
április 23., 20:22
- Külföld
Hamarosan megkezdődik Harvey Weinstein szexuális erőszak perének újratárgyalása
Ez volt az az ügy, ami hatására útjára indult a #metoo mozgalom.
április 23., 20:47
- Mindeközben
Alig lehet ráismerni Dwayne Johnsonra legújabb filmje, a The Smashing Machine előzetesében
tegnap, 21:06
- Mindeközben
Ben Affleck elárulta, miért tűnik mogorvának minden lesifotón, de nem erre a válaszra számítottunk
tegnap, 20:02
- Címlapon
Bejelentést tett a kormány, azonnal reagáltak a GDP-adatokra
A korábban meghirdetett 100 új gyár programot 150-re bővítik.
4 órája
- Mindeközben
Weisz Fanni: Boldog nő vagyok a férjem mellett, elfogadom, hogy tőle távol áll a nyilvánosság
tegnap, 19:21
- Mindeközben
Blake Lively ruhabakijától hangos az internet, még csak észre sem vette, hogy valami nem stimmelt kivágott estélyijével
tegnap, 18:17
- Külföld
Kiutasíthatják az Egyesült Államokból azt az orosz tudóst, aki áttörést érhetne el a rákkutatásban
A határőrség szerint jogszerűen vették őrizetbe.
április 23., 13:49
- Külföld
Három robbanás rázta meg Moszkva egyik bevásárlóközpontját
Az ok egyelőre ismeretlen.
április 23., 20:41
- Külföld
Kigyulladt és leomlott egy 640 méteres híd Pekingben
Vizsgálják a baleset okát.
április 23., 10:37
- Külföld
6,2-es erősségű földrengés rázta meg Isztambult, a magyarországi állomásokon is érzékelték
Egyelőre nem tudni, mekkora a kár, vagy vannak-e sérültek.
április 23., 12:51
- Külföld
Petíció indult Ausztriában az állatok kötelező leölése ellen
Az egyik állatorvos szerint a karantén is elegendő lenne.
április 23., 13:31
- Külföld
Ferenc pápának havi 11 milliós fizetése volt, mégis nincstelenül halt meg
Egyetlen húga él, egy argentínai idősotthonban.
április 23., 08:37
- Külföld
Még el sem temették Ferenc pápát, a fogadóirodáknál már látni az utódjelöltek esélyeit
Szent Péter székét újra egy Péter foglalhatja el.
április 23., 11:43
- Külföld
Donald Trump végső béketervet küldött a háborúzó feleknek, kiderültek a részletek
Egy nap maradt a döntésre, Ukrajna oroszpártiságot kiált.
április 23., 12:24
- Címlapon
Hivatásos szájról olvasó fejtette meg, hogyan alázta meg Macront Trump
A harmadik államfőt hívatlan vendégnek tartották.
6 órája
- Címlapon
Odaszóltak Trumpnak a Kremlből: Nem lesz olyan gyorsan béke, ahogy az Egyesült Államok szeretné
7 órája
- Címlapon
Mennyi esélye van ma egy vidéki egyetemistának Budapesten?
Kiszámoltuk, mennyit költ egy vidéki egyetemista megélhetésre ma a fővárosban. A végeredmény brutális lett.
22 perce