Bevezették újra az ítélet nélküli bebörtönzést Malajziában
Tíz órányi heves vita után a malajziai parlament jóváhagyott egy terrorizmus elleni törvényt, amely újra bevezeti az ítélet nélküli fogva tartást, három évvel annak visszavonása után - számolt be az MTI.
A parlament ellenzéki tagjai több módosítási javaslatot is benyújtottak a törvényhez, amelynek értelmében akár két évig is őrizetben lehet tartani valakit ítélet nélkül, további két évi hosszabbítással, a törvényt azonban végül módosítás nélkül fogadták el.
Malajziában korábban, a belbiztonsági törvény értelmében sokáig alkalmazták az ítélet nélküli fogva tartást, a törvényt azonban Najib Razak miniszterelnök reformjai keretében 2012-ben eltörölték.
Phil Robertson, a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet munkatársa
hatalmas visszalépésnek
nevezte a törvényt a délkelet-ázsiai ország emberi jogi helyzete szempontjából, azt állítva, hogy ezzel megnyílik a lehetőség a joggal való politikai indíttatású visszaélések előtt.
Az új törvény megengedi a rendőrségnek, hogy letartóztasson és őrizetben tartson terrorizmussal gyanúsított személyeket, és ügyüket egy különleges ítélőtábla elé utalja, egyúttal pedig megakadályozza, hogy az ítélőtábla döntéseit a szokásos bíróságokon meg lehessen támadni.
A malajziai hatóságok az elmúlt hetekben az Iszlám Állam terrorszervezet több tucat feltételezett támogatóját vették őrizetbe. Legutóbb hétfőn 17 embert fogtak el, akiket azzal gyanúsítanak, hogy terrorcselekményekre készültek a fővárosban, Kuala Lumpurban. Ketten közülük nemrég tértek vissza a polgárháború sújtotta Szíriából. A letartóztatásokról Khalid Abu Bakar országos rendőrparancsnok azt mondta, a rendvédelmi szervek "megakadályozzák, hogy Malajzia a terroristák tranzitországa legyen".