További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
A Szkopje belvárosában található kormányfői hivatal előtt gyülekező demonstrálók macedón és albán zászlókat lengettek, miközben azt kiabálták, hogy "győzelem, győzelem".
Bezártam az üzletem, összepakoltam és Szkopjéba jöttem. Ki kell állnunk és szembe kell szállnunk a bűnözőkkel. A börtönben van a helyük, nem a kormányban
- mondta egy 45 éves tüntető, aki 130 kilométert utazott, hogy részt vegyen a demonstráción. A tüntetést szervező baloldali Szociáldemokrata Szövetség (SDSM) képviselői szerint 100 ezren tiltakoztak a kormány intézkedései ellen, már a reggeli órákban több kilométeres autóbusz- és gépkocsioszlopokat lehetett látni a Szkopjéba vezető utakon.
A tiltakozók közül többen kijelentették, hogy egészen addig az utcán maradnak, amíg el nem érik a Nikola Gruevszki miniszterelnök vezette kormány lemondását. Zoran Zaev ellenzéki vezető maga is azt kérte híveitől, hogy csak akkor menjenek haza, ha a kormányfő benyújtotta lemondását. Az SDSM elnöke szerint meg kell állapodni egy átmeneti kormányról, amely tiszta és demokratikus választásokat rendez szigorúan rögzített határidőn belül.
Gruevszkinek mennie kell
- hangsúlyozta az ellenzéki politikus. Zaev egyúttal arra kérte a nemzetközi közösséget, hogy közvetlen beavatkozás útján járuljon hozzá a Macedóniában kialakult politikai válság rendezéséhez.
A tüntetések azután kezdődtek a 2 millió lakosú balkáni országban, hogy Zaev hangfelvételeket tett közzé, amelyeken állítása szerint a kormányfő, valamint a belügyminiszter, a macedón hírszerzés vezetője és más tisztségviselők arról tárgyalnak, hogy hogyan tussolják el azt a négy évvel ezelőtti emberölést, amelyet rendőrök követtek el. A szociáldemokrata politikus egyébként hónapok óta a kormány piszkos ügyeit bemutató, lehallgatott beszélgetéseket tesz közzé, melyekről azt állítja, a macedón kémelhárítástól származnak.
A felvételek a szociáldemokraták szerint azt bizonyítják, hogy a kormányzó Belső Macedón Forradalmi Szervezet - Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO-DPMNE) az elmúlt években több választáson is csalt, valamint törvényellenesen hallgatta le több mint 20 ezer ember, köztük politikusok, bírák, rendőrök, diplomaták telefonját. A 2006 óta hatalmon lévő Gruevszki szerint a felvételek nem valódiak, külföldi ügynökök segítségével készültek, és közölte, esze ágában sincs lemondani.
Megfigyelők attól tartanak, hogy összecsapások lehetnek a két tábor között.A szociáldemokraták az egy évvel ezelőtti választások óta bojkottálják a parlament tevékenységét, mert szerintük a konzervatívok csalással kerültek hatalomra. (mti)