Észak-koreai atomfegyver- és rakétaszakértők jártak állítólag Iránban
Észak-koreai atomfegyver- és rakétaszakértők kerestek fel egy Teherán melletti katonai létesítményt a múlt hónapban, miközben javában folynak a tárgyalások Irán és nagyhatalmak között a perzsa állam atomprogramjáról - állította csütörtökön egy, párizsi emigrációban működő iráni ellenzéki csoport.
Az MTI szerint az Iráni Ellenállás Nemzeti Tanácsa (NCRI) nevű szervezet iráni, a többi között a Forradalmi Gárdából származó forrásokra hivatkozva közölte, hogy az észak-korai védelmi minisztérium hétfős szakértői csoportja április utolsó hetében járt Iránban. Az NCRI úgy tudja, hogy az idei évben most harmadszor keresték fel az országot észak-koreai szakértők, és egy kilencfős küldöttség júniusban visszatér oda.
Irán: Ellenséges koholmányok
Az NCRI volt az, amely 2002-ben leleplezte a natanzi urándúsító üzem és az araki nehézvízüzem létezését, megfigyelők azonban azt mondják, hogy a szervezet eddigi értesülései sokszor tévesek voltak és közléseik egyértelműen politikai indíttatásúak. Irán szerint az atomfegyver-fejlesztésről szóló jelentések minden alapot nélkülöznek, és ellenséges koholmányok.
Az NCRI szerint az észak-koreai küldöttségben atomszakértők, nukleáris töltetekkel foglalkozó szakemberek, illetve ballisztikus rakéták különféle elemeivel, így a vezérlőrendszerrel foglalkozó kutatók vettek részt. Ellátogattak titokban a Teherántól keletre található Imam Hamenei komplexumba, amely a védelmi minisztérium felügyelete alatt áll.
Sahin Gobadi, az NCRA szóvivője közölte, Teherán nem mutatja a jelét sem annak, hogy fel akarna hagyni az atomfegyverek birtoklására irányuló törekvéseivel, folytatja és még csak nem is lassította nukleáris fegyverprogramját.
Korábban már több, meg nem erősítette jelentés látott napvilágot arról, hogy a két ország együttműködik a ballisztikus rakéták fejlesztésében, de atomfegyverekről eleddig semmi konkrét információ nem volt. Az Észak-Korea elleni szankciók betartását ellenőrző ENSZ-bizottság is mondta korábban, hogy rendszeresen megosztják egymással a ballisztikus rakéták fejlesztésében
Irán és a hatok - az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország, Nagy-Britannia és Németország - április 2-án állapodott meg egy keretszerződésben, amely lehetővé teszi egyes iráni polgári célú nukleáris tevékenységek folytatását és nemzetközi ellenőrzésüket az Irán elleni szankciók feloldásának fejében. A végleges megállapodás bonyolult technikai és jogi részleteinek kidolgozására és elfogadására a felek június végét szabták meg határidőnek.