További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Alig száz nappal megválasztása után lemondott a moldáv kormányfő. Chirill Gaburici távozásának közvetlen előzménye, hogy a legfőbb ügyészség bekérette őt a hamisnak tűnő érettségijével kapcsolatban.
A 39 éves politikus középfokú végzettségével kapcsolatban már áprilisban kételyek merültek fel. Iskolájában állították, ott nem végezte el tanulmányait, Gaburici nevére ők sosem állítottak ki érettségi bizonyítványt, amelynek alapján felvételt nyert a főiskolára.
„Ez nem visszavonulás, hanem előrelépés, amellyel remélem, hogy új parlamenti koalíció születhet” – mondta Gaburici.
Könnyen lehet, hogy az érettségivel kapcsolatos gyanú igaz, ám kétségtelen, hogy az ügy azután került elő komolyan, hogy Gaburici a korrupció elleni harc nevében azt követelte az államfőtől, érje el a legfőbb ügyész és a Moldáv Nemzeti Bank elnökének menesztését.
Véletlenül jött ember
Gaburici 2012-től az azerbajdzsáni Azercell Telekom vezetője volt, tavaly jött vissza a 3,5 milliós Moldovába. Az anyanyelve mellett oroszul, franciául és angolul beszél, hibbija az autóversenyzés, több raliversenyen indult.
Kinevezése váratlan volt, egyrészt mert az üzletember ismeretlen volt a politikában, másrészt azért, mert kevesen számítottak rá, hogy nem Vlad Filat marad a kormányfő a 2014. decemberi választások után. Az által vezetett Liberális Demokraták ugyan csak másodiknak futottak be, de szövetségeseinek eredményeivel meg tudták őrizni a parlamenti többséget a győztes szocialisták előtt.
Filatra azonban pártja és koalíciós partnere 42 szavazatot adott le a szükséges 51-ből, így nem léphetett ismét hivatalba. Az államfő ezután kérte fel Filat közeli ismerősét, Gaburicit, így végül összeállt az EU-párti hármas koalíció.
Az ismeretlenségből előkerült politikus elsősorban a korrupció elleni küzdelemre igyekezett felépíteni népszerűségét.
Különösen azután, hogy nyilvánosságra került az a Nemzeti Bank felkérésére készített amerikai független cég által készített jelentés, amely feltárta, hogyan lopott el egymilliárd dollárt egy 28 éves oligarcha három, irányítása alá került bankból. A felvett hiteleket Ilan Shor egyszerűen nem fizette vissza és külföldre menekítette.
Május elején a szervezők szerint 40 ezres – a rendőrség szerint 15 ezres – tüntetés volt, ahol a tömeg a kormány lemondását követelte az ország GDP-jének 12 százalékát kitevő csalás miatt.
Gaburici szóba állt a tüntetőkkel, mondván, nem lopott el egymilliárdot, nem adott ki senkinek kétes koncessziókat, és sok olyan követelést hall a tiltakozóktól, amelyeket ő is meg szeretne valósítani.
Ehhez kérte az államfő, Nicolae Timofti segítségét. A múlt héten lemondással fenyegetőzött arra az esetre, ha nem sikerül elérnie a legfőbb ügyész és a Moldáv Nemzeti Bank elnökének távozását, hogy nyílt versenyben „becsületes emberek” ühessenek a helyükre.
A kormányfő arra hivatkozott, hogy az ország szétlopásának megakadályozásához, az átlátható banki és biztosítói szféra megteremtéséhez a kormánynak nincsen elég eszköze.
Gabiruci nem nyilatkozott érettségiének valódíságáról, csupán azt mondta, sajnálja, hogy a politikai viták középpontjába az ő végzettségének léte vagy nem léte került. Ettől a felesleges tehertételtől akarja megszabadítani a kormányt, az új többség kialakításához.