Polgári reaktorokat adnának Iránnak, hogy ne gyárthasson atombombákat
Az iráni atomprogram nemzetközi felügyeletéről szóló tárgyalásokon nyugati hatalmak felajánlották Teheránnak, hogy készek ellátni modern, polgári felhasználású atomreaktorokkal, ha leszereli azon létesítményeit, amelyek nukleáris fegyverekben használatos hasadóanyag előállítására is alkalmasak – jelentette a birtokába került bizalmas dokumentumokra hivatkozva az AP amerikai hírügynökség.
Az AP által megszerzett, június 19-i keltezésű megállapodástervezetben az áll, hogy a nyugati államok könnyűvizes atomreaktorokkal látják el Iránt, gondoskodnak azok fűtőanyag-ellátásáról, továbbá segítséget nyújtanak a blokkok működtetésében is, foglalta össze a jelentést az MTI.
Ezért cserébe az araki nehézvizes reaktornak „a nukleáris fegyverek proliferációját illetően kevésbé veszélyessé” való átépítését kérik, bár a beruházás irányítását Teherán kezében hagynák. A szinte teljesen kész, de még nem üzemképes araki reaktor elvileg évente több atombombához elegendő plutóniumot állítana elő működése melléktermékeként.
A hírügynökség birtokába jutott tervezetből az is kiderül, hogy a tárgyalások késésben vannak, és több területen jelentősek a nézeteltérések. Az AP egy magas rangú amerikai diplomáciai forrása szerint egyelőre egyik felmerült részletkérdésben sem egyeznek a felek álláspontjai.
A hatok (az ENSZ Biztonsági Tanács öt állandó tagja és Németország) és Teherán június 30-át határozták meg az iráni nukleáris program korlátozásáról szóló átfogó, végleges megállapodás határidejének.
Az egyezség értelmében a nyugati hatalmak enyhítenének az Iránt sújtó nemzetközi szankciókon, ha Teherán ellenőrizhetően csakis békés céllal folytatna atomprogramot. A nyugati hatalmak azzal vádolják Iránt, hogy titokban atomfegyverek kifejlesztésén dolgozott, míg az iszlám köztársaság vezetése tagadja ezt.