Dánia határellenőrzéssel válaszolna a menekülthullámra
Dánia a schengeni övezet szabályait szem előtt tartva vissza akarja állítani a határellenőrzést a német-dán határon - erről tájékoztatta kedden a nemrég kinevezett Kristian Jensen dán külügyminiszter német kollégáját.
Nagyon nem örülnek a németek
Az MTI híradása szerint az illegális bevándorlás és csempészet korlátozását célzó intézkedés bevezetése a jobboldali, populista Dán Néppárt (DF) egyik legfőbb követelése volt a nemrég tartott parlamenti választásokat követő koalíciós tárgyalások során.
Ahogy azt korábban megírtuk, Olaszország és Franciaország már kidolgozott egy javaslatot, ami átmenetileg újra bevezette volna a határellenőrzéseket a schengeni övezetbeb, de az EU-ban ez nem ment át. Dánia már akkor bejelentette, hogy ideiglenesen vámellenőrzéseket fog bevezetni a svéd és a német határon. Akkor az Európai Tanács úgy nyilatkozott, hogy vizsgálják, Dánia megsérti-e ezzel a szabályozást.
A legkeményebben Németország ostorozta a dánokat, szerintük a mozgás szabadsága olyan erény, amelyet nem lehet belpolitikai okok miatt feláldozni, a vámellenőrzések visszaállítását pedig elfogadhatatlannak tartják. A német újságok a politikusoknál is élesebben ítélték el Dániát, de kijutott a bírálatokból a határellenőrzések szigorítását először sürgető Olaszországnak és Franciaországnak is.
Nincsenek a kormányban, mégis a DF diktál
Bár a választásokon győzött az euroszkeptikus DF, végül nem csatlakozott a liberálisok vezette kormánykoalícióhoz. Lars Lokke Rasmussen dán miniszterelnök új kormányát vasárnap iktatta be hivatalába II. Margit dán királynő.
A Rasmussen volt kormányfő vezette liberálisoknak, akik az elmúlt 25 év leggyengébb eredményét érték el a néhány héttel ezelőtti választásokon, nem sikerült többségi koalíciót összehozniuk a velük egy táborba tartozó három jobbközép párttal, köztük az euroszkeptikus Dán Néppárttal (DF). Így azután ezek a partnerek egyetlen minisztériumot sem kaptak. A kisebbségi kormánynak pedig minden egyes szavazásnál meg kell próbálnia egyezkedni a többi párttal, hogy javaslatait elfogadtassa.