Három hónapot adott a nigériai elnök a Boko Haram legyőzésére
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Muhammadu Buhari nigériai elnök egy katonai rendezvényen három hónapos határidőt adott újonnan megválasztott katonai vezetőinek a Boko Haram legyőzésére, írja a BBC. A volt katonai vezető Buhari május óta vezeti az országot, hivatalba lépésekor pedig megígérte, véget vet a hat éve tartó iszlamista felkelésnek.
Az elnök azt mondta, biztosítani fogja a szükséges pénzügyi forrásokat, viszont leszögezte, a fegyveres erőknek meg kell védeniük az ártatlan civileket, és a törvények betartásával kell eljárniuk a Boko Haram elleni harcban. Az Egyesült Államok emberi jogok megsértésére hivatkozva nem ad el Nigériának fegyvereket.
A Boko Haramot még 2002-ben alapították, a szervezet nevének jelentése: „a nyugati oktatás tiltott". 2009-ben kezdődött óta az Amnesty International szerint nagyjából 17 ezer ember halt meg és legalább 200 iskoláslányt elraboltak, közben pedig csatlakoztak az Iszlám Államhoz is.
Bár a legtöbb területüket idén elvesztették, továbbra is aktívak a térségben és az új elnök megválasztása óta egyre több merényletet követnek el. Legutoljára például szerda este az MTI információi szerint nyolc civillel és két katonával végeztek a terrorszervezet fegyveresei egy kis határ-menti faluban az országgal határos Kamerunban. A védelmi minisztérium szóvivője szerint a támadást sikerült visszaverni, 12 iszlamista pedig meghalt.
Nem ez volt a Boko Haram első határon túli támadása, a térségben érintett Niger, Csád és Kamerun éppen ezért katonai szövetségben állnak Nigériával az iszlamisták megfékezésére. Buhari beszédében azt is elmondta, elvárja, hogy az új katonai vezetők együttműködjenek a szomszédos országok erőivel a harcban.