További Külföld cikkek
- Bezárathatja a világ legnagyobb állami segélyszervezetét Elon Musk és Donald Trump
- Holokauszttúlélőkre emlékező graffitit ért támadás Milánóban, Bruck Edith is érintett
- Ferenc pápa: A gyerekek megölésével a jövőt öljük meg
- Cápatámadás végzett egy tinédzserrel Ausztráliában, mindössze 100 méterre a parttól
- Összeomolhat a demokrácia Dél-Koreában?
Hassan 75 éves, egy tizenöt fős család feje. Két évvel ezelőtt kellett elhagynia szíriai otthonát, azóta egy összedőlt jordániai épület pincéjében él a családjával a Financial Times újságírója, Khaled Hosseini májusban találkozott vele. „Amikor megkérdeztem, hogy élték túl, a menyére, Fatimára mutatott, akinek nyolc gyereke van, és akinek a férje – Hassan legidősebb fia – négy éve tűnt el Szíriában, közvetlenül azután, hogy őrizetbe vették. Paradox módon, Fatima ezzel a veszteséggel lett jogosult az UNHCR készpénzes támogatására, havonta 170 dollár értékben” – írja cikkében.
Jordániában a menekült szír családok 84 százaléka az élethez szükséges legalapvetőbb dolgok, mint például a lakhatás, az élelmiszer és az egészségügyi ellátások kifizetésével is rendkívül nehezen boldogul, fogalmaz az UNHCR, és meg is becsülték, hogy körülbelül mekkora összeg az, ami valóban segít a családokon. Egy negyven dolláros (kb. 11 ezer forintos) adomány egy hattagú család egyheti, a hetven dolláros (kb. 20 ezer forintos) adomány egy kéttagú család havi költségeit hivatott fedezni. 140 dollár (40 ezer forint) elegendő egy 3-5 tagú családnak egy hónapra, 1500 dollár (420 ezer forint) pedig egy átlagos szír menekült család egész éelves kiadásait fedezi.
Örök kérdés, hogy készpénzes vagy tárgyi adományozás a hatékonyabb módja-e a segítségnek. Az általunk megkérdezett humanitárius szervezetek képviselői szerint a készpénz a legjobb, mert például tárgyadományoknál egyszerűbb, gyorsabb és olcsóbb megoldás. A készpénzt nem kell tárolni és szállítani, mint a tárgyakat, ráadásul bizonyos tekintetben visszaadja a rászorulók szabadságát: hogy arra költhetik az adományt, amire legjobban szeretnék. A kritikusok szerint ugyanakkor épp ez a készpénzes adományozás veszélye is, ugyanis simán lehet, hogy a rászorulók embercsempészek zsebét gazdagítják a magánszemélyek jótékonyságából.
A készpénzes adományozást Andrew Harper, az UNHCR jordániai képviselője az egész világon a leghatékonyabb támogatási módszernek nevezte, ugyanis a szír menekülteket írisz-szkennerrel azonosítják. A jordán ATM-ek írisz-szkennerekkel vannak felszerelve, a szervezők szerint ezzel a biometrikus technológiai megoldással nem juthat illetéktelenek kezébe a támogatás.
Az UNHCR szerint magyarok egyelőre nem küldtek készpénzt a szír menekülteknek.