Tíz embert gyanúsítanak a bangkoki robbantással
További Külföld cikkek
- Olaf Scholz a német szociáldemokraták kancellárjelöltje
- Szerbia az Európai Unió tagja akar lenni, de nem mond le keleti partnereiről
- Elszabadultak az indulatok, verekedés tört ki a szerb parlamentben
- Itt a hivatalos végeredménye a nagy meglepést hozó romániai elnökválasztás első fordulójának
- Drámai bejelentés: megállhat a vérontás a Közel-Keleten, zuhannak az olajárak
Legalább tíz ember gyanúsítható azzal, hogy részt vett a héten elkövetett, húsz halálos áldozatot követelő bangkoki robbantásos merényletben - jelentette ki csütörtökön a thaiföldi rendőrség főkapitánya. Korábban a rendőrség arról beszélt, hogy legalább három személy, köztük egy külföldi férfi hajtotta végre a thaiföldi főváros egyik legforgalmasabb csomópontjánál lévő Eravan hindu szentély elleni hétfő esti támadást - írja az MTI.
Ez egy kiterjedt hálózat. Az előkészületek számos ember bevonásával zajlottak, legalább egy hónapon át
- mondta Szomjot Pumpunmuang rendőrfőkapitány újságíróknak. „Legalább tizen kellett lenniük” - tette hozzá. A thaiföldi hatóságok csütörtökön azt is jelezték, hogy még a nap folyamán az Interpolhoz fordulnak, hogy segítséget kérjenek a merénylet fő gyanúsítottjának felkutatásához, bár nem tudják egyelőre, hogy a pokolgépet a helyszínen elhelyező férfi elhagyta-e már az országot.
Kedden egy másik robbantást is elkövettek Bangkokban, ám az ismeretlen elkövető terve meghiúsult, a robbanószerkezet ugyanis vízbe esett, ott robbant fel, így nem voltak áldozatok.
A rendőrség szerdán egymillió thai baht (7,8 millió forint) pénzjutalmat ajánlott fel a nyomravezetőknek. Egy taxis segítségével sikerült fantomképet készíteniük a sárga pólós, fekete napszemüveges fiatal férfiról, és lakossági bejelentésekből tudják, hogy a férfit hallották valamilyen idegen nyelven beszélni, ami „nem angol” volt. Két társát is keresik.
A merénylet indítéka ismeretlen, a terrorcselekményt eddig semmilyen csoport nem vállalta magára.
A thaiföldi katonai kormányzat ugyanakkor csütörtöki nyilatkozatában hangsúlyozta: valószínűtlen, hogy egy nemzetközi terrorcsoport állna a robbantás mögött. Vinthai Szuvari ezredes, a junta egyik szóvivője azt is kijelentette, hogy a támadás nem közvetlenül kínai turisták ellen irányult.
A robbantás húsz halálos áldozatából hét volt kínai, és a kórházba szállított sebesültek között is 26 kínai van.
A hongkongi South China Morning Post ezzel szemben csütörtökön azt írta, hogy a Bangkok Post című thaiföldi újság értesülése szerint a nyomozók ujgur szélsőségesek által elkövetett bosszút sejtenek a támadás mögött, miután Thaiföld júliusban 109 ujgurt visszatoloncolt Kínába.
Egy július 12-i kínai állítás szerint iszlám terroristákhoz akart csatlakozni a Thaiföldön elfogott 109 kínai ujgur menekült, aki töröknek vallotta magát, és akiket Thaiföld visszatoloncolt Kínába.
A South China Morning Post felhívja a figyelmet arra, hogy Thaiföld rendkívül népszerű célpontja a kínai turistáknak, ezért ha bebizonyosodna, hogy a bangkoki merénylet a kínaiak ellen irányult, az súlyos károkat okozna a thaiföldi idegenforgalomnak. A lap közlése szerint csak júniusban több mint 65 ezer hongkongi és 630 ezer, az anyaországból érkező kínai turista fordult meg Thaiföldön, tavaly pedig az ötmilliót is meghaladta a kínai turisták száma.